https://lat.sputnikportal.rs/20220722/zabrinjavajuca-procena-vrste-koje-su-nadzivele-dinosauruse-sada-izumiru-1140223377.html
Zabrinjavajuća procena: Vrste koje su nadživele dinosauruse sada izumiru
Zabrinjavajuća procena: Vrste koje su nadživele dinosauruse sada izumiru
Sputnik Srbija
Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) objavila je prvu sveobuhvatnu procenu rizika od izumiranja vrsta na svetskom nivou u poslednjih 13 godina. Njome... 22.07.2022, Sputnik Srbija
2022-07-22T21:56+0200
2022-07-22T21:56+0200
2022-07-22T21:56+0200
društvo
društvo
živi svet i genetika
srbija – društvo
magazin
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/07/16/1140220975_0:108:3253:1938_1920x0_80_0_0_6ee366d67a0cf72ed823e4ff81f83c5e.jpg
Na Crvenoj listi ugroženih vrsta skoro dve trećine vrsta jesetri i veslokljunki sada je označeno kao kritično ugroženo, dok je službeno proglašeno regionalno izumiranje jesetarske vrste sima u Dunavu, kineske veslokljunke i nestanak divlje jesetarske vrste tipične za reku Jangce.Krivolov jesetre radi nezakonite trgovine kavijarom i njihovim mesom iz divljeg ulova jedan je od vodećih uzroka njihove ugroženosti. Prošle godine je svetska organizacija za zaštitu prirode VVF otkrila da se trećina kavijara i mesnih proizvoda u Donjem Podunavlju prodaje ilegalno. Dodatne pretnje jesetrama su brane hidroelektrana koje blokiraju njihove migracijske rute, neodrživa eksploatacija peska i šljunka koja uništava mrestilišta i degradira njihova staništa.„Neuspešno očuvanje jesetarskih vrsta pokazatelj je neuspeha vlada širom sveta da upravljaju rekama na održiv način i ispune svoje obaveze kako bi zaustavile globalni gubitak prirode i očuvale jedinstvene vrste kao što su jesetre. Šokantni, ali nažalost ne i iznenađujući, podaci dobijeni ovom procenom znače da jesetre zadržavaju svoju neželjenu titulu najugroženije grupe vrsta na svetu”, rekao je Arne Ludvig, predsednik IUCN-ove grupe stručnjaka za jesetre.Evropske vlade su dogovorile ambiciozne politike kojima bi zaštitile jesetarske vrste kao deo Panevropskog akcionog plana za jesetre. Uprkos tome, njihov status nastavlja da se pogoršava širom kontinenta. Sedam od ukupno osam evropskih vrsta jesetri je već klasifikovano kao kritično ugrožene, a sada je i kečiga, najmanja slatkovodna vrsta reklasifikovana iz osetljive u ugroženu vrstu.Uprkos zabrinjavajućim rezultatima ove procene, ona ukazuje i na neke pozitivne trendove. Nakon 30 godina poribljavanja, jadranska jesetra, vrsta za koju se smatralo da je izumrla u divljini, pronađena je Italiji. Takođe, dugoročni napori u Severnoj Americi pomogli su da se stabilizuju i povećaju neke lokalne populacije jesetri, uključujući belu jesetru u reci Frejzer.IUCN, VVF i VSCS (Svetsko društvo za zaštitu jesetri) sarađuju sa relevantnim partnerima na zaštiti jesetarskih vrsta kroz naučno istraživanje, podizanje svesti kao i direktnim uključivanjem u projekte očuvanja kako bi se premostio jaz između nauke i prakse upravljanja vrstama i područjima.
https://lat.sputnikportal.rs/20220320/izumrla-ptica-dodo-moze-da-se-vrati-u-zivot-zahvaljujuci-geneticarima-1135616592.html
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/07/16/1140220975_262:0:2991:2047_1920x0_80_0_0_f3574966fb8440de98467ef2db5145ee.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
društvo, živi svet i genetika, srbija – društvo, magazin
društvo, živi svet i genetika, srbija – društvo, magazin
Zabrinjavajuća procena: Vrste koje su nadživele dinosauruse sada izumiru
Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) objavila je prvu sveobuhvatnu procenu rizika od izumiranja vrsta na svetskom nivou u poslednjih 13 godina. Njome potvrđuju da je svih 26 preostalih vrsta jesetri i veslokljunki ugroženo.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Na Crvenoj listi ugroženih vrsta skoro dve trećine vrsta jesetri i veslokljunki sada je označeno kao kritično ugroženo, dok je službeno proglašeno regionalno izumiranje jesetarske vrste sima u Dunavu, kineske veslokljunke i nestanak divlje jesetarske vrste tipične za reku Jangce.
„Vrste koje su nadživele dinosauruse sada izumiru zbog nas ljudi, koji u poređenju sa njima postojimo samo trenutak u vremenu. To govori nešto o čovečanstvu. I dalje imamo izbor – možemo da radimo na očuvanju slobodnih i zdravih reka koje hrane i održavaju zajednice širom sveta ili da nastavimo da se držimo dosadašnjih loših praksi koje nam ostavljaju puste reke”, poručila je Iva Svilar iz Svetske fondacije za prirodu „VVF Adrija“.
Krivolov jesetre radi nezakonite trgovine kavijarom i njihovim mesom iz divljeg ulova jedan je od vodećih uzroka njihove ugroženosti. Prošle godine je svetska organizacija za zaštitu prirode VVF otkrila da se trećina kavijara i mesnih proizvoda u Donjem Podunavlju prodaje ilegalno. Dodatne pretnje jesetrama su brane hidroelektrana koje blokiraju njihove migracijske rute, neodrživa eksploatacija peska i šljunka koja uništava mrestilišta i degradira njihova staništa.
„Neuspešno očuvanje jesetarskih vrsta pokazatelj je neuspeha vlada širom sveta da upravljaju rekama na održiv način i ispune svoje obaveze kako bi zaustavile globalni gubitak prirode i očuvale jedinstvene vrste kao što su jesetre. Šokantni, ali nažalost ne i iznenađujući, podaci dobijeni ovom procenom znače da jesetre zadržavaju svoju neželjenu titulu najugroženije grupe vrsta na svetu”, rekao je Arne Ludvig, predsednik IUCN-ove grupe stručnjaka za jesetre.
Evropske vlade su dogovorile ambiciozne politike kojima bi zaštitile jesetarske vrste kao deo Panevropskog akcionog plana za jesetre. Uprkos tome, njihov status nastavlja da se pogoršava širom kontinenta. Sedam od ukupno osam evropskih vrsta jesetri je već klasifikovano kao kritično ugrožene, a sada je i kečiga, najmanja slatkovodna vrsta reklasifikovana iz osetljive u ugroženu vrstu.
„Nestanak soma iz Dunava pokazuje da je neophodno efikasnije sprovođenje Panevropskog plana za jesetre, uključujući i mere koje osiguravaju uzvodne i nizvodne migracije. Ako vlade i institucije širom Evrope ne preduzmu mere za obnovu rečne povezanosti i obnovu staništa jesetri u važnim rekama, to će značiti izumiranje velikog broja vrsta jesetri”, poručuje Svilareva.
Uprkos zabrinjavajućim rezultatima ove procene, ona ukazuje i na neke pozitivne trendove. Nakon 30 godina poribljavanja, jadranska jesetra, vrsta za koju se smatralo da je izumrla u divljini, pronađena je Italiji. Takođe, dugoročni napori u Severnoj Americi pomogli su da se stabilizuju i povećaju neke lokalne populacije jesetri, uključujući belu jesetru u reci Frejzer.
IUCN, VVF i VSCS (Svetsko društvo za zaštitu jesetri) sarađuju sa relevantnim partnerima na zaštiti jesetarskih vrsta kroz naučno istraživanje, podizanje svesti kao i direktnim uključivanjem u projekte očuvanja kako bi se premostio jaz između nauke i prakse upravljanja vrstama i područjima.