Košarkaši Zvezde - Sputnik Srbija

Zvezda savladala Partizan u majstorici i proslavila titulu pred praznim tribinama!

Košarkaši Crvene zvezde odbranili su titulu šampiona ABA lige pobedom u dramatičnoj petoj utakmici finalne serije ABA lige nad Partizanom rezultatom 80:77, pred praznim tribinama i posle pauze koja je trajala više od sat vremena zbog ponašanja navijača domaće ekipe.
Finalna serija je ostala u senci haosa, toga nije bila lišena ni majstorica koja je na sredini treće deonice prekinuta i nastavljena je tek pošto je hala ispražnjena, za šta je bilo neophodno skoro sat vremena.
Posle pauze bolje se snašla domaća ekipa, meč je restartovan pri rezultatu 39:39 i u preostalih 16 minuta igre Zvezda je imala bolja rešenja i uspela je da odbrani titulu prvaka regionalnog takmičenja.
Utakmica je startovala u haotičnom ritmu, Zvezda nije imala šut, ali jeste ofanzivne skokove koji su joj davali mnogo „drugih“ šansi, međutim realizacija nije bila na najboljem nivou, posle trećeg minuta i vođstva od 6:0.
Mnogo faulova i izgubljenih lopti, sudijskih većanja, ritam utakmice nije postojao sve do šestog minuta i rezultatske klackalice koja se produžila do samog kraja četvrtine u čemu se Partizan bolje snašao i na prvi mali odmor je otišao sa viškom od dva poena, trojkom Kevina Pantera iz velike udaljenosti.
Zvezda je odmah vratila prednost po povratku na teren, ali je nalet bio kratkog daha, četiri povezana poena Dalasa Mura i trojka Alekse Avramovića su značili i prvu osetniju razliku za crno-bele.
Trećom ličnom greškom Nikole Kalinića Zvezda je izgubila važnog igrača na oba kraja parketa, Partizan je to koristio i održavao razliku na pet do sedam poena, ali su greške crno-belih dozvolile Zvezdi da se vrati na samo poen zaostatka.
Ipak, trojkom u finalnom napadu Partizana Zek Ledej je vratio četiri poena prednosti, što Ostin Holins nije uspeo da smanji u narednom posedu Zvezde, promašivši ceo koš.
Poluvreme su obeležili faulovi i izgubljene lopte, bilo ih je po više od 20 kombinovano na obe strane, nesigurni su bili igrači oba sastava, što se može pripisati umoru od duge serije, ali i značaju utakmice.
Bez drame nije moglo, drugo poluvreme je kasnilo dvadesetak minuta jer su sudije zatražile dodatno pražnjenje tribina sa navijačima Crvene zvezde, koji su to odbijali da urade, ali su se posle duge pauze konačno stekli uslovi za nastavak duela.
Zvezda je uspela da izjednači već na startu deonice, ali se suočila sa novim problemom jer je Luka Mitrović upisao treću ličnu grešku, međutim ubrzo je nastao još veći haos jer su sudije prekinule meč.
Razlog za to je reakcija navijača domaće ekipe posle opravdano dosuđenog faula Kaliniću, što je bio njegov četvrti prekršaj, posle čega je delegat naredio pražnjenje hale kako bi se utakmica nastavila pri rezultatu 39:39.
Prekid je trajao gotovo sat vremena, ali se timovi nisu ohladili za to vreme, igralo se koš za koš u većem delu ostatka treće četvrtine, Zvezdu su u ritam vratili Ognjen Dobrić i Dejan Davidovac, dok su u timu crno-belih bili aktivni Aleksa Avramović, Zek Ledej i Kevin Panter.
Tehničku grešku zbog ulaska u teren dobio je trener Zvezde Dejan Radonjić, ali je Zvezda zahvaljujući Stefanu Markoviću stigla do izjednačenja od 55:55 pred poslednja dva minuta treće deonice.
Već u sledećem napadu Davidovac je takođe sa penala doneo prednost domaćem sastavu, Alen Smailagić je zatim bio polovičan sa penala i domaći su sa 59:58 ušli u poslednji kvartal.
Zvezda je preuzela kontrolu nad rezultatom, Partizan je uspevao da održava egal i posle polovine finalne četvrtine na semaforu je bilo 65:65, domaći su imali u dva navrata napade za vođstvo od četiri poena, a promašaje je kaznio Rade Zagorac za 67:67.
Partizan je trojkom Pantera stekao prednost, uzvratio je Stefan Marković pogotkom za 72:70 pred ulazak u poslednja tri minuta utakmice, a nova loša reakcija Lesora značila je i loptu za Zvezdu.
Domaći su dobili loptu i posle borbe Avramovića i Holinsa, rezultat je bio trojka Kalinića, odgovor je imao Mur, ali je nakon toga usledila nova trojka za Zvezdu – strelac na ulazu u poslednji minut bio je Volters za 78:75.
U penal završnici Avramović je bio nesiguran, Zvezda je imala pribranog Davidovca, a šut za produžetak promašio je Panter, čime je i okončana finalna serija ABA lige.
Upravo je Davidovac bio najefikasniji u svom timu sa 15 poena i šest skokova, a dvocifreni učinak imali su Nejt Volters sa 12 poena, Nikola Kalinić sa 11 i Luka Mitrović sa deset poena.
Na drugoj strani bolji od ostalih bio je Kevin Panter sa 27 poena, a Aleksa Avramović i Dalas Mur su imali po 11.
Tekstualni prenos ste mogli da pratite na Sputnjiku.
23:34 06.06.2022
40' – Kraj! Zvezda je odbranila titulu!
Panter je promašio šut za produžetak, Zvezda pobeđuje sa 80:77!
23:29 06.06.2022
40' – Lopta za Partizan!
Sudije su opet gledale snimak, Davidovac je poslednji igrao loptom koja je otišla u aut!
8,9 sekundi do kraja!
23:28 06.06.2022
40' – Avramović opet polovičan!
Promašio je još jedno slobodno bacanje, Zvezda vodi 80:77!
23:26 06.06.2022
40' – Davidovac siguran, promašaj Ledeja!
Zvezda ima 80:76 na 10,1 sekundi do kraja meča.
23:22 06.06.2022
40' – Penal završnica!
Avramović je krenuo u kontranapad, faulirao ga je Volters, ali je pogodio samo jedan penal.
Zvezda vodi 78:76 na 19 sekundi do kraja!
23:18 06.06.2022
40' – Blokada!
Lesor je na obruču blokirao Holinsa koji je izleteo u kontranapad posle ukradene lopte!
40' – Trojka!
Volters za 78:75!
23:17 06.06.2022
39' – Nerešeno!
75:75 posle koša Mura!
23:15 06.06.2022
39' – Trojka!
Dodeljena lopta je rezultirala trojkom za 75:73, strelac je bio Kalinić!
23:14 06.06.2022
39' – Promašaj Pantera, promašaj i Davidovca!
Gledao se snimak i lopta je dodeljena Zvezdi posle dugog većanja.
23:12 06.06.2022
38' – Marković je sve promašio!
Odvažio se bivši reprezentativac Srbije, ali je promašio ceo koš!
23:11 06.06.2022
38' – Kalinić greši, Panter kažnjava!
Izgubio je loptu Kalinić, Panter je pokrenuo kontranapad i pogodio uz faul za 73:72!
23:09 06.06.2022
37' – Trojka za trojku!
Davidovac je ubacio penale, Panter ubacio trojku, a odgovor je imao Marković za 72:70!
23:08 06.06.2022
37' – I opet egal!
Zvezda je propustila i drugi napad za dupliranje prednosti, to je kaznio Zagorac u kontranapadu za 67:67.
23:04 06.06.2022
35' – Avramovićeva greška!
Spetljao se bek Partizana i Holins ga je nadmudrio!
23:03 06.06.2022
35' – Kalinić je preuzeo
Sa četiri penala igra Kalinić – pogodio je oba slobodna bacanja za 67:65.
23:01 06.06.2022
34' – Nerešeno!
Trojka Mura za 63:63!
22:57 06.06.2022
32' – Mitrović i Smailagić u ritmu
Opet je jedan razlike za Zvezdu, 61:60.
22:53 06.06.2022
30' – Smailagić polovičan, Zvezda vodi!
Pred poslednju deonicu Zvezda ima 59:58.
22:51 06.06.2022