00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ORBITA KULTURE
10:00
120 min
SPUTNJIK INTERVJU
17:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
Šta nam govore liste najboljih filmova i ima li smisla rukovoditi se njima?
07:00
30 min
ORBITA KULTURE
Put svile i rajski vrtovi
16:00
120 min
MILJANOV KORNER
Kuzmanović: Minimum 18 pobeda, ali i svaki koš će odlučiti učesnike plej-ofa Evrolige
20:00
60 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
Autorska emisija Ljubinke Milinčić
21:30
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Pregovori o crnogorskoj vladi: Spajić ponudio manjinama 10 mesta, Bošnjaci traže još

© Sputnik / Boban NovovićSkupština Crne Gore
Skupština Crne Gore - Sputnik Srbija, 1920, 06.07.2023
Pratite nas
Čelnik pokreta Evropa sad Milojko Spajić uz saglasnost Demokratske Crne Gore predložio je platformu za sastav nove Vlade Crne Gore po kojoj bi blizu 40 odsto resora pripalo partijama manje brojnih naroda, tvrdi RTCG.
Iako je na sinoć održanom višesatnom sastanku takva platforma bila gotovo usaglašena, do obrta je došlo nakon zahteva predsednika Bošnjačke stranke (BS) Ervina Ibrahimovića da bude potpredsednik Vlade sa nadležnošću za spoljnu politiku i bezbednost. Pošto je to bio naknadni zahtev, imajući u vidu da je sve praktično bilo načelno dogovoreno, to je izazvalo revolt Alekse Bečića (Demokratska Crna Gora) i Spajića uz žestoku polemiku između Ibrahimovića i čelnika Demokrata. Sastanak je tako završen bez bilo kakvog dogovora, navodi RTCG.

Sastav vlade načelno bio usaglašen

Prethodno je načelno usaglašeno da bezbednosni sektor države pripadne kadrovima Demokratske Crne Gore.
Prema saznanjima RTCG, čelnik PES-a Milojko Spajić već dvadesetak dana vodi intenzivne razgovore sa liderom Demokrata Aleksom Bečićem i liderima manjinskih partija o formiranju nove vlade. U pregovorima učestvuju koalicija Albanski forum, Albanska alijansa, Hrvatska građanska inicijativa i Bošnjačka stranka.
Bilo je razgovora i sa predstavnicima SNP-a i još jednog broja političkih subjekata, saznaje RTCG. Spajić je razgovarao i sa predstavnicima koalicije „Za budućnost Crne Gore“.
Izvori bliski pregovaračima kažu da je nakon brojnih razgovora koje je čelnik PES-a obavio pojedinačno sa predstavnicima tih političkih subjekata, te kompromisa i ustupaka koji su napravljeni, na sinoć održanom višesatnom zajedničkom sastanku konstatovano da Spajić treba da bude mandatar za sastav 44. Vlade.

Ne zna se da li će "Za budućnost Crne Gore" u vladu

Tom sastanku nisu prisustvovali predstavnici koalicije ZBCG i još nije poznato da li će oni biti deo nove vlade.
Nakon što su na sastanku svi učesnici zaključili da bi Spajić trebalo da bude mandatar, a Bečić predsednik Skupštine Crne Gore, uz saglasnost da tri potpredsednička mesta u Skupštini i predsednici odbora budu naknadno dogovoreni, Spajić je predstavio konačnu strukturu Vlade i raspodelu resora.
Najveći ustupak bi u matematičkoj ravni napravila Evropa sad jer bi imala značajno manje procentualno učešće u vladi od onog koje ima u broju poslanika potencijalne nove parlamentarne većine. Na izborima su osvojili 24 poslanička mesta.
Za Demokrate je mandatar opredelio četiri ministarstva odnosno gotovo isti procenat učešća u vladi kao što imaju procentualno učešće poslanika u potencijalnoj parlamentarnoj većini. Oni su na izborima kao deo koalicije dobili sedam poslaničkih mesta. Po predlogu Spajića, Demokrate bi najvećim delom upravljale bezbednosnim sektorom.

Manjinama osam ministarstava i dva potpredsednička mesta

Ustupak Evrope sad bi išao na konto manjinskih partija jer bi one saglasno konačnoj strukturi vlade koju je saopštio Spajić sa ukupno deset poslanika imale osam ministarstava i dva potpredsednička mesta. Odnosno, blizu 40 odsto ministarstava u vladi i ubedljivo najveći broj resora u modernoj političkoj istoriji.
Najveći deo bi išao Bošnjačkoj stranci koja bi imala čak pet ministarstava i potpredsednika Vlade. U konačnoj strukturi vlade Spajić je saglasno programskim prioritetima partija u dosadašnjem radu i kampanji predložio da potpredsednik za spoljnu politiku i evropske poslove bude iz BS-a, potpredsednik za ekonomski sistem iz Evrope sad, potpredsednik za politički sistem i bezbednost iz Demokrata, a potpredsednik za regionalni razvoj iz albanskih nacionalnih partija.
Takođe, praveći ustupak da pored potpredsedničkog mesta za spoljne i evropske poslove istovremeno jedini vodi i veliko ministarstvo, Spajić je na kraju prihvatio da lider Bošnjačke stranke ujedno bude i ministar spoljnih poslova.

Bošnjaci traže više

Nakon toliko ustupaka očekivalo se da se dogovor označi konačnim. Međutim, iako su Demokrate, kao i albanske i hrvatske nacionalne partije, iako ne u potpunosti zadovoljni, gotovo prihvatile konačnu verziju potencijalnog mandatara, obrt se desio kada je zatražena pauza nakon koje je stigao novi zahtev da lider BS-a Ervin Ibrahimović pored toga što bi bio potpredsednik vlade za spoljne i evropske poslove i ministar spoljnih poslova, bude i potpredsednik vlade za unutrašnju politiku, politički sistem i bezbednost, da vodi komisiju za politički sistem i koordinira bezbednosnim sektorom.
Uz taj zahtev BS-a da se Demokratama oduzme mesto potpredsednika za unutrašnju politiku, politički sistem i bezbednost, problematizovane su naknadno i naprasno još neke ministarske pozicije koje su u konačnoj verziji delegirane Demokratama odnosno Evropi sad. Pomenuti naknadni zahtevi nakon što je sve praktično bilo dogovoreno, izazvali su revolt Bečića i Spajića, posle čega je uz oštru polemiku Bečića i Ibrahimovića sastanak bez bilo kakvog dogovora završen.

Đeljošaj: Manjine ne uslovljavaju formiranje nove crnogorske vlade

Lider Albanskog foruma Nik Đeljošaj rekao je da su neistiniti i zlonamjerni navodi da predstavnici manjinskih partija uslovljavaju formiranje nove crnogorske vlade.
Pregovori oko formiranje vlade idu dobro i 90 odsto stvari je dogovoreno, saopštio je lider Albanskog foruma, predsjednik Albanske alternative Đeljošaj.
Kazao je da su neistiniti i zlonamjerni navodi da predstavnici manjinskih partija uslovljavaju formiranje Vlade.
„Razgovori oko vlade idu dobro, načelni principi i program su skoro pa dogovoreni i zbog toga molim sve da se suzdržavaju od plasiranja dezinformacija kojima se nastoji udaljiti Spajić od postizanja dogovora. Procentualno, 90 odsto stvari je dogovoreno. Nastavljamo razgovore i širimo partnerstva“, saopštio je Đeljošaj.
Istakao je da na sinoćnjem sastanku „nije bilo nikakvih svađa“.
„Sastanak je prošao konstruktivno uz razmjenu mišljenja i analiziranje principa na kojima vlada treba da bude postavljena“, naveo je Đeljošaj.
Rekao je da je lider Pokreta Evropa sad Milojko Spajić dobio „načelnu podršku svih“ da sastavi vladu koja bi „imala podršku 41 poslanika (PES, Demokrate i manjinske partije), uz mogućnost i odlučnost da se ta podrška proširi u narednim danima“.
Obraćanje Jakova Milatovića posle pobede na predsedničkim izborima u Crnoj Gori - Sputnik Srbija, 1920, 21.06.2023
REGION
Pregovori o formiranju nove crnogorske vlade već počeli – nema mesta samo za DPS i URA
Džudi Rajzing Ranke, ambasadorka SAD u Crnoj Gori - Sputnik Srbija, 1920, 24.06.2023
REGION
Brutalno miješanje američke ambasadorke, dala sebi mandat da sastavlja crnogorsku vladu
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala