Sve je sračunato: Pokušaj nasilne integracije četiri opštine u sistem Prištine
© Sputnik / Dejan SimićŽandarmerija na mostu u Kosovskoj Mitrovici
© Sputnik / Dejan Simić
Pratite nas
Činjenica da OEBS neće pratiti lokalne izbore na severu Kosova pokazuje da ta organizacija unapred prihvata rezultate, kakvi god da budu. Time se stvara i klima da sever Kosova može da se prinudno integriše u politički sistem Prištine a sve u funkciji potvrde kosovske kvazidržavnosti, mišljenja je diplomata Zoran Milivojević.
Misija OEBS na Kosovu i Metohiji neće imati posmatrače na vanrednim lokalnim izborima u četiri opštine na severu Kosovu zakazanim za 23. april, koje je raspisala Priština, uprkos činjenici da Srbi sa KiM ne žele da na njima učestvuju dok se ne formira Zajednica srpskih opština.
OEBS već dao svoj sud
Diplomata i spoljnopolitički komentator Zoran Milivojević za Sputnjik kaže da se čini da je sve što se trenutno dešava sračunato samo s jednim ciljem - da Srbija prizna Kosovo.
„Interesantno je i indikativno da OEBS kaže da neće da prati te izbore, a inače je po pravilu zainteresovan za takvu vrstu izbora, pogotovu na terenu gde ova organizacija ima posebnu funkciju. Jer KiM je entitet pod protektoratom Ujedinjenih nacija gde je mir i vladavina nekih institucija u prvom planu. A OEBS je jedan od pozvanih i za to čiji je glavni zadatak da se brine o svemu što bi išlo ka miru i nekom političkom rešenju. Sad se izjašnjavaju da neće da prate ove izbore, drugim rečima rečeno, izgleda da je stvar već odlučena, da rezultat kakav god bude oni će ga prihvatiti i da je stvar manje-više završena,“ ocenjuje Milivojević.
On konstatuje da se tako pravi ambijent svršenog čina koji se kao takav mora prihvatiti.
Prinudna integracija severa
Drugo, kako kaže Milivojević, očito smatraju da tim izborima mogu da promene faktičko stanje na terenu.
"Stvara se klima u kojoj su na čelu četiri opštine sa severu KiM ljudi vezani za privremenu vlast u Prištini i pod kontrolom te vlasti da bi se sa te pozicije završavali razni poslovi – legalizacija uzurpacije srpske imovine, uspostava policijskih stanica... Dakle, jedna prinudna integracija severa KiM i u politički i u svaki drugi sistem Prištine,“ objašnjava sagovornik Sputnjika moguću pozadinu ovih izbora.
Milivojević ocenjuje da je ovo način ili pokušaj da se obezbedi pun suverenitet Prištine na severu Kosova i Metohije, u funkciji potvrde kosovske takozvane državnosti.
„A onda ide stavljanje po strani recimo, pitanja Zajednice srpskih opština (ZSO), ili ZSO u jednom novom političkom ambijentu i nametanjem rešenja sa tom takvom Zajednicom onako kako to Priština misli uz asistenciju i zapadnih centra moći, rekao bih, na čelu sa Vašingtonom. Sad nema više nikakve sumnje da je to usaglašena i koordinirana priča sa istim ciljem i da je glavni smisao svega da se Srbija slomi i da se nametne rešenje sa priznanjem nezavisnosti Kosova,“ ističe Milivojević.
Sramota Evrope i sveta
Naš sagovornik se osvrnuo i na reči srpskog predsednika na ovu temu, koji je reko da su „najavljeni izborima na severu Kosova i Metohije sramota Evrope i sveta“.
„Ako se ovi izbori zaista održe i priznaju, ukoliko se nešto ne desi danas ili sutra, onda i jesu sramota. Ali ima i interesantnih nekih pomalo i oprečnih stavova, kao što je ocena koju je izrekao američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil - da veći broj država kao i Amerika, nije za to da se izbori odreže,“ primećuje Milivojević, koji priznaje da ne zna šta bi to moglo da znači, napominjući da Hil dobro razume šta znači kad Beograd kaže da neće priznati te izbore.
„Međutim, ako ipak sve ostane kako jeste i pokuša se nametanje rešenja treba da se zna i sledeće: Srbija neće odustati od svojih stavova, državnih i nacionalnih interesa i svojih strateških ciljeva niti od ZSO. Prema tome, u svakom dijalogu Prištine i Beograda, uključujući rundu najavljenu za 2. maj, Srbija će imati čvrst stav. Takođe treba računati i da Srbija, kao ni Srbi na KiM neće prihvatiti rezultate ovih izbora, nikakva novi ishod i nikakvo novo faktičko stanje. I Beograd i Srbi na KiM će biti uzdržani i neće dozvoliti da budu isprovocirani na bilo koji način da bi neko mogao da ih kompromituje, ili da se stvore bezbednosno nepovoljni uslovi, koji bi bili povod za neku moguću intervenciju na štetu srpskog naroda i njegovog interesa,“ ističe Milivojević.
On zaključuje da u ovo treba biti siguran, kao i u poruke koje je srpski predsednik izneo vezano za ove izbore koje se moraju ozbiljno shvatiti, a to je da je ovoga puta Srbija odlučna da nema odstupanja.