Kinezi osmislili lasersku olovku koja piše po vazduhu
Kinezi osmislili lasersku olovku koja piše po vazduhu
Sputnik Srbija
Kineski naučnici iz Laboratorije Hungtuo u Vuhanu, osmislili su lasersku olovku čije su mogućnosti neverovatne. Tvrde da je pomoću nje moguće pisati u vazduhu... 25.07.2022, Sputnik Srbija
Kako prenose kineski mediji, olovka koristi veoma kratke laserske pulseve kako bi uklonila elektrone iz molekula vazduha i pretvorila ih u plazmu koja emituje svetlost, a sve to kako bi se napisane reči pojavile u vazduhu.Vođa istraživanja, Cao Šiangdong, za kineske medije je istakao da im za crtanje u vazduhu, zahvaljujući ovoj olovci, nisu potrebni ni tabla, ni papir, ni ekran.Pojasnio je kako "olovka" koristi pulseve od samo nekoliko femtosekundi (jednaka jednom kvadrilionitom delu sekunde), a kojima je potrebno milion megavata energije. Ali, kako su ti pulsevi izuzetno kratki, dodaje, potrošnja energije i nije tako velika, a lasersku olovku je moguće bezbedno koristiti.Naučnici se nadaju da bi ova laserska olovka, u budućnosti, mogla da se koristi u kvantnom računarstvu i drugim naprednim tehnologijama. Možda čak i kao neka nova holografska tehnologija, prenosi B 92.
Kineski naučnici iz Laboratorije Hungtuo u Vuhanu, osmislili su lasersku olovku čije su mogućnosti neverovatne. Tvrde da je pomoću nje moguće pisati u vazduhu, što bi bio korak napred u razvoju holograma.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Kako prenose kineski mediji, olovka koristi veoma kratke laserske pulseve kako bi uklonila elektrone iz molekula vazduha i pretvorila ih u plazmu koja emituje svetlost, a sve to kako bi se napisane reči pojavile u vazduhu.
Vođa istraživanja, Cao Šiangdong, za kineske medije je istakao da im za crtanje u vazduhu, zahvaljujući ovoj olovci, nisu potrebni ni tabla, ni papir, ni ekran.
Pojasnio je kako "olovka" koristi pulseve od samo nekoliko femtosekundi (jednaka jednom kvadrilionitom delu sekunde), a kojima je potrebno milion megavata energije. Ali, kako su ti pulsevi izuzetno kratki, dodaje, potrošnja energije i nije tako velika, a lasersku olovku je moguće bezbedno koristiti.
Naučnici se nadaju da bi ova laserska olovka, u budućnosti, mogla da se koristi u kvantnom računarstvu i drugim naprednim tehnologijama. Možda čak i kao neka nova holografska tehnologija, prenosi B 92.
Pristup ćaskanju je blokiran zbog narušavanja pravila.
Ponovo možete da učestvujete za:∞.
Ako se ne slažete sa blokiranjem, koristite formular za povratne informacije
Razgovor je završen. U diskusiji možete učestvovati 24 sata od objavljivanja članka.