„Špigl“: Za napade na „Severni tok“ korišćen eksploziv oktogen, tragovi operacije vode u Ukrajinu
© AP Photo / Swedish Coast GuardCurenje gasa na gasovodu "Severni tok 2" u vodama Švedske
© AP Photo / Swedish Coast Guard
Pratite nas
Za podrivanje gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ korišćen je eksploziv oktogen, dok podaci sa jahte „Andromeda“, koja je navodno korišćena za transport eksploziva, ukazuju da tragovi operacije vode u Ukrajinu, piše nemački list „Špigl“, pozivajući se na izvore u tužilaštvu.
Kako se navodi, nemački istražitelji sve više veruju da je za podrivanje gasovoda korišćena jahta „Andromeda“.
„Na velikoj površini jahte 'Andromeda' pronađeni su ostaci eksploziva koji je pogodan za upotrebu pod vodom. Saopšteno je da je oktogen eksplozivna materija koja je u širokoj upotrebi kako na Zapadu, tako i u zemljama bivšeg Istočnog bloka“, navodi „Špigl“.
Prema informacijama istražitelja, snaga eksplozije prilikom upotrebe pomenutog eksploziva bila je ekvivalentna snazi 500 kilograma TNT-a.
„Oktogen je mnogo lakši od TNT-a i mogao je da se transportuje na relativno manjem čamcu. Na dno Baltičkog mora mogli su da ga dostave iskusni vojni ronioci. Teza koja se često iznosi da su napadači mogli da isporuče eksploziv na mesto diverzije samo na većem plovilu ili na manjoj podmornici zbog njegove težine – više nije aktuelna“, piše nemački list.
Takođe se navodi da „sve više podataka“ govori u prilog verziji da tragovi diverzije vode u Ukrajinu.
„Metapodaci mejla koji je poslat kada je iznajmljivana jahta 'Andromeda', koja se navodno koristila za prevoz eksploziva, vode u Ukrajinu“, konstatuje „Špigl“, pozivajući se na predstavnika grupe istražitelja koju predvodi državni tužilac Peter Frank.
Diverzija na gasovodima „Severnog toka“
Eksplozije na gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“ dogodile su se istovremeno 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile mogućnost da je reč o namernoj diverziji, a Generalno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak o činu međunarodnog terorizma.
Operater gasovoda, kompanija „Nord strim AG“ saopštio je da je šteta na gasovodima bez presedana i da je nemoguće proceniti kada će ona biti otklonjena.
Američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade Simur Herš, objavio je 8. februara svoju istraživanje o eksplozijama na gasovodima, u kojem je, pozivajući se na izvor, naveo da su eksplozivne naprave ispod cevovoda u junu prošle godine postavili američki vojni ronioci, tokom vojnih vežbi „Baltops“, a da su ih tri meseca kasnije aktivirali norveški specijalci.
Prema navodima Herš,a odluku o operaciji doneo je predsednik SAD Džozef Bajden, nakon devet meseci razmatranja tog pitanja s predstavnicima američke administracije zaduženim za pitanja nacionalne bezbednosti. Pentagon je kasnije saopštio da SAD nisu umešane u diverziju na ruskim gasovodima.
Mesec dana nakon Heršove objave američki list „Njujork tajms“ je objavio da iza diverzije stoji proukrajinska grupacija, čiji planovi ne moraju biti poznati Kijevu, a istog dana je nemački list „Špigl“ preneo da tragovi napada vode u Ukrajinu, odnosno da je operacija izvedena s jahte koja je iznajmljena od kompanije iz Poljske, a koja pripada dvojici Ukrajinaca.
Zvanična Moskva smatra da je verzija o umešanosti ukrajinskih „aktivista“ u eksplozije besmislica. Predsednik Rusije Vladimir Putin je izjavio da su takvu eksploziju mogli da izazovu samo stručnjaci koji vladaju određenim tehnologijama, uz podršku države.