- Sputnik Srbija, 1920
RUSIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Rusije i Zajednice nezavisnih država

Umesto „Renoa” stiže rebrendirani „Moskvič”, moguće uključenje i kineskih kompanija

© Sputnik / Vitaliy ArutjunovGlavnый konveйer Avtomobilьnogo zavoda im. Leninskogo komsomola v Moskve
Glavnый konveйer Avtomobilьnogo zavoda im. Leninskogo komsomola v Moskve  - Sputnik Srbija, 1920, 21.05.2022
Pratite nas
Posle povlačenja francuskog „Renoa“ sa ruskog tržišta, Vlada Moskve je otkupila fabriku i najavila da počinje proizvodnju automobila pod istorijskim brendom „Moskvič“.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

To će doprineti razvoju privrede i sačuvati radna mesta, ističu stručnjaci ističu, koji iznose više scenarija daljeg razvoja fabrike, a jedan od njih je uključivanje kineskih kompanija u proizvodnju novog automobila.
Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin naveo je na svom sajtu da se u moskovskoj fabrici „Reno“ planira proizvodnja klasičnih automobila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, a u budućnosti se mogu očekivati i električna vozila. Prema njegovim rečima, ruska kompanija „Kamaz“ postaće glavni tehnološki partner fabrike. „Zajedno sa Kamazom i Ministarstvom industrije i trgovine Rusije radimo na lokalizaciji proizvodnje maksimalnog broja automobilskih komponenti u Rusiji“, naveo je Sobjanjin.

Rebrendiranje „Moskviča”

Kako objašnjava za Sputnjik ekspert Ruskog instituta za strateška istraživanja Mihail Beljajev, u ovom projektu učestvuje Institut za automobile (NAMI), koji se bavi naučnim istraživanjima u oblasti automobilske industrije, a to će pomoći da se proizvodnja budućih modela dovede na viši tehnološki nivo.
Prema njegovim rečima, ruska država će sprovesti rebrendiranje naziva automobila, ali će modeli za sada ostati isti. On navodi da postoji dosta stranih delova u „Renou“, ali će Rusija ići ubrzanim tempom da započne domaću proizvodnju delova za automobile za rusko tržište.
Treba napomenuti da je „Reno“ donedavno proizvodio modele „Daster“, „Kaptur“, kao i „Nisan Terano“. Udeo stranih delova u automobilima proizvedenim u fabrici je oko 40 procenata. Od februara 2020.godine tamo je radilo 5.125 ljudi. Kapacitet fabrike je oko 188 hiljada vozila godišnje. Ukupna investicija „Renoa” u moskovsku fabriku dostiže čak 480 miliona evra.

Više scenarija razvoja fabrike

Postoji više pretpostavki vezanih za to kako će „Reno“ uspeti da postane „Moskvič“. Jedan od njih je da se za osnovu može iskoristiti stara platforma sovjetskog „Moskviča“. Osnivač grupe kompanija „AvtoSpetsCentre“ i „Mozenkov Progress Consulting“ Vladimir Moženkov smatra da Rusija ne treba da razvija automobil na staroj sovjetskoj platformi.
„Zalažem se za novu platformu i nove pristupe“, kaže stručnjak.
Drugi mogući scenario je stvaranje automobila na platformi „Renault Logan” pod brendom „Moskvič“. Slične glasine su se već pojavile na tržištu. „Čisto sumnjam da će Reno uopšte imati ikakve veze sa ovim projektom. Ako već odlaze sa tržišta, oni moraju da odu, jer će biti pod sankcijama“, kaže auto-ekspert, partner analitičke agencije „Avtostat“ Igor Moržareto.
Takođe, postoji verzija da će moskovska vlada privući kineske ili korejske proizvođače automobila kao strateškog investitora, koji, za razliku od zapadnih koncerna, još uvek neće napustiti Rusiju.
„Ja vidim samo opciju kineskog automobila pod markom „Moskvič“ kao mogućnost, i to je to“, dodaje Moržareto.
O mogućnosti uključenja kineskih kompanija u proizvodnju „Moskviča” pišu i ruski mediji. List „Izvestija" navodi da vlasti Moskve, Kamaz i Ministarstvo industrije i trgovien vode pregovore sa autokoncernima iz kine o proizvodnji automobilau nekadašnjoj fabrici „Renoa”. Kako se precizira, razgovara se između ostalog sa kompanijama JAC Motors, FANJ, BYD. Očekuje se da će pregovori biti završeni za dve nedelje, a ako dogovor ne uspe Kamaz će se baviti proizvodnjom samostalno.

Oživljavanje domaće automobilske industrije

Mihail Beljajev smatra da je ovo šansa da Rusija oživi domaću automobilsku industriju.
„Mi smo kupili ovu industriju i stavili je pod okrilje države. Ruska država će je namenski razvijati, a to znači da će ovaj pogon davati naloge za proizvodnju automobilskih delova, kao i delova za elektronsku industriju. Odnosno, to ima veoma veliki uticaj na celu ekonomiju“, ističe on.
On dodaje da je najvažnije da fabrika automobila nastavlja sa radom, kao i činjenica da će se radna mesta sačuvati za ljude različitih kvalifikacija: od običnih radnika, do inženjera i menadžmenta.

Podsticaj za razvoj privrede

Beljajev podseća da je Rusija ranije uvozila automobile inostrane proizvodnje na veliko.
„Možda će postojati određena novčana sredstva i privilegije od strane države za ovu fabriku kako bi podržali našu automobilsku industriju i doveli je na visoku poziciju među konkurentima”, ističe on.
Prema njegovim rečima, fabrika se neće samo takmičiti sa drugim industrijama automobila, nego će Rusija konačno prestati da zavisi od uvoza iz inostranstva.
Beljajev naglašava da zadatak ruske države nije samo da očuva ovu proizvodnju, već da utiče na njen perspektivan razvoj kako bi dala podsticaj ostatku privrede.
Lada Vesta - Sputnik Srbija, 1920, 16.05.2022
RUSIJA
Rusija nacionalizovala „Reno“
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala