- Sputnik Srbija, 1920, 24.01.2022
KULTURA
Rubrika koja prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.

Nacionalni dramski teatar Rusije „Aleksandrinski” gostuje u Beogradu sa Gogoljevom „Ženidbom”

© Foto : Ustupljeno Sputnjiku/Vladimir V.PostnovNacionalni dramski teatar Rusije „Aleksandrinski” gostuje Beogradu sa Gogoljevom „Ženidbom
Nacionalni dramski teatar Rusije „Aleksandrinski” gostuje Beogradu sa Gogoljevom „Ženidbom - Sputnik Srbija, 1920, 19.09.2023
Pratite nas
Nacionalni dramski teatar Rusije „Aleksandrinski” iz Sankt Peterburga gostovaće 26. i 27. septembra na Velikoj sceni Narodnog pozorištu u Beogradu sa čuvenom komedijom „Ženidba”, slavnog ruskog klasika Nikolaja Vasiljeviča Gogolja.
Nastupom jednog od najvećih i najvažnijih ruskih pozorišta, koje sarađuje sa brojnim kućama u svetu, zvanično će početi primena Sporazuma o saradnji koji su 13. marta ove godine potpisali upravnik srpskog nacionalnog teatra Svetislav Goncić i njegov ruski kolega Sergej Vitaljevič Emeljanov.
Popularnu Gogoljevu komediju, napisanu 1833. godine, koja publiku širom sveta osvaja čudesnim humorom i neuhvatljivim karakterima - autsajderima koji pokušavaju pronaći svoje mesto u svetu, pa se guraju, komešaju, bore, nadmudruju, svađaju, vesele - režirao je Valerij Vladimirovič Fokin, narodni umetnik Rusije, dobitnik mnogih državnih nagrada.
© Foto : Ustupljeno Sputnjiku/Vladimir V.PostnovSpektakularna predstava, jasno i savršeno postavljena koja će definitivno izdržati test vremena
Spektakularna predstava, jasno i savršeno postavljena koja će definitivno izdržati test vremena - Sputnik Srbija, 1920, 18.09.2023
Spektakularna predstava, jasno i savršeno postavljena koja će definitivno izdržati test vremena

Maestralna predstava narodnog umetnika Rusije

Stručna kritika u Rusiji ocenila je njegovu postavku kao "jednu od najmaestralnijih i najsmešnijih pozorišnih predstava u poslednjih nekoliko godina”.
U fokusu predstave je oštar sukob između Potkoljosina - glavnog junaka, koji nastoji da sačuva svoj lični svet, i pomalo apsurdne i haotične stvarnosti koja ga okružuje i koja ga „provocira da izvodi najneverovatnije vratolomije i učestvuje u smešnim situacijama koje kao da nameće neka zla sila“.
U kritici objavljenoj u listu „Rosiskaja Gazeta” navodi se da je režija „Ženidbe”, koja je, između ostalih, dobila i prestižnu nagradu Ruskog nacionalnog pozorišta „Zlatna maska“, urađena „neočekivano i originalno”, ali i naglašava da je reč o spektakularnoj predstavi, jasnoj i savršenoj postavljenoj koja će „definitivno izdržati test vremena”.
© Foto : Ustupljeno Sputnjiku/Vladimir V.PostnovOštar sukob između Potkoljosina - glavnog junaka, koji nastoji da sačuva svoj lični svet, i pomalo apsurdne i haotične stvarnosti koja ga okružuje i koja ga provocira da izvodi najneverovatnije vratolomije
Oštar sukob između Potkoljosina - glavnog junaka, koji nastoji da sačuva svoj lični svet, i pomalo apsurdne i haotične stvarnosti koja ga okružuje i koja ga provocira da izvodi najneverovatnije vratolomije - Sputnik Srbija, 1920, 18.09.2023
Oštar sukob između Potkoljosina - glavnog junaka, koji nastoji da sačuva svoj lični svet, i pomalo apsurdne i haotične stvarnosti koja ga okružuje i koja ga provocira da izvodi najneverovatnije vratolomije
Kritika u „Nezavisimajoj gazeti” primećuje da je Potkoljosinsanjar, čak delimično i pesnik“ kome je reditelj Fokin dao „pravo da ostane lirski lik i da se ne ženi“.
Takođe, u istom tekstu, ocenjeno je da je fascinantno „sa kakvom veštinom“ Vladimir Koševoj, jedan od najpopularnijih ruskih pozorišnih i filmskih glumaca „vodi Potkoljosinov poslednji monolog pre njegovog skoka sa prozora“.
U predstavi igraju i Ivan Jefremov (Kočkarjov - Potkoljosinov prijatelj), Vasilisa Aleksejeva (Agafja Tihonovna - nevesta) i drugi.
Scenografiju i kostime kreirao je Aleksander Borovski, muziku je uradio Leonid Desjatnikov, dok je za dizajn svetla bio zadužen Damir Ismailov.
Gogoljeva „Ženidba“, na sceni Nacionalnog dramskog teatra Rusije „Aleksandrinski”, prvi put je izvedena pre više od 180 godina - 9. decembra 1842. godine i od tada je, kroz brojne postavke, uvek predstavljala jedan od zaštitnih znakova tog pozorišta.
Predstava će biti titlovana na srpski jezik.
Predstava Rat i mir Narodnog pozorišta u Beogradu - Sputnik Srbija, 1920, 15.09.2023
KULTURA
Narodno pozorište u Beogradu sa dramom „Rat i mir“ gostuje u Sankt Peterburgu
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala