- Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Sporazum o mirnom razdruživanju ako se deluje protiv Dejtona: Šta piše u odgovoru Srpske Sarajevu

© AFP 2023 / ELVIS BARUKCICBanja Luka
Banja Luka - Sputnik Srbija, 1920, 21.04.2023
Pratite nas
U radnoj verziji izjave o postupcima organa Republike Srpske i njenih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH navodi se da će Srpska ponuditi FBiH potpisivanje sporazuma o mirnom razdruživanju ukoliko se nastavi antidejtonsko delovanje Ustavnog suda BiH i političkih predstavnika iz FBiH prema Srpskoj.
U nacrtu izjave traži se sazivanje posebne sednice Narodne skupštine koja bi raspravljala i donela odgovarajuće odluke o delovanju organa Srpske i njenih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH.
U dokumentu se naglašava da su entiteti vlasnici teritorije, a BiH ne poseduje teritoriju nego samo spoljnu granicu i podseća na Povelju UN koja utvrđuje pravo naroda na samoopredeljenje.
Republika Srpska će, u skladu sa zaključcima parlamenta Srpske od 17. februara 2020. godine, a u vezi sa antidejtonskim delovanjem Ustavnog suda BiH, posebno primenjivati zaključke u kojima se, između ostalog, obavezuju sve institucije Srpske da ne prihvataju i ne sprovode antidejtonske i nedemokratske odluke visokih predstavnika i Ustavnog suda BiH, piše u radnoj verziji izjave sa sastanka lidera parlamentarnih političkih partija iz Republike Srpske sa predsednikom Republike Miloradom Dodikom.
Ovim dokumentom obavezuju se predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH da predlože Parlamentarnoj skupštini BiH usvajanje zakona o prestanku mandata stranih sudija i izboru domaćih sudija u Ustavnom sudu BiH.

Odbacivanje „bonskih ovlašćenja“ visokog predstavnika

Ovom izjavom Republika Srpska odbacuje „bonska ovlašćenja“ visokog predstavnika kao potpuno antidejtonska, neustavna, nezakonita i nelegitimna, budući da njihova primena predstavlja flagrantnu povredu ustavno-pravnog ustrojstva BiH i kršenje osnovnih ljudskih prava, kao i međunarodnih instrumenata za njihovu zaštitu.
U nacrtu izjave pozivaju se svedoci Dejtonskog sporazuma da reaguju na pokušaje razgradnje Dejtonskog sporazuma i podrže nastojanje Srpske na poštovanje izvornih principa tog sporazuma i omogućavanje Srpskoj povrat oduzetih nadležnosti i funkcionisanje u skladu sa Dejtonom, u suprotnom Republika Srpska će reagovati u pogledu određivanja budućeg statusa Republike Srpske, štiteći svoj teritorijalni integritet i suverenitet.

„U slučaju dalje razgradnje Dejtonskog sporazuma Republika Srpska zadržava pravo da konačno odluči o svom budućem statusu“, ističe se u dokumentu.

Republika Srpska obavezuje predstavnike Srpske u zajedničkim institucijama BiH da obustave donošenje odluka na nivou BiH dok Vlada Srpske i nadležni odbori Narodne skupštine Srpske na daju saglasnost na iste, piše u izjavi.
Ističe da Republika Srpska obavezuje sudije Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da obustave rad u Ustavnom sudu BiH dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH, te obavezuje Vlada Srpske da donese rebalans budžeta Srpske kojim bi se obezbedila sredstva za zaposlene u zajedničkim institucijama BiH iz Republike Srpske i vršilo njihovo finansiranje u skladu sa dosadašnjim primanjima u momentu prestanka rada neustavnih institucija BiH.

Vojna neutralnost, protiv članstva BiH u NATO

Republika Srpska će nastaviti da deluje u skladu sa Rezolucijom o zaštiti ustavnog poretka i vojnoj neutralnosti kojom se Srpska obavezala na vojnu neutralnost, navodi se u ovom dokumentu.
U dokumentu se ističe da Republika Srpska obustavlja dalju saradnju sa NATO-om i njenim ključnim članicama na pitanjima bezbednosti i protivi se članstvu BiH u NATO-u, i obustavlja dalje učestvovanje u vojnim vežbama sa NATO savezom i državama članicama te alijanse.
Među 21 tačkom dokumenta se ističe da predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama neće odlučivati o pitanjima iz preporuka EU o kandidatskom statusu sve dok se u potpunosti i u delovima ne izjednači tretman EU za oba entiteta.
U nacrtu izjave piše da se zadužuje Vlada Srpske da nastavi započete pregovore sa Vladom FBiH sa ciljem definisanja granične linije između Republike Srpske i FBiH u skladu sa Aneksom dva Dejtonskog sporazuma i obavezuje MUP Republike Srpske da formira posebnu organizacionu jedinicu unutar Ministarstva koja će vršiti nadgledanje granice između entiteta.
Republika Srpska će posebnom odlukom Narodne skupštine Republike Srpske ukinuti nadležnost suda i tužilaštva BiH na prostoru Republike Srpske kao neustavnih i nelegalnih organa BiH, navedeno je u nacrtu izjave.

Srpska neće uvoditi sankcije Rusiji

U dokumentu se ističe da Republika Srpska ostaje privržena misiji Eufora „Altea“ u BiH, ali se protivi povećanju broja vojnika u okviru misije, a posebno njihovom pritisku na političke procese i odluke nadležnih organa.

„Republika Srpska ostaje pri ranije zauzetom stavu neutralnosti u pogledu sukoba u Ukrajini, te neće uvoditi bilo koji vid sankcija Ruskoj Federaciji“, piše u nacrtu izjave.

Republika Srpska će se obratiti Srbiji i Hrvatskoj sa zahtevom da se zaštiti Opšti okvirni sporazum u tekstu kako je napisan i ponuditi prijateljskim državama sporazum o saradnji u skladu sa Ustavom BiH, piše u radnoj verziji.
„Dalje postojanje OHR-a (Kancelarija visokog predstavnika) i stranih sudija Ustavnog suda BiH ukazuje da je BiH u kolonijalnom statusu bez svog vlastitog suvereniteta zagarantovanog Dejtonskim sporazumom. Kristijan Šmit je stranac izabran suprotno Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma“, piše u izjavi.
Navodi se i da će Srpska doneti novi izborni zakon Republike Srpske kojim će se regulisati izbor narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, predsednika i potpredsednika Srpske, odbornika, kao i delegata u Domu naroda parlamenta BiH, preneo je portal RTRS.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik održao je ranije danas konsultativni sastanak povodom zauzimanja stava o imovini Srpske sa osvrtom na izjavu o imovini koju su potpisali bošnjački politički predstavnici iz Sarajeva.
RS - Sputnik Srbija, 1920, 21.04.2023
REGION
Srpska pripremila odgovor Sarajevu oko imovine, potpisivanje u ponedeljak
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala