Dušan Lajović - Sputnik Srbija

Dušan slomio Mišu na banjalučkoj šljaci – spektakularan preokret za finale sa Rusom

Dušan Lajović drugi je finalista Srpska opena u Banjaluci nakon što je bio bolji od zemljaka Miomira Kecmanovića posle velike borbe u tri seta - 4:6, 7:6, 6:4. Protivnik u finalu u nedelju (14 časova) biće mu Rus Andrej Rubljov koji je nešto ranije bio bolji od Slovaka Aleksa Molčana.
Veliku borbu vodili su Srbi na famoznoj banjalučkoj šljaci, a kada god se činilo da će neko da prelomi neki set, ovaj drugi je znao da mu uzvrati. Meč su odlučili sitni detalji, dugi poeni i na kraju, ipak, bolja koncentracija Lajovića.
Miomir je minimizirao broj grešaka, napravio samo četiri neiznuđene u prvom setu, dok je Lajović pritiskao, napadao i samim tim više grešio. Kecmanović je prvi naprvio brejk i poveo sa 3:2, ali mu je već u sledećem gemu Dušan uzvratio ribrejkom.
Veliku borbu u prvom setu srpski igrači su okončali posle gotovo sat vremena i to tako što je Kecmanović napravio brejk u devetom gemu za 5:4, a kasnije na svoj servis potvrdio vođstvo u setovima.
Lajović je u drugom setu pokazao nešto bolju i odlučniju igru, napravio je brejk već u drugom gemu, ali onda i zabrljao. Umesto da ga potvrdi i povede sa 3:0, dozvolio je Miomiru ribrejk i novu seriju kojom se vratio u život.
Posle izjednačenja (2:2) igralo se gem za gem, obojica su bili sigurni na svoj servis, mada je Lajović spasavao tri brejk lopte. Kecmanović je mogao da prelomi meč opet u devetom gemu kada je sačekao šansu i napravio brejk, ali se neshvatljivo raspao na svoj servis (5:5) i tako omogućio Dušanu preokret posle taj-brejka u kome je slavio sa 7:5.
Treći set je počeo sa tri brejka, a onda je Dušan napravio korak ka pobedi. Uspeo je da ga potvrdi prvi put na meču i povede sa 3:1. Izgledalo je da sve ide rutinski, ali je onda u osmom gemu Kecmanović našao snage da napravi gem uz sjajan poen koji je podigao publiku na noge.
Međutim, to je bilo sve od Miomira na ovom meču. Lajović je u sledećem gemu uzvratio novim brejkom i potom na svoj servis konačno stigao do plasmana u finale posle tačno tri sata igre. Biće to prvo finale za Dušana posle četiri godine.
Tamo ga čeka apsolutni favorit Andrej Rubljov koji je sigurno zadovoljan što su Miša i Dušan igrali tri sata svoj polufinalni meč. To će Rusu, verovatno, olakšati posao u nedelju (14 časova), jer je iza Lajovića i težak meč sa Novakom.
Direktan prenos mogli ste da pratite na Sputnjiku:
18:53 22.04.2023
4:6, 7:6, 6:4 – Gem, set, meč!
Dušan Lajović je drugi finalista Srpska opena u Banjaluci. Posle neverovatne borbe i tri sata atomskog tenisa Lajović se plasirao u finale, svoje prvo posle četiri godine.
18:48 22.04.2023
4:6, 7:6, 5:4 – Brejk za Lajovića
Vidi se umor kod Kecmanovića, koji nije imao snage da izdrži tempo, pa će u sledećem gemu Lajović servirati za pobedu.
18:45 22.04.2023
4:6, 7:6, 4:4 – Brejk za Kecmanovića
Nastavlja se maraton, uzvraća Kecmanović brejkom posle spektakularnog poena na kojem im je česitala i publika u Banjaluci.
18:36 22.04.2023
4:6, 7:6, 4:3 – Miomir smanjio
Malo je falilo da Lajović napravi novi brejk, imao je brejk loptu, ali se Kecmanović izvukao i dobio ovaj gem.
18:32 22.04.2023
4:6, 7:6, 4:2 – Dušan vodi
Kao da je rešio Lajović da privede brzo meč kraju posle dva i po sata velike borbe. Efikasno je odservirao i stigao do novog gema i prednosti.
18:28 22.04.2023
4:6, 7:6, 3:2 – Gem za Kecmanovića
Našao je nekako snage Miomir i pokušava da se vrati u meč. I dalje ima brejk zaostatka.
18:25 22.04.2023
4:6, 7:6, 3:1 – Potvrđen brejk
Lajović sa nulom dobija ovaj gem i ubedljivo vodi.
18:24 22.04.2023
Rubljov zadovoljan
Nema sumnje da se Rus Andrej Rubljov raduje ovako dugom i iscrpljujućem meču jer će posle ovog maratona sutra imati verovatno lagan posao u finalu sa jednim od dvojice protivnika.
Andrej Rubljov - Sputnik Srbija, 1920, 22.04.2023
Rubljov zakazao rusko-srpski derbi u finalu Srpska opena /video/
18:23 22.04.2023
4:6, 7:6, 2:1 – Brejk Lajovića
Ovo se definitivno pretvara u meč koji će odlučiti male nijanse i koncentracija. Kecmanović je u padu trenutno pa je olako ispustio gem na svoj servis.
18:16 22.04.2023
4:6, 7:6, 1:1 – Ribrejk Kecmanovića
Kao u prethodnom setu, ne uspeva Lajović da iskoristi startni brejk pa imamo novo izjednačenje.
18:12 22.04.2023
4:6, 7:6, 1:0 – Brejk Lajovića
Iskoristio je Dušan činjenicu da je Miomir demoralisan posle ispuštene prilike da reši ovaj duel, pa stiže do startne prednosti.
18:02 22.04.2023
4:6, 7:6 – Lajović dobio drugi set
Izjednačio je Dušan rezultat posle drugog seta na 1:1, jer je bio bolji u taj-brejku sa 7:5.
17:52 22.04.2023
4:6, 6:6 – Idemo u taj-brejk
Ekspresno je Kecmanović dobio ovaj gem pa ćemo pobednika drugog seta dobiti u taj-brejku.
17:49 22.04.2023
4:6, 6:5 – Lajović vodi
Nekoliko grešaka nanizao je Kecmanović, razočaran prethodnim gemom pa je Dušan poveo u finišu drugog seta. Miša servira za taj-brejk u narednom gemu.
17:46 22.04.2023
4:6, 5:5 – Nije izdržao Miomir
Stigao je sa 0:30 na 30:30, ali je izgubio gem i priliku da potvrdi plasman u finale.
17:39 22.04.2023
4:6, 4:5 – Brejk Kecmanovića
Branio se i na kraju dočekao Miomir priliku da steklne odlučujuću prednost. U pravi čas. U narednom gemu servira za pobedu.
17:35 22.04.2023
4:6, 4:4 – Novo izjednačenje
Bio je blizu brejk šanse Lajović, ali se Miomir izvukao i atraktivnim drop-šotom dobio ovaj gem na razliku.
17:28 22.04.2023
4:6, 4:3 – Izvukao se Lajović
Tri brejk lopte je spasio Dušan u gemu u kome se baš namučio, ali ipak dobio na razliku i poveo sa 4:3.
17:20 22.04.2023
4:6, 3:3 – Izjednačenje
Kecmanović nastavlja da servira dobro i lako stiže do izjednačenja u drugom setu.
17:16 22.04.2023
4:6, 3:2 – Gem za Lajovića
Sigurno jedan od najkraćih gemova na meču. Dušan bez izgubljenog poena stiže do nove prednosti.