Najmlađi afrički lider: Rusija ne voli ropstvo, ne meša se u unutrašnje stvari drugih država
© Sputnik / Alekseй Daničev / Uđi u bazu fotografijaPredsednik prelaznog perioda Burkine Faso Ibrahim Traore
© Sputnik / Alekseй Daničev
/ Pratite nas
Ekskluzivno
Gašenje francuskih medija u Burkini Faso povezano je sa njihovim pokušajima da manipulišu stanovništvom zemlje i subverzivnom propagandom, dok Zapad vodi politiku dvostrukih standarda u pogledu rada medija, izjavio je u ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik predsednik prelaznog perioda Burkina Faso Ibrahim Traore.
„Mi smo u ratu i nećemo tolerisati kada mediji pokušavaju da truju naše stanovništvo i manipulišu njime, sprovode subverzivnu propagandu“, rekao je Traore.
Šef prelazne vlade istakao je da je zatvaranje niza francuskih medija u nacionalnom interesu zemlje. Osim toga, Traore je optužio Zapad da koristi politiku dvostrukih standarda u odnosu na medije u kontekstu gašenja radio-stanice Sputnjik i televizijskog kanala RT u nekoliko zemalja.
„Svuda postoje dvostruki aršini... Oni su takođe ugasili medije. Zar mi nemamo isto pravo? Svi smo ljudi, imamo ista prava. Ne razumem zašto imaju pravo da to poriču“, rekao je on.
Traore je precizirao da će zbog situacije u zemlji biti zaustavljen rad svih medija koji „teže da se suprotstave narodu i podstiču rat“.
BRIKS zainteresovan za investicije u Burkinu Faso
Traore je primetio da su zemlje BRIKS-a zainteresovane za ulaganje u Burkinu Faso.
„Da, oni (zemlje BRIKS-a) su došli kod nas, mi smo se složili i dobrodošli su. Sve dok su oni investitori koji žele da ulažu u određene oblasti... Ima mnogo investitora koji su zaista zainteresovani u Burkini Faso. Rad ide preko BRIKS-a i tome se samo može radovati“, objasnio je on.
Lider Burkine Faso pozdravio je i finansijsku saradnju i mogućnost davanja kredita.
„Radi se o razvoju naše zemlje, stvarnom preobražaju Burkine Faso da bi joj se zapravo dalo drugačije lice“, rekao je Traore.
Osim toga, predsednik prelaznog perioda zemlje objavio je o perspektivama za saradnju u oblasti zdravstva.
Jednaki za razmenu
Što se tiče njegovih utisaka o Rusiji, Traore je posebno cenio „poštovanje“ koje je tamo osećao.
„Afrikanci danas generalno ne mogu da shvate nedostatak poštovanja pojedinih država prema našim zemljama“, primetio je on. Ali u Rusiji „postoji poštovanje, postoji obzir. U stvari, postoji jednak reciprocitet“.
On je dodao da je tokom dekolonizacije Rusija „igrala važnu ulogu u Africi“.
„Rusija je i dalje država koja je antiimperijalistička, koja ne voli ropstvo, dominaciju, ne meša se u unutrašnje stvari država… I Rusija podržava koliko god može. Mi smo u sukobu, mi želimo oružje. Dok god mogu, oni daju“, konstatovao je on.
Besplatno rusko žito
Rusija je u julu odbila da produži prehrambeni sporazum, nakon što je nekoliko meseci ukazivala na nepravilnosti u radu.
Kako je tada rekao predsednik Rusije Vladimir Putin, zemlje sa niskim prihodima dobile su samo tri odsto žitarica koje se šalju po ovom aranžmanu.
Govoreći na samitu Rusija-Afrika, Putin je rekao da je njegova zemlja spremna da besplatno isporuči žito u Burkinu Faso, Zimbabve, Somaliju, Centralnoafričku Republiku, Mali i Eritreju u obimu od 25 do 50 hiljada tona.
Traore je podsetio da ova isporuka žitarica za njegovu zemlju nije prva.
„Dosta pre ove objave, u slučaju Burkine, ruski predsednik je već poslao žitarice i mislim da bi trebalo da budu na putu“, zaključio je Traore.