Partizan - Zvezda, ABA finale, prva utakmica - Sputnik Srbija

Partizan za poluvreme „ugasio“ Zvezdu i poveo u finalu ABA lige

Košarkaši Partizana poveli su u finalu regionalne ABA lige posle trijumfa nad Crvenom zvezdom od 88:80 (29:21, 27:15, 17:25, 15:19) u prvom meču finalne serije. Pred nešto više od 18.000 svojih navijača u Areni, crno-beli su odigrali vrhunsko prvo poluvreme zahvaljujući kome su na kraju i slavili.
Razigrani Kevin Panter je sa osam poena za samo tri minuta na startu doveo Partizan do prednosti od 10:2, a dok se Zvezda mučila da bez Luke Vildose pronađe ritam i igru u napadu, tim Željka Obradovića je samo podizao prednost.
Raspoloženog kapitena pratio je sjajno Ledej i zahvaljujući njihovim poenima (Kevin 14, Zek 11) crno-beli su prvu četvrtinu rutinski rešili u svoju korist sa 29:21.
Zvezda je u prvom poluvremenu pravila problem Partizanu jedino u ofanzivnom skoku, ali nije znala da iskoristi bonus u drugoj četvrtini i tri olako dosuđena faula Panteru, već je birala loša rešenja što su crno-beli kažnjavali i pobegli joj na 20 razlike.
© Tanjug / MILOLJ MILIVOJEVIŽPartizan - Zvezda, ABA finale, prva utakmica
Partizan - Zvezda, ABA finale, prva utakmica - Sputnik Srbija, 1920, 13.06.2023
Dok je Panter od 14. minuta grejao klupu, Ledej je dominirao i stigao do 20 poena na poluvremenu za velikih 20 razlike u korist Partizana (56:36). Na drugoj strani, očajnu partiju u prvom poluvremenu crveno-belih oslikava podatak da je Kampaco bi najefikasniji sa šest poena, dok su Petrušev i Nedović dodali po pet.
Drugo poluvreme počelo je mirnije nego prvo iz perspektive Partizana, a Zvezda je na krilima Kampaca, Stefana Markovića i Petruševa zaigrala jaču odbranu i uspela da spusti zaostatak na 13 poena (60:47) na polovini treće četvrtine.
Smailagić je sa sedam vezanih poena posle monstruoznih zakucavanja zaustavio Zvezdinu ofanzivu i podigao prednost na 68:51, ali je do odlaska na pauzu Zvezda opet uspela da dođe do deset poena zaostatka (71:61) i vrati se u meč uoči poslednje deonice.
Uporan je bio tim Duška Ivanovića i u poslednjoj deonici, uspela je Zvezda zahvaljujući Dobriću da spusti razliku na manje od deset poena sredinom četvrte četvrtine (79:71) , ali je Partizan opet lukavo iskoristio brz ulazak u bonus rivala i sa linije slobodnih bacanja držao prednost.
Zvezda je prišla i na 83:77 na tri minuta pre kraja meča, ali je Nedović promašio trojku, zatim i Kamapaco lagan zicer za dva, pa je bilo jasno da nema ništa od preokreta. Partizan se namučio, ali je sačuvao prednost i poveo u seriji sa 1:0.
Naredni, drugi meč igra se u četvrtak od 20 sati takođe u Areni.

Partizan - Crvena zvezda 88:80

Partizan: Ledej 24, Avramović, Koprivica, Panter 19, Smailagić 11, Papapetru 1, Egzum 8, Naneli 3, Lesor 9, Trifunović, Anđušić 5, Madar 8.
Crvena zvezda: Lazarević 2, Kampaco 15, Mitrović 4, Lazić, Martin 4, Dobrić 17, Ivanović, Ilić 4, Nedović 10, Marković 3,Petrušev 11, Bentil 10.
Direktan prenos mogli ste da pratite na Sputnjiku:
22:01 13.06.2023
40' – Kraj meča, Partizan vodi sa 1:0 u finalnoj seriji
Crno-beli su uspeli da sačuvaju prednost i odbiju napade večitog rivala. Slavili su na kraju sa 86:80.
21:51 13.06.2023
38' – Panter!
Kažnjava sa linije slobodnih bacanja promašaj Nedovića za tri i zicer Kampaca za dva. Partizan vodi sa 85:77.
21:48 13.06.2023
37' – Nedović!
Brza četiri poena Bentila i Nedovića iz kontre i Zvezda je prišla samo na šest poena zaostatka - 83:77.
21:43 13.06.2023
36' – Ledej!
Održava deset poena razlike u korist Partizana (81:71) nakon što je Dobrić smanjio na jednocifrenu prednost posle dosta vremena. Faul u napadu Bentila i tajm-aut. Partizan kreće u napad.
21:38 13.06.2023
33' – Razmena trojki!
Madar pogađa na jednoj, Kampaco na drugoj za tri, Partizan vodi sa 78:67.
21:35 13.06.2023
32' – Nedović!
Trojkom smanjuje na 11 poena razlike za Partizan - 75:64. Tajm-aut za Željka Obradovića.
21:28 13.06.2023
30' – Kraj treće četvrtine!
Zvezda je smanjila zaostatak sa poluvremena, stigla do 12 poena zaostatka (73:61), na kraju treće deonice. Videćemo da li mogu crveno-beli do preokreta.
21:23 13.06.2023
28' – Kampaco!
Olako su ga crno-beli ostavili samog, a Argentinac to ne prašta - 71:56 za Partizan.
27' – Egzum!
Uz kontakt sa Kampacom pogađa za dva, zatim i dodatno za 18 razlike - 71:53.
21:20 13.06.2023
26' – Smailagić!
Monstruozno zakucavanje centra Partizana, zatim u sledećem napadu dva poena (imaće šansu i za plus jedan) i Partizan ima 16 poena prednosti - 65:49. Tajm-aut za Zvezdu.
21:16 13.06.2023
25' – Petrušev!
Pogađa oba slobodna bacanja, Zvezda u seriji od 11:4, Partizan vodi 60:47.
21:15 13.06.2023
24' – Kampaco!
Trojka Argentinca za 15 poena zaostatka - 60:45. Na drugoj strani i faul u napadu Madara pa Zvezda može još da smanji ovu razliku.
21:11 13.06.2023
22' – Smailagić!
Efektno zakucava i vraća 20 poena razlike crno-belima - 58:38. Na drugoj strani faul u napadu Petruševa, Partizan kreće u novi napad.
20:51 13.06.2023
20' – Kraj prvog poluvremena!
Partizan siguran i ubedljiv posle uvodnih 20 minuta, a u odstustvu Pantera zbog tri penala, Zek Ledej sa 20 poena diriguje igrom crno-belih koji vode sa 56:36. Kod očajne Zvezde, Kampaco je ubacio šest, dok Nedović i Petrušev imaju svega po pet poena.
20:42 13.06.2023
17' – Ledej!
Zvezda ne može ništa da pogodi u napadu što Partizan koristi na drugoj strani uglavnom sa linije slobodnih bacanja. Ledej je polovičan za vođstvo Partizana od 47:27.
20:39 13.06.2023
16' – Anđušić!
Posle trojke precizan je i sa linije slobodnih bacanja. Partizan na velikih 17 poena razlike - 44:27.
20:33 13.06.2023
15' – Ledej!
Ispao je Dobrić, a Ledej trojkom stigao do 13. poena. Mora Zek da „potegne“ kada nema Pantera, Partizan ima 14 poena razlike 37:23.
20:31 13.06.2023
14' – Panter na klupi
Jeftino je kapiten crno-belih napravio tri lične greške i mora na klupu. Zvezda je imal tri vezana napada, ali nije uspela da postigne koš. Partizan vodi sa 34:23.
20:27 13.06.2023
12' – Panter, pa Ledej!
Opet trojkom Panter otvara drugu deonicu. Izuzetno je motivisan, ima već 14 poena, a Partizan vodi sa 34:21 posle pogotka Ledeja u kontri. Tajm-aut za Duška Ivanovića.
20:21 13.06.2023
10' – Kraj prve četvrtine!
Partizan ima osam poena razlike (29:21) na krilima Kevina Pantera (11 poena) i Ledeja (osam). Kod Zvezde Nedović ima pet koševa, ostali tri i manje...