Zemunski matine za fudbalsku romantiku

© Foto: Sputnjik/Spasoje Veselinović Zemun - OFK Beograd
Zemun - OFK Beograd - Sputnik Srbija, 1920, 13.05.2023
Fudbaleri OFK Beograda na dobrom su putu da od jeseni zaigraju u Prvoj ligi Srbije posle šest godina tavorenja među srpskoligašima. Romantičari su u derbiju 27. kola savladali kao gosti ekipu Zemuna sa 1:0 i tri runde pre kraja drže prvo mesto i sudbinu u svojim rukama.
TV prenos na Areni sport nije uticao na posetu, pa je beogradski srpskoligaški derbi ispratilo oko 5.000 gledalaca koji su ispunili tribine stadiona Zemuna. Velika gužva stvorila se uoči meča ispred kapija jer je podela karata (ulaz je, inače, bio besplatan) tekla sporo, samim tim i ulaz publike.
Pola časa pre meča odlučeno je da publika bude puštena bez karata na zapadnu tribinu kako bi se izbegao stampedo, a domaćini su na ulazu svakom od posetilaca poklonili i po svileni šal u zeleno-plavim bojama Zemuna, računajući na podršku.
6/6
Kop domaćih navijača na severnoj tribini, isred koga su se zagrevali igrači OFK Beograda, bio je uveliko pun pola sata pre početka utakmice. Naravno, odmah su sa te strane krenule uobičajene uvrede na račun rivala - zečevi, Zvezdina filijala... - iako je Plava unija, pojačana braćom iz Anortzisa (Kipar) i Dinamo Moskve (Rusija) kasnila na meč dobrih 20 minuta.
Na terenu iskusniji tim OFK Beograda je od starta preuzeo kontrolu nad dešavanjima, Zemun samo jednom zapretio kada je lopta posle odbitka iskosa završila u spoljnom delu mreže. Samo što su navijači plavo-belih ušli na tribinu, obradovao ih je Andrija Kaluđerović pogotkom u 28. minutu.
Posle slobodnog udarca i odbrane golmana Zemuna najspretniji je bio iskusni golgeter koji je zapalio atmosferu u Gornjoj Varoši jer je slavio pogodak pred klupom za rezerve domaćina, ispred tribine na kojoj su dominirali domaći navijači.
Meč je, inače, sudio najbolji srpski arbitar Srđan Jovanović i utisak je da se nije proslavio. Da li je potcenio rang u kome sudi tek dosta je seckao igru i pride prestorgo isključio desnog beka OFK Beograda Mimovića u 33. minutu.
Posle jednog duela na levom krilu, koji nije izgledao žustro, pokazao mu je drugi žuti karton, ostavio Romantičare sa desetoricom na terenu, a sebe doveo u problem da je morao da kompenzuje sve buduće odluke do kraja meča i tako ga pokvari.
Od tog trenutka pa sve do poslednjeg zvižduka, iskusni tim OFK Beograda se preorjentisao na odbranu svog gola, Zemun jedva da je uspevao da zapreti iako se celo drugo poluvreme igralo na polovini Romantičara.
Mnogo je zanimljivije bilo na tribinama gde su se dve neprijateljske navijačke grupe prozivale tokom meča, a Zemunci u svakoj prilici potencirali vezu između OFK Beograda i generalnog direktora Crvene zvezde Zvezdana Terzića.
Fudbal je bio loš, trećeligaški, i to treba objektivno reći, ali Romantičari su iz fudbalskog obračuna u Gornjoj Varoši izašli kao apsolutni pobednici na kraju, jer su se izjednačili na vrhu tabele sa Zemuncima (po 58 bodova) uz bolji međusobni skor tri kola pre kraja sezone sa prvoligaškom kartom u rukama.
Pošto je ona izborena na najslađi način, na terenu velikog rivala, Karaburma će znati da je proslavi večeras sa braćom Grcima i Rusima.