Novak Đoković - Sputnik Srbija

Novak Đoković je šampion Vimbldona!

Novak Đoković je potvrdio dominaciju na Vimbldonu odbranivši šampionsku titulu. Srbin je stigao do sedmog pehara u karijeri na čuvenom londonskom turniru (21. grend slema) pobedom nad Australijancem Nikom Kirjosom u četiri seta, 4:6, 6:3, 6:4, 7:6.
Počelo je mirno, svako je bio siguran na svoj servis sve do petog gema kada je Kirjos došao do dve brejk lopte i iskoristio drugu da povede sa 3:2. Ta prednost ispostavila se kasnije kao odlučujuća u prvom setu u kome je Australijanac servirao kao sumanut, ne ostavljajući Novaku puno prilika za brejk. Rezultat svega je rutinski dobijen prvi set za Kirjosa – 6:4.
Novak Đoković i Nik Kirjos - Sputnik Srbija, 1920, 10.07.2022
Đoković od smeha do ivice suza: Svaki put je sve važnije
Drugi set je podsetio na onaj Novakov duel sa Norijem u polufinalu. Kao da je Đoković namerno prepuštao rivalima prvi set da ih testira koliko mogu, a u ovom drugom setu sa Kirjosom presudio je četvrti gem i brejk Đokovića sa nulom (3:1), posle kog je rutinski otišao na 6:3 za izjednačenje.
Istovremeno, Kirjos se razbesneo u finišu drugog seta. Kraj tog perioda dočekao je u nervozi koja se prelila i na treći. Svađao se sa sudijom, dodavačima loptica, čak i publikom za koju tvrdi da ga je ometala pri važnim poenima, psovao okolo što je bilo dobar znak za Đokovića.
„Novak je pomalo Bog“
Dugo su Novak i Nik igrali gem za gem u trećem, bili sigurni na svoj servis, mada je Đoković lakše osvajao gemove nego Kirjos koji je nekoliko puta spasavao brejk lopte. Međutim, sačekao ga je konačno Đoković u devetom gemu, od 0:40 sa pet vezanih peona na servis Kirjosa stigao je Nole do brejka za 5:4 i trasirao put ka vođstvu.
© AP Photo / Kirsty WigglesworthNovak Đoković i Nik Kirjos
Novak Đoković i Nik Kirjos
I kraj tog seta obeležila je nervoza Kirjosa, jer dok je Nole dobijao poslednji gem, Australijanac se svađao sa svojim boksom u kom je sedeo njegov otac. Zašto je bio besan, to samo on zna, činjenica je da ga je ta nervoza izbacila iz takta i udaljila od šanse da se domogne prve grend slem titule u karijeri.
Dobro i dugo se držao Kirjos u četvrtom setu, nije poklekao na svoj servis, nije mogao ni da vrati Đokoviću njegove, pa su svi jedva čekali taj-brejk odluke. A tamo se baš videla razlika između pravog šampiona i povremenog učesnika završnice velikih takmičenja.
Novak je razoružao Kirjosov servis, otišao lako na velikih 5:1 i najavio početak proslave nove titule. Čak 21. grend slem u karijeri osvojio je Đoković čime je prišao Nadalu na trofej zaostatka u trci za najvećeg svih vremena (22).
Srpski as se trijumfom u Londonu izjednačio sa Pitom Samprasom po broju trofeja na Vimbldonu, a ispred njega je samo rekorder Rodžer Federer sa osam pehara.
Đoković je do trofeja stigao redom pobeđujući Sunvu Kvona, Tanasija Kokinakisa, Miomira Kecmanovića, Tima van Rajthovena, Janika Sinera, Kamerona Norija i Nika Kirjosa.
Zbog činjenice da nije mogao da brani bodove osvojene prošle godine, Đoković će od ponedeljka pasti na ATP listi i biti sedmi igrač sveta. Ali koga briga, pokazao je u Londonu po ko zna koji put da je najbolji i jedan od najvećih u istoriji belog sporta.
4:6, 6:3, 6:4, 7:6 – Gem! Set! Meč!
Konačnim rezultatom od 7:3 u taj-brejku Đoković stiže do 3:1 i sedme titule na Vimbldonu!
18:09 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Taj-brejk: 6:1 za Đokovića
Pet meč lopti za Novaka!
18:08 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Taj-brejk: 5:1 za Đokovića
Nervozni Kirjos više ništa ne može da vrati. Pobeda je blizu...
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Taj-brejk: 4:1 za Đokovića
Nastavlja Novak da uzima poene na servis Kirjosa i gazi ka tituli.
18:07 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Taj-brejk: 3:1 za Đokovića
Šalje Kirjos lopticu u aut posle duge razmene.
18:06 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Taj-brejk: 2:1 za Đokovića
Vraća mini-brejk Kirjos posle greške Novaka iz forhenda.
4:6, 6:3, 6:4, 6:6 – Gledaćemo taj-brejk
Iako je Kirjos dobio prvi poen, potom prišao i na 30:30, sve ostale u gemu je pokupio Đoković pa ćemo gledati taj-brejk u četvrtom setu.
17:59 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 5:6 – Kirjos se svađa i uzima gemove
Opet kada je važno pronalazi Kirjos servis i 29. asom stiže do vođstva. Prišao mu je Nole na 40:30, ali je potom Australijanac obrisao liniju servisom.
17:52 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 5:5 – Ponadali se Britanci...
Uspeo je Kirjos da raspali publiku na startu ovog gema, ali je Novak sigurnim servisom umirio graju i izjednačio na 5:5. Maratonski gem se nastavlja...
17:48 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 4:5 – Provukao se Kirjos
Bio je Novak na 30:30, mirisalo je na brejk šansu, ali opet taj prokleti servis Australijanca za koji baš treba da budeš odmoran da bi vratio. Idemo dalje.
17:44 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 4:4 – Novak drži korak
Siguran je Novak na svoj srvis, deluje da drži kontrolu nad ovim duelom, da li je vreme za napad i brejk za pobedu u sledćem gemu?
17:40 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 3:4 – Kirjos nastavlja da bombarduje
Još jedan siguran servis-gem za Australijanca koji stiže do 4:3. Inače, brojne filmske zvezde nalaze se na tribinama i prate finale Vimbldona.
17:37 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 3:3 – Novak dobio gem za 73 sekunde
Toliko se brzo igra u ovim trenucima. Servisi su snažni, ritern kao da ne postoji ni kod jednog ni kod drugog pa gledamo egal četvrti set.
17:34 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 2:3 – Novi gem za Kirjosa
Malo se svađa s familijom, malo igra. U svakom slučaju sa dva dobra servisa ne dozvoljava Novaku brejk šansu iako se Đoković primakao na 40:30.
17:30 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 2:2 – Novak u svom ritmu
Bez problema je Đoković odservirao još jedan gem i stigao do izjednačenja. I ovaj set protiče u egal borbi.
17:26 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 1:2 – Kirjos opet poveo
Preslikan prvi gem odigrao je Kirjos, uz izgubljen poen stigao do prednosti. Deluje da je jedino pitanje kad će Australijanac ispustiti svoj servis. Inače, trenutno je 22:11 u neiznuđenim greškama za Kirjosa.
17:24 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 1:1 – Novak siguran
Bez izgubljenog poena na svoj servis Đoković stiže do izjednačenja. Deluje da će i u ovom setu Novak vrebati brejk šansu protiv Kirjosa.
17:20 10.07.2022
4:6, 6:3, 6:4, 0:1 – Kirjos poveo u četvrtom setu
Kasnio je start zbog pauze za toalet Đokovića, a Kirjos je bio siguran na svoj servis i uspeo da povede uz izgubljen poen.