Mundobasket 2023
Svetsko prvenstvo u košarci 2023. održava se od 25. avgusta do 10. septembra na Filipinima, u Japanu i Indoneziji. Sva dešavanja sa Mundobasketa pratite uz Sputnjik sport.

Nemačka protiv Srbije u finalu Mundobasketa – pala je i Amerika

© AP PhotoSAD Nemačka Mundobasket
SAD Nemačka Mundobasket - Sputnik Srbija, 1920, 08.09.2023
Košarkaši Nemačke posle spektakularne utakmice savladali su u polufinalu Mundobasketa selekciju Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 113:111 (33:31, 26:29, 35:24, 19:27).
Moglo je da se nasluti da će utakmice između Sjedinjenih Američkih Država i Nemačke biti spektakularna, moglo je da se nasluti i da će pasti puno poena, ali da će u prvoj četvrtini biti postignuto 64 poena to je malo ko mogao da nasluti.
Nemačka je počela ofanzivno, a u početku su se dobro i branili, uspeli su da steknu i dvocifrenu prednost, međutim ona se krajem deonice istopila. Amerikanci su uspeli da se vrate, a vođstvo Nemačke bilo je samo dva poena – 33:31.
Amerikanci su bolje otvorili drugu četvrtinu, mada je prednost Nemačke održala trojka sjajnog Franca Vagnera. Amerikanci su uspeli da povedu i nekoliko minuta sačuvaju prednost, međutim usledila je serija Nemačke od 9:0.
Neizvesna završnica te deonice pripala je ipak Americi koja je za nijansu zadovoljnija mogla da ode na pauzu – 60:59.
Vagner je bio odličan i od starta drugog poluvremena, ali se istakao i Obst koji je povećao prednost Nemačke i napravio Amerikancima veliki problem. Pred poslednju četvrtinu Nemci su imali dvocifrenu prednost – 94:84.
Amerika je imala sve manje vremena da pronađe odgovor kako da zaustavi selekciju Nemačke koja je prva došla do stotke. Smanjili su Amerikanci na šest poena razlike na tri i po minuta od kraja, a onda je Edvards pogodio trojku i uveo meč u veliku dramu.
Hrabri Šruder pogodio je kada je bilo potrebno, ali apsolutno su Amerikanci uspeli da drže priključak. Na samo pola koška došli su na minut i po do kraja,a onda Obst pogađa možda i najvažniju trojku na meču. Veliku grešku prave Nemci faulom u napadu, ali onda sledi još kobnija greška Amerike.
Posle nesporazuma gube loptu kojom su mogli da zakomplikuju završnicu i to je bio jasan znak da će se na Mundobasketu igrati evropsko finale, odnosno finale Srbije i Nemačke.
Najveće zasluge za veliku pobedu u Nemačkom timu idu Obstu koji je postigao 26 poena, dok je Edvards bio najefikasniji u američkoj selekciji sa 23 poena.
Sjajnu utakmicu odigrao je Vagner koji je upisao 22 poena, dok je kod Amerikanaca važan učinak imao Rivs sa 21 poenom.