Novak Đoković - Sputnik Srbija

Novak i Laslo odveli Srbiju u četvrtfinale Dejvis kupa – Miomir i Nikola ponizili Španiju

Novak Đoković i Laslo Đere savladali su Alehandra Davidoviča Fokinu, odnosno Ramosa Vinjolasa u grupnoj fazi Dejvis kupa i tako Srbiju odveli u četvrtfinale tog takmičenja. Ubedljivih 3:0 doneli su posle dubla Miomir Kecmanović i Nikola Ćaćić i tako je Španija je na domaćem terenu ostala bez plasmana na završni turnir i to bez jednog dobijenog seta.
Dugo će se pričati o tome da je Srbija pobedila Španiju u Valensiji u okviru Dejvis kupa, ali ne samo zbog pobede, nego zbog toga što je ta pobeda došla bez izgubljenog seta srpskih tenisera.
Prvi bod Srbiji doneo je Laslo Đere koji je fantastičnom igrom savladao Ramosa Vinjolasa rezultatom 6:4, 6:4.
Odavno srpski teniser nije odigrao toliko stabilan meč kao protiv Španca kome je slavio sjajne servise, ali i maestralne forhende koji su ostavljali bez teksta. Protivniku nije dozvolio da mu zapreti tokom oba seta i sve vreme je on bio taj koji je diktirao tempo sa minimalnim greškama.
Posle Lasla na teren su izašli Novak Đoković i Alehandro Davidovič Fokina, a srpski as od starta je preuzeo inicijativu.
Savladao je Španca rezultatom 6:3, 6:4 uprkos neprilikama i brejku zaostataka u drugom setu. Novakova igra nije bila upitna, sve je teklo fantastično, mada je u nekoliko navrata Fokina pokazivao zašto je nezgodan protivnik.
U osmom gemu prvog seta srpski as napravio je brejk posle gema koji je trajao 15 minuta, a onda su on i protivnik morali na dužu pauzu zbog velike vrućine.
Novak nije najbolje otvorio drugi set, dopustio je brejk, ali posle 4:1 koliko je bio u zaostatku potpuno se vratio u meč i preokrenuo rezultat u svoju korist.
Posle Novaka na teren su u rezultatski beznačajnom dublu izašli Nikola Ćaćić i Miomir Kecmanović protiv Fokine i Granoljesa. Međutim, nije to bio beznačajan meč, posle prvog nešto lakšeg dobijenog seta, usledila je drama u drugom.
Miomir i Nikola ušli su u taj brejk u kojem je odigrano čak 28 poena! Mogli su da se opuste, mogli su da igraju bez pritiska, ali ponosni srpski dvojac skupio je svu snagu i uspeo da dobije i dramatičan drugi set.
Pobedom (6:4, 7:6) su zapečatili trijumf Srbije sa ubedljivih 3:0 i tako u potpunosti deklasirali Španiju.
Srbiji je ovo druga pobeda u grupnoj fazi Dejvis kupa posle pobede nad Južnom Korejom, a za prvo mesto boriće se za Češkom koja je takođe savladala iste protivnike.
Novak Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 15.09.2023
Neverovatne scene u Valensiji: Novaku je bilo teško – „Hoćemo vazduh“
21:28 15.09.2023
Srbija pobedila Španiju i u dublu
Sa velikih 3:0 srpski teniser trijumfovali su protiv Španaca. Najpre su u singl mečevima slavili Laslo Đere i Novak Đoković, a potom su ubedljivi u dublu bili Miomir Kecmanović i Nikola Ćaćić protiv Fokine i Granoljesa.
18:58 15.09.2023
6:3, 6:4 – Pobeda! Novak je odveo Srbiju u četvrtfinale
18:54 15.09.2023
6:3, 5:4 – Novi brejk!
Srpski teniser počeo je da pleše po terenu kako sam on zna. Vineri kojih u jednom periodu drugog seta nije bilo vratili su se na najbolji mogući način. Novak je stigao do 30:0 na servis protivnika, a onda ga je primorao na novu grešku što mu je donelo nove, tri vezane brejk lopte.
Pravi srpski as novi brejk i serviraće za pobedu.
18:51 15.09.2023
6:3, 4:4 – Izjednačenje!
Potpuno se probudio Đoković, vratio je dobar servis i osmim asom stigao je do izjednačenja.
18:47 15.09.2023
6:3, 3:4 – Đoković vratio brejk
Iako Novak može da igra mnogo bolje, Španac to ne koristi i sada on posrće. Srpski as vezao je tri brejk lopte i potpuno se vratio u meč.
18:43 15.09.2023
6:3, 2:4 – Ne da se Novak
Opao je ritam Novakove igre, srpski as ne kontroliše udarce kako bi hteo, ali uspeo je da smanji zaostatak i spreči Fokinu da zapreti novim brejkom.
18:36 15.09.2023
6:3, 1:4 – Potvrđuje Španac
Nije mnogo nade prepustio Novaku u ovom gemu već je kada je bilo potrebno odigrao mirno i sigurno, a to mu je donelo potvrdu brejka.
18:30 15.09.2023
6:3, 1:3 – Brejk za Fokinu!
Srpski as je dobro otvorio gem, ali je potom lako prepustio naredna dva poena protivniku. Silovitim bekhendom Španac stiže do prve brejk lopte, ne samo u ovom meču, već prva brejk prilika za Špance računajući i meč Lasla Đerea i Variljasa.
Bekhendom prolazi Fokina Novaka na mreži i koristi priliku za brejk.
18:26 15.09.2023
6:3, 1:2 – Sigruan Španac
Nastavio je španski teniser drugi set u sjajnom ritmu, iako je Novak odlično odgovarao na njegovu ofanzivu u ovom gemu. Ipak, Fokina mu je dopustio samo dva poena.
18:22 15.09.2023
6:3, 1:1 – Novak izjednačio
Novak je Špancu odgovorio sa odličnim servisima i bez velikih problema stigao je do izjednačenja.
18:16 15.09.2023
6:3, 0:1 – Fokina kao furija
Posle duže pauze, Fokina se vratio an teren kao furija i sa tri asa odlično je otvorio drugi set.
18:02 15.09.2023
6:3 – Novak osvojio prvi set!
Posle maratonskog gema usledio je jedan znatno brži. Dobrim servisima Novak je potvrdio brejk, a ono što je još važnije dobija set.
18:01 15.09.2023
Veliki problem!
U dvorani u Valensiji ima čak 32 stepena i teniseri se jako muče sa vrućinom.
17:58 15.09.2023
5:3 – Brejk za Novaka posle maratonskog gema
Dobro se srpski as branio, međutim na kraju forhend ide u aut. Na drugoj strani postao je nesiguran Španac i poslao je lopticu u mrežu čime je poklonio Novaku brejk loptu. Nije to uplašilo Fokinu koji je iskoristio kratku loptu Đokovića da ga napadne i na kraju zarvši poen bekhend smečom.
Probudio je Fokina tim potezom publiku i uspeo je da stigne do gem lopte posle spektakularnog poena i odbrane od silovite Novakove ofanzive koja ga je šetala sa jednog na drugi kraj terena. Niz gem lopti propustio je Fokina, a onda je usledila kazna odnosno druga brejk lopta za srpskog asa koju on koristi posle 22 minuta.
17:39 15.09.2023
4:3 – I dalje siguran Đoković
Iznenadio je Đokovića Španac na početku gema silovitim riternom, ali je odgovor bio jednostavan – najsnažniji mogući servis. Ovoga puta Novak je bio uspešniji na mreži, a onda novim odličnim servisom došao je do četvrtog gema.
Velike probleme obojici tenisera pravi loša ventilacija u dvorani u Valensiji pa se tako obojica preznojavaju.
17:36 15.09.2023
3:3 – Novo izjednačenje
Jedan od lepših poena od početka meča pripao je Fokini koji je hrabro izazvao Novaka na mrežu, a onda mu lako poslao smeč u prazan deo terena. Pogodio je španski teniser i prvi as i potom došao do trećeg gema.
17:30 15.09.2023
3:2 – Fokina preti
Upao je srpski as u problem, Fokina je poveo sa 30:15, ali kada je bilo najpotrebnije pronašao je Novak dobri servis. Drugi zaredom koji je pao na liniju doneo je prvom teniseru sveta gem loptu koju i koristi.
17:26 15.09.2023
2:2 – Dobar Španac
Fokina napada, ali riskantan igra ostavlja dosta prostora Novaku koji je pvoeo sa 30:15 na servis protivnika. U narednom poenu izvukao se Španac odličnom igrom na mreži i tako ipak stigao do novog izjednačenja.
17:19 15.09.2023
2:1 – Vodi Novak
Nije Đoković dobro pročitao španskog tenisera na početku gema, ali drugim asom srpski teniser poveo je sa 30:15, a onda je i došao do novog gema posle greške protivnika.
17:16 15.09.2023
1:1 – Napada i Španac
Furiozno je odgovorio Fokina koji bez izgubljenog poena stiže do izjednačenja.