Košarkaši Crvene zvezde - Sputnik Srbija

Desetkovana Zvezda je pokazala zube Realu, ali nije mogla dalje od poraza u Beogradu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u 18. kolu Evrolige od Real Madrida na svom terenu rezultatom 79:59.
Crveno-beli su bili izuzetno oslabljeni neigranjem Luke Vildose, Bena Bentila, Hasana Martina, Nikole Ivanovića i neregistrovanog Fakunda Kampaca, ali su u jednom delu meča imali i pet poena prednosti, čime su pokazali da mogu da se nose sa velikim rivalom.
Međutim, kratkog daha je trajao taj nalet Zvezde, odnosno samo u momentima dok je Ognjen Kuzmić motrio na čudesnog džina Edija Tavaresa koji je dominirao pod obručima kada na parketu nije bilo bivšeg reprezentativca Srbije.
Najefikasniji u taboru crveno-belih bio je Nemanja Nedović sa 18 poena, Filip Petrušev je dodao 17, Ognjen Dobrić je imao 11, a vredi istaći partije Kuzmića (šest poena, pet skokova) i Stefana Markovića (pet poena, šest skokova, sedam asistencija).
Na drugoj strani Džanan Musa je imao 19 poena, Edi Tavares je uz 17 poena imao 12 skokova i četiri blokade, Petr Korneli je dodao 12 poena, a bivši član Partizana Najdžel Vilijams-Gos je imao devet poena.
Posle 18. kola Evrolige Zvezda ima po devet pobeda i poraza, a u četvrtak na svom terenu dočekuje ekipu Monaka.
Standings provided by Sofascore
Velike probleme je Zvezda imala u odbrani na početku utakmice jer je Tavares, 221 centimetara visoki centar Reala dominirao, od prvih deset poena svoje ekipe ubacio je sedam, a pritom je primoravao domaće na faulove.
Ulazak Nemanje Nedovića sa klupe je doneo boljitak za Zvezdu, upisao je dve trojke i dva slobodna bacanja u nizu čime je vratio crveno-bele u igru i doneo poene do kojih se jako teško dolazilo.
Bura je nastala na ulasku u poslednja tri minuta, Vilijams-Gos je laktom u bradu pogodio Nedovića, trener Ivanović je tražio čelendž, a sudije nisu promenile odluku da ne dosude ništa i Real je ostao u vođstvu od 16:13.
Gosti ipak nisu dozvolili da se Zvezda potpuno približi, pogađali su iz raznih pozicija i posle prve četvrtine imali su prednost od 25:16.
Očajno su domaći igrači ušli u drugu deonicu, redom su promašivali Petrušev, Holand i Ilić, a na drugoj strani su rivali bili sigurni pa je posle poena Muse Real stekao velikih 31:17, već posle dva minuta igre.
Tračak nade Zvezdi dali su Kuzmić i Nedović, vratio je sve Jabusele trojkom, ali je pomenuti tandem crveno-belih ponovo zablistao i razlika je smanjena na sedam poena (34:27), a ni minut odmora gostiju nije zaustavio nalet domaćih pa je razlika umanjena posle koša Markovića.
Novu buru je izazvala odluka sudija da priznaju poene Jabuselea posle faula Lazarevića, čak su potom arbitri na kratko prekinuli duel kako bi upozorili domaćine da se ubacivanje predmeta sa tribina ne sme ponoviti.
Posle tri promašaja Petrušev je konačno pogodio trojku i smanjio na 36:32, a na poluvreme se otišlo sa 38:34 za gostujuću ekipu uz solidan ritam crveno-belih koji su čak imali šansu i da potpuno anuliraju zaostatak.
Serijom 8:0 u nastavku crveno-beli su preokrenuli rezultat i poveli (42:38), što je navelo trenera rivala da posle svega tri minuta igre zatraži minut odmora posle čega su usledili prvi poeni za Real u trećem kvartalu.
Svoju briljantnu odbrambenu sekvencu protiv Tavaresa Kuzmić je krunisao i poenima u napadu za prednost Zvezde od pet poena (47:42), ali je odmah zatim Musa pogodio svoju prvu trojku čime je umanjio vođstvo domaćih.
Izlazak Kuzmića je značio i priliku da se Tavares ponovo istakne u skoku što je i činio, omogućivši saigračima lake poene i preokret (51:49), zbog čega je trener Ivanović morao da zatraži minut odmora.
Realov džin nije mogao da bude zaustavljen, gosti su povratili prednost, a zahvaljujući poenima Dobrića u poslednjoj sekundi ona nije bila veća od šest poena (57:51) pred poslednji kvartal.
Iako je delovalo da može da bude drugačije, to je bio poslednji nalet domaće ekipe, španski sastav je za četiri minuta stigao do 15 poena viška (66:51), ponovo na krilima nezaustavljivog Tavaresa, nedugo zatim trojkom tačku na utakmicu stavio je Džanan Musa, a konačnih 79:59 na isti način doneo je Vensan Poarje.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik.
20:47 10.01.2023
40’ – Ipak 20
Poarje pogađa trojku za 79:59, čime je utakmica i završena.
20:45 10.01.2023
39’ – Lazarević sprečava 20 razlike
Pogodio je lako za 73:57.
20:38 10.01.2023
35’ – Musa stavlja tačku
Trojka za 69:51.
20:36 10.01.2023
34’ – I nastavlja...
Zvezda gubi 66:51.
20:31 10.01.2023
33’ – Ode Real...
Tavares pogađa za 61:51.
20:30 10.01.2023
32’ – Nije dobro...
Nema organizacije napada, a nema ni odbrane.
Zvezda gubi 59:51.
20:26 10.01.2023
30’ – Dobrić sačuvao Zvezdu
Poeni u poslednjoj sekundi, Zvezda gubi 57:51.
20:25 10.01.2023
30’ – Zakucavanje Hange
Zvezda gubi 57:49.
20:24 10.01.2023
29’ – Tavares ponovo
Zakucavanje za 55:49.
20:23 10.01.2023
29’ – Holand opet pravi probleme
Koš i faul nad Musom.
Zvezda gubi 53:49.
20:21 10.01.2023
28’ – Tavares pravi probleme
Hvata sve lopte, slede laki poeni za Real.
Zvezda gubi 51:49.
20:18 10.01.2023
27’ – Petrušev!
Ukradena lopta i kontranapad za lake poene!
Zvezda vodi 49:47!
27’ – Tavares pogađa
Nerešeno, 47:47.
20:17 10.01.2023
26’ – Musa pogađa trojku
Smanjio je razliku na 47:45.
20:16 10.01.2023
26’ – Sjajni Kuzmić!
Posle niza dobrih odbrana i koš za 47:42!
20:14 10.01.2023
25’ – Petrušev!
Trojka za 45:41!
20:13 10.01.2023
25’ – Trojka za Real
Posle gotovo pet minuta igre Korneli pogađa trojku.
Zvezda vodi 42:41.
20:09 10.01.2023
23’ – Dobrić!
Serija 8:0, Zvezda vodi 42:38!
20:08 10.01.2023
23’ – Zvezda vodi!
Petrušev pogađa za 40:38!
20:05 10.01.2023
22’ – Nedović za egal!
Izjednačenje 38:38!