Košarkaška lopta - Sputnik Srbija, 1920
Evrobasket 2022
Evropsko prvenstvo u košarci 2022. godine igra se u četiri države i pet gradova, a reprezentacija Srbije je jedan od vodećih kandidata za visok plasman. Sva dešavanja sa smotre najboljih košarkaških selekcija Starog kontinenta pratite uz Sputnjik sport.
Srbija i Poljska - Sputnik Srbija

Srbija pošteno do kraja – peta uzastopna pobeda i zakazan duel sa Italijom!

Košarkaška reprezentacija Srbije nije kalkulisala u poslednjem kolu prve faze Evropskog prvenstva i savladala je Poljsku sa 96:69, ostvarila petu pobedu i zakazala duel sa Italijom u osmini finala, čime je izabrala teži put ka završnici.
Za razliku od Hrvatske i Ukrajine, koje su „dogovoreno“ odigrale kako bi izbegle četvrto mesto u Grupi C, Srbija je ostvarila pobedu i obezbedila prvo mesto u Grupi D pred ukrštanje tih ekipa u nastavku takmičenja.
Ivica Zubac - Sputnik Srbija, 1920, 08.09.2022
„Dogovor“ Ukrajine i Hrvatske – jer ne žele Srbiju
Srpski tim je bio bez Nemanje Nedovića, nekoliko minuta na terenu je dobio Vanja Marinković, a sjajan debi na Evrobasketu imao je Nikola Milutinov.
Selektor Pešić je morao da promeni i trećeg startnog beka šutera, posle Marinkovića i Nedovića to je bio Jaramaz koji je odlično ušao u meč i bio aktivan u svim segmentima igre – skakao je, pogađao, asistirao – sve kako treba.
Debitovao je i Milutinov, nakon što je Jokić odigrao svoju standardnu rolu, na terenu se pojavio i centar moskovskog CSKA koji je to proslavio zakucavanjem.
Igru rivala je odlično čitao Micić, upisao je čak pet asistencija za deset minuta provedenih na terenu, a taj broj poena je imao i Jokić za velikih 14 poena razlike posle prvih deset minuta.
Nastavilo se sa sjajnom igrom Srbije, Milutinov je bio posebno inspirisan i za sedam minuta u igri je ubacio deset poena, Jaramaz je nastavio da bude prisutan u gotovo svakoj akciji, a doprinos je dao i Davidovac i skokovima i šutevima.
Kao u utakmici protiv Finske, odbrana Srbije je bila na visokom nivou, iz toga su se izrađali kontranapadi, jedan za drugim, a selektora Pešića posebno može da raduje kako su se njegovi puleni snalazili pod obručem rivala gde su često hvatali lopte.
Razlika je išla i preko 20 poena, ali je bes Jokića zbog nedosuđenog prekršaja kao rezultat donela slobodna bacanja za rivala koji je na poluvreme otišao sa zaostatkom od 19 poena, 52:33.
Čuvena srpska treća četvrtina je ponovo viđena, posle 10:4 za rivala Pešić je morao da zatraži minut odmora i zategne redove pošto je loš ulazak u utakmicu posle velikog odmora gotovo hronična boljka Srbije.
Selektor je tražio minut odmora, razdrmao je ekipu i ona se brzo vratila u stari ritam, završivši treću deonicu sa 22 poena viška, 72:50, što je ekipi dozvolilo da se meč privede kraju u rutinskom ritmu.
Za pet minuta u završnom kvartalu stigli su do 33 poena razlike (88:55), najveća je iznosila 36, a Srbija će naredni meč, prvi u nokaut fazi, igrati u nedelju protiv Italije u Berlinu.
Najefikasniji u srpskom timu bio je Nikola Jokić sa 19 poena za nešto manje od 18 minuta na terenu, 16 je ubacio Nikola Milutinov, jedan manje Marko Gudurić, a Vasilije Micić 12 poena uz devet asistencija.
Dvocifreni učinak upisali su Nikola Kalinić sa 11 i Dejan Davidovac sa deset poena.
Na drugoj strani Mihal Mihalak je upisao 17 poena, a Lukaš Kolenda deset.
Meč ste mogli da pratite u tekstualnom prenosu na Sputnjiku.
22:40 08.09.2022
39' – Poljaci se „ispisuju“
Tri trojke zaredom – 96:67.
22:38 08.09.2022
38' – I još jedna!
Gudurić za tri, 94:59!
22:28 08.09.2022
35' – Vasa!
Dve trojke za redom, 88:55 za Srbiju!
22:24 08.09.2022
32' – Jaramaz!
Trojka za višak od 25 poena, 77:52!
22:19 08.09.2022
22:18 08.09.2022
30' – Trojkaaaa!
Kalinić za 72:47!
22:17 08.09.2022
30' – I dalje sjajna Srbija!
Gudurić pogađa za 69:47!
22:10 08.09.2022
27' – Bravo, bravo!
Ponovo je 20 poena razlike – 63:43!
22:09 08.09.2022
26' – Kalinić!
Odličan odgovor Srbije, trojka za 61:43!
22:02 08.09.2022
24' – Kari reaguje
Selektor Srbije je morao da traži minut odmora jer je rival smanjio na 13 poena razlike.
Srbija vodi 56:43.
22:00 08.09.2022
22' – Opet ta treća...
Treća četvrtina je bila dosad loša za Srbiju, a ni sada nije drugačije jer je protivnik stigao do 5:2.
21:42 08.09.2022
20' – Poluvreme, briljira Srbija!
Posle 20 minuta igre 52:33 za Srbiju!
21:41 08.09.2022
20' – Nesportska Jokiću...
Nije bilo potrebe...
21:40 08.09.2022
20' – Trojkaaaa!
Jokić za 52:31!
21:36 08.09.2022
18' – Vasa!
Promašaj Kalinića hvata Micić za 49:27!
21:35 08.09.2022
17' – Srbija dominira reketom!
Od 47 poena 32 je stiglo iz reketa!
21:34 08.09.2022
17' – Fenomenalno!
Ukradena lopta, kontranapad, Micić pogađa za 47:25!
21:32 08.09.2022
16' – Bravo!
Milutinov postiže deseti poen, Srbija vodi 43:21!
21:26 08.09.2022
14' – Srbija briljira!
Milutinov pogađa za 39:18 i Poljska mora da zatraži minut odmora!