- Sputnik Srbija, 1920
Specijalna operacija u Ukrajini
Sve o specijalnoj vojnoj operaciji Rusije za demilitarizaciju i denacifikaciju Ukrajine.

Američki general: Na zimu bi mogla da se pojavi mogućnost za rusko-ukrajinske pregovore

© AP Photo / Olivier MatthysNačelnik Združenog Generalštaba američke vojske general Mark Mili
Načelnik Združenog Generalštaba američke vojske general Mark Mili  - Sputnik Srbija, 1920, 16.11.2022
Pratite nas
Sjedinjene Američke Države nameravaju da pružaju vojnu pomoć Ukrajini onoliko, koliko to bude potrebno, izjavio je na konferenciji za novinare predsednik Komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD general Mark Mili.
On je dodao da će Vašington nastaviti da snabdeva Ukrajinu najboljom raspoloživom opremom, kako bi obezbedili njihove jake položaje na frontu protiv ruske vojske.
„Ukrajinci ne traže da neko ratuje umesto njih. Oni ne žele da se američki, britanski, nemački ili francuski vojnici bore u njihovo ime“, istakao je Mili.
Prema njegovim rečima, Oružane snage Ukrajine će se boriti same za sebe, a sve što traže je mogućnost da se bore, a SAD su spremne da im to pruže.
Mili smatra i da ukrajinske snage neće moći da potisnu ruske trupe.
„Fizički isterati Ruse iz Ukrajine je veoma težak zadatak. A to se neće desiti u narednih nekoliko nedelja, osim ako ruska vojska ne doživi potpuni krah, što je malo verovatno“, ocenio je on.

Mogućnost za pregovore ─ na zimu

SAD smatraju da bi borbena dejstva u Ukrajini mogla da se sporije odvijaju s početkom zime, što bi otvorilo mogućnost za rešavanje ovog sukoba, smatra Mili.
„Na zimu se može dogoditi mnogo štošta, iako se, po pravilu, zbog vremenskih uslova, taktičke operacije usporavaju. Mislim da su predsednik Bajden i Vladimir Zelenski izjavili da se ova kriza, na kraju krajeva, treba rešiti političkim putem. Zato, ukoliko dođe do usporavanja taktičkih operacija, ako se to dogodi, može se otvoriti mogućnost za političko rešavanje ili, makar, za otpočinjanje pregovora“, istakao je američki zvaničnik.
Mili je dodao da je nakon incidenta u Poljskoj bezuspešno pokušavao da kontaktira načelnika Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerija Gerasimova.
„Moji podređeni nisu uspeli da me povežu sa generalom Gerasimovim“, rekao je Mili na brifingu posle redovnog sastanka kontakt-grupe za podršku Ukrajini.
Kako je naveo, Sjedinjene Američke Države očekuju da će u najskorije vreme dobiti potvrđene informacije o detaljima raketnog incidenta u Poljskoj, uključujući poreklo rakete.
„Očekujem da ćemo vrlo brzo imati potvrđene podatke o tome odakle je raketa došla, kuda je išla, koji je bio ugao lansiranja i putanja. Svi detalji će se razjasniti vremenom, ali je trenutno rano govoriti, jer je istraga u toku“, objasnio je Mili.
Ranije je Šef Pentagona Lojd Ostin izjavio je da se PVO sistemi „Nasams“ koji su dostavljeni Ukrajini već koriste na frontu.

Incident u Poljskoj

Poljski mediji su 15. novembra javili da su dve rakete pale u Lublinskom vojvodstvu na granici sa Ukrajinom, pri čemu su dve osobe poginule. Ministarstvo spoljnih poslova zemlje saopštilo je da je raketa koja je pala u Poljskoj ruske proizvodnje. Međutim, ova informacija nije potvrđena u SAD, a zatim je predsednik SAD Džozef Bajden saopštio da prema preliminarnim informacijama nije tačna verzija da je u pitanju ruska raketa.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da tog dana nije bilo napada na ciljeve u blizini ukrajinsko-poljske granice, a objavljene fotografije nekih krhotina nemaju nikakve veze sa ruskim oružjem. Fotografije objavljene u Poljskoj sa mesta incidenta u Pševodovu nedvosmisleno ukazuju da su tamo pali fragmenti rakete ukrajinskog PVO sistema S-300, istakli su u Ministarstvu.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u sredu da Alijansa nema dokaza da je pad rakete u Poljsku rezultat namernih dejstava.
Američki instruktori sa ukrajinskim vojnicima - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2022
RUSIJA
„Global tajms“: SAD koriste ukrajinski sukob za sopstvenu dobit
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala