Mundobasket 2023
Svetsko prvenstvo u košarci 2023. održava se od 25. avgusta do 10. septembra na Filipinima, u Japanu i Indoneziji. Sva dešavanja sa Mundobasketa pratite uz Sputnjik sport.

Drama od početka do kraja – derbi dana na Mundobasketu pripao Nemačkoj

© AP Photo / Hiro KomaeAustralija Nemačka Mundobasket
Australija Nemačka Mundobasket - Sputnik Srbija, 1920, 27.08.2023
Košarkaši Nemačke posle veoma uzbudljive utakmice savladali su ekipu Australije rezultatom 85:82 (25:26, 25:19, 13:22, 23:16).
Derbi dana na Mundobasketu rezervisan je za grupu E u okviru koje su se sastali košarkaši Australije i Nemačke.
Neizvesno je bilo od starta, a da će se pobednik teško naslutiti bilo je očigledno posle prvih deset minuta, Australijanci su imali minimalnu prednost od 26:25.
Nemci su u drugoj deonici bolje realizovali šut za tri poena i tako uspeli da steknu prednost, a na kraju poluvremena imali su prednost – 49:44.
Ubrzo je usledio novi preokret, Australija je u trećoj četvrtini imala daleko bolji procenat šuta za dva poena i ostavila je Nemce na samo 13 poena dok su oni postigli 22. pa je tako delovalo da se oni ponovo vraćaju u igru.
Nisu uspeli košarkaši Australije da održe ritam, a Nemci su sa furioznom serijom od 10:0 ušli u poslednju deonicu. Nije im to obezbedilo sigurno pobedu, daleko je bilo od toga.
Rezultat je na dva minuta do kraja utakmice bio nerešen 79:79, poeni su se smenjivali na obe strane, a onda je na samo 25 sekundi do kraja došlo do jedne diskutabilne odluke kada je Šruder navodno sa loptom otišao u aut, mada je na snimku delovalo da on nije ni nagazio liniju.
Nije to poremetilo Nemce koji su na kraju ipak zasluženo savladali Australijance. Do pobede ih je vodio sjajni Šruder sa 30 poena, Peti Mils se najviše istakao kod Australijanaca sa 21 poenom, dok je Dante Egzum, bivši košarkaš Partizana, upisao devet poena.
Standings provided by Sofascore
Italija Dominikana Mundobasket - Sputnik Srbija, 1920, 27.08.2023
Dominikana nije dozvolila da upali trik Italijana – Angola „dotukla“ razočaranog domaćina