Kumanovski sporazum 23 godine kasnije - šta je potpisano, a šta se dešava u realnosti
© AP Photo / STRPotpisivanje Kumanovskog sporazuma
© AP Photo / STR
Pratite nas
Vojno-tehnički sporazum iz Kumanova potpisan 9. juna pre 23 godine doneo je okončanje NATO bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije i povlačenje jugoslovenskih snaga sa Kosova i Metohije.
Odredbe sporazuma ušle su u Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koja je usvojena dan kasnije.
Vojno-tehnički sporazum između Međunarodnih bezbednosnih snaga (KFOR) i vlada tadašnje SR Jugoslavije i Srbije potpisan je na vojnom aerodromu u blizini Kumanova, nakon 78 dana NATO bombardovanja SRJ i pet dana pregovora. Potpisali su ga general Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, general MUP-a Srbije Obrad Stevanović i britanski general Majkl Džekson.
Ima li rešenja?
Međutim, ni 23 godine nakon potpisivanja sporazuma rešenje za kosovski problem nije na vidiku, piše Tanjug.
Dokument je predvideo razmeštanje na Kosovu i Metohiji, pod pokroviteljstvom UN, efikasnog međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva, po usvajanju rezolucije Saveta bezbednosti UN. Prema Sporazumu, međunarodne snage su "ovlašćene da preduzimaju sve neophodne akcije u cilju uspostavljanja i održavanja bezbednog okruženja za sve građane".
Sporazumom iz Kumanova uspostavljena je kopnena i vazdušna zona bezbednosti, koje su se protezale pet, odnosno 25 kilometara u dubinu teritorije centralne Srbije. Povratak vojske SRJ u Kopnenu zonu bezbednosti omogućen je 2001. godine, a vazdušna zona bezbednosti ukinuta je 2015. godine.
S druge strane, takozvana Oslobodilačka vojska Kosova nikada nije demilitarizovana. Transformisana je prvo u Kosovski zaštitni korpus, a 2009. formirane su Kosovske bezbednosne snage, u svrhu civilne zaštite. Skupština privremenih institucija u Prištini je, međutim, 2018. usvojila izmene zakona koje omogućavaju transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u oružane u narednih 10 godina. Priština najavljuje i nabavku teškog naoružanja.
Nakon povlačenja jugoslovenskih snaga, Srbi u pokrajini su postali meta stalnih napada i zločina čiji počinioci nikad nisu pronađeni. Kosovo i Metohiju je od 1999. godine napustilo više od 200 hiljada Srba i ostalog nealbanskog stanovništva, a porušeno je i devastirano oko 150 srpskih svetinja i spomenika. U velikim gradovima kao što su Priština i Prizren, gde je pre sukoba živelo po nekoliko desetina hiljada Srba, danas ih je ostalo po nekoliko desetina.
© AFP 2023 / JOEL SAGET Francuski vojnici čuvaju stražu u vojnoj bazi kod Kumanova u Makedoniji, 1999 godine
Francuski vojnici čuvaju stražu u vojnoj bazi kod Kumanova u Makedoniji, 1999 godine
© AFP 2023 / JOEL SAGET
Nasilje nad Srbima, pretnje, uzurpacija imovine
Nasilje ekstremnih Albanaca nad Srbima naočigled međunarodnih snaga kulminiralo je 17. i 18. marta 2004. godine, kada je u pogromu stradalo 19 ljudi, proterano više od 4.000 Srba, uništeno 935 kuća i porušeno ili teško oštećeno 35 pravoslavnih hramova.
Sporazumom iz Kumanova predviđen je i povratak određenog broja pripadnika osoblja SRJ i Srbije, što je potvrđeno i Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244. Međutim, povratak pripadnika osoblja SRJ i Srbije u pokrajinu nikada nije realizovan.
Kada je reč o povratku Srba sa Kosova i Metohije svojim kućama, Priština tvrdi da oni mogu da se vrate, ali se Srbi povratnici u realnosti suočavaju sa napadima, pljačkama, pretnjama, uzurpacijom imovine i hapšenjima po lažnim prijavama za navodne ratne zločine. To je najbolje pokazao primer Dragice Gašić, prvog srpskog povratnika u Đakovicu, grad u kojem je pre sukoba 1999. godine živelo oko 12.500 Srba.
Prema podacima Vlade Srbije, u Pokrajinu se vratilo svega 1,9 odsto Srba, što je najmanja stopa povratka od svih postkonfliktnih područja u svetu. Prema podacima koje iznose predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, u pokrajini je podneto oko 70.000 zahteva po pitanju uzurpirane imovine.
Misija KFOR-a u početku je imala oko 50.000 pripadnika, a danas je njihov broj smanjen na oko 3.700 vojnika. Zvanični Beograd smatra da je KFOR jedini garant bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji, a prema podacima sa sajta Kancelarije prošle godine je zabeleženo 128 incidenata usmerenih protiv Srba, dok ih je od početka ove godine do 2. juna bilo 52, preneo je Tanjug.