MIP Rusije: Britanci osuđeni u DNR - plaćenici, a ne ratni zarobljenici; Reakcija Londona histerična
15:01 10.06.2022 (Osveženo: 16:08 29.04.2024)
© Sputnik / Konstantin Mihalьčevskiй / Uđi u bazu fotografijaDržavljani Velike Britanije Šon Piner i Ejden Aslin, i državljanin Maroka Sadun Bragim, strani plaćenici u Donbasu
© Sputnik / Konstantin Mihalьčevskiй
/ Pratite nas
Državljani Velike Britanije koje je osudio sud u Donjeckoj Narodnoj Republici nisu ratni zarobljenici, nego plaćenici, izjavila je portparol Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova. Ona je još dodala da je reakcija britanskih vlasti na momente histerična, iako London nije preduzimao inicijativu za rešavanje sudbine svojih državljana.
„Želeli bismo da istaknemo da uprkos izjavama britanskih zvaničnika, pomenuti državljani nisu ratni zarobljenici, već plaćenici. Prema međunarodnom pravu, plaćenici koje je Zapad poslao u pomoć kijevskom ekstremističkom režimu nisu borci i nemaju pravo pozivanja na status ratnih zarobljenika“, navodi se u saopštenju.
Reakcija Londona histerična, iako nije učinio ništa konkretno za svoje državljane
Zaharova je ocenila da je reakcija zvaničnog Londona na presudu britanskim plaćenicima preterana i na momente histerična.
Kako je naglasila, Moskva je više puta informisala ambasadu Velike Britanije u Rusiji da se po svim pitanjima zarobljenih engleskih državljana treba obraćati vlastima DNR i LNR, ali da London to nije učinio.
„Koliko razumemo, London nije pokazao inicijativu po tom pitanju, čak i bez obzira na molbe rođaka plaćenika upućene britanskim vlastima. Takođe je primetno da nikakve zahteve koji se tiču Šona Pinera i Ejdena Aslina, britanska strana nije upućivala MIP-u Rusije“, naglasila je ona.
Zaharova je zaključila da se sada britanske vlasti javno pravdaju, pokušavajući da reše problem bučnim saopštenjima.
Zarobljenik: Uslovi bolji nego što sam se nadao
Šef Forin ofisa Liz Tras izjavila je da je sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrijem Kulebom razgovarala o naporima za oslobađanje britanskih državljana koje je osudio sud DNR, nazvavši optužnicu protiv njih „flagrantnim kršenjem“ Ženevske konvencije.
Jedan od zarobljenih britanskih državljana Ejden Aslin ispričao je u intervjuu za RT o uslovima zarobljeništva.
„Sve je mnogo bolje, nego što sam očekivao, pre nego što sam se predao. Naročito sa gledišta zdravstvene nege i hrane. Za jednog zarobljenika - ovo su odlični uslovi“, istakao je on.
On je još dodao da su u ukrajinskoj vojsci svi govorili na ruskom jeziku, ali i naglasio da je pokušao da ubedi druge borce sa kojima je ratovao na strani Kijeva da se predaju, ako žele da žive.
Aslin je, takođe, objasnio, da su napadi na civile Donjecka ili greška, ukoliko su pucali pripadnici ukrajinske vojske ili namerni vojni zločin, ukoliko su pucali ekstremisti bataljona „Azov“ (protiv kojih je u Rusiji pokrenut krivični postupak).
Prethodno je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov apelovao da se ne spekuliše na temu presude stranim plaćenicima u Donjeckoj Narodnoj Republici i podsetio da su oni osuđeni u skladu sa zakonima te republike, jer su njihovi zločini tamo i izvršeni.
Devetog juna su Britanci Šon Piner, Ejden Aslin i Marokanac Saadun Brahim priznali optužnicu koja ih tereti za dejstva čiji je cilj bio nasilno preuzimanje vlasti. Prema odgovarajućem članu Krivičnog zakonika DNR, za ovo delo predviđena je smrtna kazna. Aslin je takođe priznao da je kriv po članu „Obučavanje u cilju vršenja terorističke aktivnosti“.
Istraga je utvrdila da su strani plaćenici uz naknadu učestvovali u oružanoj agresiji Ukrajine usmerenoj na nasilno preuzimanje vlasti u DNR.
Portparol ruskog Ministarstva odbrane general-pukovnik Igor Konašenkov saopštio je da „plaćenici koji se nalaze u Ukrajini nisu borci i da je najbolje što ih očekuje – duga zatvorska kazna“. Kako je istakao, strani plaćenici nemaju status boraca prema međunarodnom humanitarnom pravu.