Katar 2022
Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine održava se u Kataru, pratite sva dešavanja sa najvećeg fudbalskog takmičenja uz Sputnjik sport.
Srbija i Kamerun - Sputnik Srbija

Srbija prokockala pobedu protiv Kameruna – i dalje živi san za osminu finala Mundijala

Fudbaleri Srbije ispustili su pobedu protiv Kameruna u drugom kolu Mundijala u Kataru – 3:3. Iako su vodili rezultatom 3:1, na kraju su pognutih glava napustili teren jer je utakmica završena bez pobednika. I dalje živi san o plasmanu u osminu finala SP, ali ne zavisimo više samo od sebe.
Za dva minuta u periodu od 64. do 66. minuta u dva navrata je kapitulirala naša odbrana i to pomračenje, bio je to jasan pokazatelj da Srbija nije zrela za osvajanje sva tri boda.
Meč Srbije sa Švajcarskom 2. decembra, koja od 17 časova igra protiv Brazila, trebalo bi da odlučuje o tome koje dve selekcije iz Grupe G će u osminu finala.
„Karioke“ i „sajdžije“ su trenutno u daleko boljoj poziciji od Srbije i Kameruna, ali je sve i dalje otvoreno, s tim što su Piksijevim „orlovima“ posle prosute pobede šanse drastično smanjene.
Standings provided by Sofascore
Srbija je odlično ušla u utakmicu. Držala je loptu, kontrolisala dešavanja na terenu u potpunosti. Piksijeva odluka da zaigra s jednim napadačem ispostavila se kao ispravna, jer je ekipa dobila preko potrebnu stabilnost i nije ušla u bespotrebnu jurnjavu sa „kamerunskim lavovima“.
Nizale su se šanse, a u njih je olako ulazio Aleksandar Mitrović, ali je nedostajalo sreće i koncentracije. Prvo stativa u 11. minutu, zatim još jedna izgleda prilika kada je lopta završila pored gola.
I kao što to obično u fudbalu biva, kada ne iskoristite prilike usledi kazna. Tako je bilo i na Al Džanubu. Kasteleto je ostao sam "ko duh" na drugoj stativi posle kornera u 29. minutu i šokirao je Srbiju - 0:1.
Ipak, nisu Piksijevi učenici pali posle tog pogotka. Totalni preokret dogodio se u sudijskoj nadoknadi kada je prvo Strahinja Pavlović pogodio glavom na asistenciju Dušana Tadića - 1:1.
Samo dva minuta kasnije nova lopta u mreži Kameruna za erupciju oduševljenja srpskih fudbalera i kompletne nacije. Sergej Milinković-Savić je inteligentim udarcem uspeo levom nogom po zemlji da matira Epasija - 2:1.
Tim rezultatom se otišlo na poluvreme. Očekivalo se da će Srbija pod komandom vojskovođe Piksija znati da osigura pobedu i da iznese meč do kraja. To su verovatno mnogi i pomislili u 53. minutu kada je Aleksandar Mitrović posle fenomenalne akcije Orlova uspeo da ćušne loptu u mrežu.
Praktično smo se ušetali Kamerunci u gol - 3:1. Ali, posle toga je usledio potop! Nešto što ozbiljnim selekcijama nikako ne bi smelo da se dogodi.
Prvo se povredio Strahinja Pavlović, koji je bio odličan u odbrani, a onda je Sergej pri rezultatu 3:1 hteo da lobuje golmana, ali se to na kraju osvetilo Orlovima.
Već u sledećem napadu Abubakar je učinio to isto, ali je bio precizan u 64. minutu.
Činilo se da je ofsajd, gledao se VAR... Ipak, ništa od nedozvoljene pozicije napadača Kameruna - 3:2.
Tada je ušla voda u uši. Samo dva minuta kasnije novi šok i novi gol u mreži Srbije - 3:3.
Čupo Moting je hladnokrvno pogodio mrežu Vanje Milinković-Savića. Prosto neshvatljivo šta se u tim trenucima dešavalo u redovima Srbije i šta je bilo u glavi selektora i fudbalera.
Umesto na 3:1 da „zatvore utakmicu“ i ne srljaju, oni su učinili potpuno suprotno. Igrali su visoki presing, njih čak petorica i usledile su dve munjevite kontre "kamerunskih lavova" i surova kazna.
Srbija sada strepi. Osluškivaće situaciju sa dvoboja Brazil - Švajcarska, a onda bi u slučaju povoljnog rezultata mogli da se nadaju da posle pobede nad Šaćirijem, Džakom i drugovima izbore plasman u osminu finala Mundijala.
Utakmica koja bi lako mogla da bude odlučujuća za Orlove ili za „kamerunske lavove“, s obzirom na to da su oba tima poražena na startu.
Ono što raduje sve u Srbiji jeste osmeh koji se vratio na lice selektora i igrača, a odnosi se na zdravstveno stanje koje se drastično popravilo i Piksi može da računa na sve fudbalere.
Tok meča mogli ste da pratite uz Sputnjik.
Portugalija – Urugvaj - Sputnik Srbija, 1920, 28.11.2022
Katar 2022
Mundijal, 9. dan – Brazilci dali nadu Orlovima, Ronaldo poveo Portugaliju ka pobedi
13:01 28.11.2022
96' - KRAJ! Srbija - Kamerun 3:3!
Nije Srbija uspela da pobedi Kamerun, meč je završen rezultatom 3:3!
13:00 28.11.2022
95' - Pokušaj Grujića!
Raspalio je po lopti rezervista Marko Grujić, ali je siguran Epasi.
12:59 28.11.2022
95' - Brani Vanja!
Zapretili su Kamerunci iz slobodnog udarca s leve strane, bio je to lak plen za Vanju Milinković-Savića.
12:57 28.11.2022
92' - Đuričić u igri
Nova izmena u redovima Srbije u igru je ušao Filip Đuričić, koji je zamenio Filipa Kostića.
12:56 28.11.2022
91' - Ofsajd!
Ponovo je Aleksandar Mitrović bio u prilici, ali je linijski sudija podigao zastavicu zbog ofsajda.
12:55 28.11.2022
90' - Još šest minuta
Toliko vremena za novi gol imaju fudbaleri Srbije kako bi došli do pobede.
12:53 28.11.2022
89' - Mitrović pored gola!
Nova velika šansa za Srbiju, ali je ovoga puta neprecizan Aleksandar Mitrović.
88' - Šteta, jako loš potez Kostića
Hitronogi Kragujevčanin koji se neočekivano našao u izglednoj prilici s leve strane, doživeo je pad koncentracije i umesto da šutira ili centrira, dodao je praktično loptu u ruke Epasiju.
12:49 28.11.2022
85' - Igra se otvoreno
Smanjuju se napadi dve selekcije. Jasno je da i jedni i drugi žele očajnički da dođu do tri boda.
12:43 28.11.2022
79' - Četvorostruka izmena Srbije
Dragan Stojković Piksi se opredelio da menja. Izašli su Veljković i Živković, a ušli Babić i Radonjić. Izašao je i Sergej, umesto njega na terenu je Grujić.
12:41 28.11.2022
76' - Velika šansa za Srbiju
Aleksandar Mitrović odlučio je sam da završi akciju i to se ispostavilo kao pogrešna odluka jer je imao nekoliko slobodnih saigrača. Velika šansa otišla je u nepovrat.
12:38 28.11.2022
73' - Prekršaj nad Maksimovićem
Abubakar je bio pregrub na sredini terena u borbi za ničiji loptu.
12:35 28.11.2022
70' - Korner za Srbiju
Tadić je poslao loptu, probao je Milenković ali je Čupo Moting uspeo da otkloni opasnost.
12:31 28.11.2022
66' - Šok! Kamerun izjednačio - 3:3!
Za samo dva minuta iz dva napada su fudbaleri Srbije primili dva gola. Čupo Moting je matirao Vanju.
12:29 28.11.2022
64' - SMS se poigravao, Abubakar nas kaznio! GOL - 3:2!
Sergej Milinković-Savić je pokušao da lobuje Epasija, da bi Abubakar već u sledećem napadu učinio isto. Činilo se da je ofsajd, ali je gol priznat posle konsultacije VAR - 3:2.
12:27 28.11.2022
62' - Pokušaj Ekambija
Pustio je Stefan Mitrovića Toko Ekambija da šutira sa leve strane, a Vanja Milinković-Savić je bez većih problema zaustavio taj pokušaj.
12:25 28.11.2022
60' - Zapretio Kamerun
Moglo je da bude opasno posle jedne kontre u režiji Abubakara, ali su defanzivci Srbije uspeli da otklone opasnost u poslednji čas.
12:20 28.11.2022
56' - Pavlović izlazi zbog povrede!
Loša vest za Srbiju. Uhvatio se za primicač Strahinja Pavlović, signalizirajući izmenu ka klupi Srbije. Umesto njega na terenu je Stefan Mitrović.
12:17 28.11.2022
53' - GOOOL! Srbija vodi 3:1!
Ušetala se Srbija u gol Kameruna, a strelac je Mitrović! Kakva akcija u režiji srpski fudbalera. Mitrović je vukao loptu, uposlio je Kostića koji je vratio do Sergeja. Ovaj je progirao Živkovića, a on je nesebično vratio do Mitrogola koji je rutinski poslao u mrežu.
12:16 28.11.2022
51' - Prekršaj Živkovića
U pokušaju da dođe do lopte u završnoj trećini terena, Andrija Živković je napravio prekršaj.