Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Selaković u SB UN: Priština sabotira napore Beograda i međunarodnih aktera kako bi postigla dva cilja

© Foto : https://media.un.org/en/webtv/snimak sa ekranaNikola Selaković na sednici SB UN
Nikola Selaković na sednici SB UN  - Sputnik Srbija, 1920, 18.10.2022
Pratite nas
Priština konstantno sabotira napore Beograda, EU i drugih međunarodnih aktera, kako bi postigla dva cilja. Prvi, kako bi izbegla implemetaciju postignutih sporazuma i dogovora i drugi, da zastraši, marginalizuje i progoni Srbe, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković u Njujorku na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji.
On je na početku obraćanja na sednici na kojoj je predstavljen šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN o radu misije UN na KiM (UNMIK), istakao da Srbija visoko ceni aktivnosti Unmika na Kosovu i Metohiji, ali da ta misija nije postigla svoj glavni cilj.
"Misija Unmika još uvek nije postigla svoj glavni cilj – miran i normalan život svih građana južne srpske pokrajine" , rekao je Selaković.
On je dodao da poslednji meseci nisu doneli veću stabilnost na Kosovu i Metohiji.
"Situacija u pokrajini nije takva kakva je prikazana u izveštaju. Unilateralni potezi Prištine nastavili su da svesno i sistematski doprinose etničkim podelama i doprinose diskriminaciji nealbanske populacije. Prema našim saznanjima, zabeleženo je 105 etnički motivisanih incidenata od početka godine", kazao je Selaković i dodao:

"Priština konstantno sabotira napore Beograda, EU i drugih međunarodnih aktera, kako bi postigla dva cilja. Prvi, kako bi izbegla implementaciju postignutih sporazuma i dogovora i drugi, da zastraši, marginalizuje i progoni Srbe. Priština takođe aktivno postavlja administrativne i birokratske prepreke, preduzimajući mere koje nisu dogovorene tokom dijaloga".

Istakao je da su predstavnici Prištine u SB UN uglavnom govorili o prošlosti, zanemarujući kako nealbanci sada žive na Kosovu.
Selaković je naglasio da su Srbi zastrašeni i naterani da napuste svoje domove, gradove i sela i da Priština raspiruje međuetničke tenzije koristeći sve moguće metode.
Kao jednu od glavnih meta Prištine, Selaković je naveo Srpsku pravoslavnu crkvu, njenu imovinu i vernike.

"Jedna od meta Prištine je i SPC. Dovodeći u pitanje vraćanje imovine manastiru Dečani, Priština dovodi u pitanje sopstveni takozvani Ustavni sud", kazao je Selaković.

Dodao je da su česti napadi na svetinje SPC neprihvatljivi, i naglasio da su mnoge prepreke postavljene i pred monaštvo, kojem se onemogućava normalan život.
Privremene institucije u Prištini, istakao je, sistematski rade na tome da izbrišu i kulturnu i nacionalnu raznolikost koja je preostala na Kosovu i Metohiji.
Priština tretira i religijske obrede kao kriminal, kazao je Selaković i naveo slučaj Nikole Nedeljkovića, koji je prisustvoao proslavi Vidovdana na Gazimestanu pa je osuđen bez ikakvih dokaza.
Selaković je ukazao i na to da je Srbima na Kosovu i Metohiji oduzeto i elementarno političko i građansko pravo da glasaju uz učestala zastrašivanja i nasilne upade specijalnih snaga Rosu, koji su, kako je naveo, instrument za sprovođenje ciljeva Prištine pod izgovorom navodne borbe protiv kriminala.
Ministar je podsetio i na slučaj Dragice Gašić, jedine srpske povratnice u Đakovicu i ukazao na stepen zastrašivanja sa kojima se suočavaju Srbi povratnici.
"Jasno vam je zašto je procenat povratnika ispod dva odsto i zašto je on i dalje jedan od najmanjih na svetu", ukazao je on.
Selaković je napomenuo da dijalog ima širu dimenziju i da može uticati na situaciju u celom regionu i naveo da srpsko rukovodstvo i predsednik Aleksandar Vučić zastupaju politiku mira, pomirenja, regionalne saradnje.
On je istakao i da Srbija kategorički odbacuje argumentaciju Prištine o navodnoj protivustavnosti formiranja Zajednice srpskih opština, navodeći da Priština time pokazuje da se protivi tome da se srpski narod organizuje kao etnička zajednica i tako ostvari svoja kolektivna prava.
"Njihov pristup ima za cilj, kao poželjan model, sredine bez Srba, kao što su Priština, Đakovica ili Peć, ili neka druga slična mesta u pokrajini", ocenio je Selaković.
On je rekao da bez obzira što Priština već punih 3.470 dana odbija da ispuni svoje obaveze i da razgovara o formiranju ZSO Beograd neće odustati od napora za pronalaženje kompromisnog rešenja za trenutnu situaciju.
Selaković je ukazao i na to da iako Priština često ponavlja da je slučaj tzv. Kosova "svršen čin" većina članica UN ih ne priznaje već 14 godina.
"Ako je tzv. nezavisnost Kosova realnost, zašto onda imamo dijalog? Zašto je onda sve više pritiska na Beograd za potrebu obostranog priznanja?", upitao je Selaković i ukazao da se Beograd ne može zaobići u potrazi za konačnim rešenjem.
Selaković je istakao i da međunarodne misije na KiM moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu i kapacitetu u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244 i da to zahtevaju okolnosti i sutuacija na terenu, jer miran i normalan život građana nije ispunjen.
Selaković je ponovio da Srbija podržava teritorijalni integritet svih članica UN, ali je postavio pitanje: "Šta je sa Srbijom?" i da li se primena principa iz Povelje UN odnosi samo na neke ili na sve članice.

"Kao država koja dosledno poštuje međunarodno pravo i još trpi posledice kršenja istog, verujemo da bi Povelja UN i međunarodno pravo, uključujući teritorijalni integritet i suverenitet država, trebalo da se poštuje od strane svih i primenjuje neselektivno na sve države članice UN", naglasio je Selaković.

On je rekao da, iako je Rezolucijom 1244 potvrđen teritorijalni integritet Srbije, to nije sprečilo pojedine države da priznanjem tzv. Kosova pogaze principe UN, ali i rezoluciju koju su same donele prilagođavajući međunarodno pravo svojim interesima i ciljevima.
"Upravo zato, sve češće pominjanje slučaja „Kosova“ je pokazatelj da je pravljenjem presedana otvorena Pandorina kutija, jer snaga svakog principa počiva na njegovoj potpunoj i univerzalnoj primeni i bezuslovnom pridržavanju", poručio je Selaković.
On je istakao da svi žitelji Kosova i Metohije sa punim pravom očekuju poboljšanje atmosfere i primirivanje tenzija na etničkom nivou koje su preduslov za normalan život.

"Za takav korak neophodna nam je konstruktivnost koja na strani Srbije ne izostaje, ali i istinska puna podrška međunarodnih činilaca. Ističem da je Srbija uvek bila i ostaje duboko posvećena pronalasku održivog rešenja mirnim putem, a zarad mira, stabilnosti i zajedničke budućnosti", zaključio je Selaković.

Gervala Švarc optužila Srbiju da predstavlja opasnost

Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala Švarc optužila je Beograd da krši svoje obaveze.
"Reciprocitet nije agresija, reciprocitet je najbolja međunarodna praksa, kao što to svi ovde znaju", rekla je Gervala Švarc.
Gervala Švarc je podsetila da se približava rok za zamenu tablica.
Apelovala je na Savet bezbednosti i međunarodnu zajednicu da utiču na Srbiju da, kako je rekla, ne pokušava da izazove nasilje ponovo na kraju ovog meseca.
Optužila je Srbiju da predstavlja drugu najveću pretnju za evropsku bezbednost, posle Rusije.

Velika Britanija: Puna podrška dijalogu pod pokroviteljstvom EU

Normalizacija odnosa Beograda i Prištine je od vitalnog značaja, rekao je predstavnik Velike Britanije, koji je poručio da London pruža punu podršku dijalogu pod pokroviteljstvom Evropske unije.
Istakao je da odluke o ličnim kartama i registarskim tablicama ne bi trebalo da budu korišćene kao izgovori za blokade i nasilje.
Pozdravio je, kako je rekao, povećano angažovanje Prištine prema manjinskim zajednicama, i istakao da je dijalog između zajednica vitalan za Kosovo.
Ohrabruje prištinsku vladu da nastavi takvo angažovanje, pogotovo prema liderima Srba na Kosovu i Metohiji.

Izveštaj je predstavila šefica Unmika

šefica Unmika Karolina Zijade je poručila da će nastaviti da pruža svu moguću podršku dijalogu Beograda i Prištine.
"Kada radimo zajedno, koherentno i efektivno, možemo doprineti izbegavanju eskalacije", istakla je Zijade.
Šefica Unmika ukazala je i da je razvoj situacije na Kosovu, uz sva otvorena pitanja u regionu, pogođen evropskim bezbednosnim okruženjem.
Upozorila je da pitanja koja se čine skrivenim, mogu izbiti u prvi plan.
Zijade je navela da je bilo eskalacije u političkoj retorici između Prištine i Beograda u prethodnih šest meseci, sa nekoliko trenutaka akutnih tenzija na terenu, što je pretilo da poništi rezultate dijaloga.
Istakla je važnost mandata Kfora, čije prisustvo osigurava bezbedno okruženje na Kosovu i Metohiji.
U redovnom polugodišnjem izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o KiM, navedeno je da su pojačana retorika između Beograda i Prištine i eskalacija tenzija na terenu imali uticaj na napredak u normalizaciji odnosa u periodu od 16. marta do 15. septembra ove godine.
Kako je navedeno u izveštaju objavljenom na sajtu UN, dve strane su se najviše sporile oko glasanja na KiM tokom izbora u Srbiji, pitanja slobode kretanja i primene ranijih sporazuma o energetskim pitanjima i Zajednici srpskih opština.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš - Sputnik Srbija, 1920, 18.10.2022
SRBIJA
Nova podvala u Njujorku: Albanci sprovode nasilje nad Srbima, a obe strane „odgovorne“
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala