„Vrhunac cinizma“: Premijerka Srbije o zahtevu Prištine za članstvo u Savetu Evrope
10:20 17.05.2022 (Osveženo: 13:11 26.08.2022)
© Sputnik / Lola ĐorđevićAna Brnabić
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Premijerka Srbije Ana Brnabić naglasila je da je takozvano Kosovo podnelo zahtev za članstvo u Savetu Evrope u godini kada je Priština uskratila jedno od osnovnih prava Srbima u južnoj pokrajini, a to je izjašnjavanje na referendumu 16. januara i izborima održanim 3. aprila.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
"To je vrhunac cinizma, nije to kršenje sporazuma, na šta smo navikli i što se podrazumeva - rekli su jasno da ne planiraju da implementiraju Briselski sporazum - ali sada se uz pomoć prijatelja prijavljuju u Savet Evrope koji je zaštitnik ljudskih prava i to oni koji su ponistili sva prava Srba na KiM", kazala je Brnabić na TV Pink.
Premijerka je dodala da su to učinili uz nečiju podršku i navela da je posebno zainteresovana da vidi kako će glasati zemlje Kvinte, koje su nakon što je Srbima onemogućeno glasanje na Kosovu i Metohiji povodom toga izdale oštro saopštenje.
"Prava Srba krše najviše u 2022. godini kada su podneli zahtev za članstvo u Savetu Evrope. Očekujem od zemalja Kvinte da stanu iza svojih reči i kažu im ne, ne može. Ali videćemo. Zemlje Kvinte su dale oštru izjavu nakon što je Pristina zabranila glasanje Srbima na KiM i kakko će posle takve izjave podržati Prištinu da uđe u SE. Nemoguće je, a ako podrže, morali bi da objasne kako te dve stvari idu zajedno", poručila je Brnabić.
Istakla je da se takozvano Kosovo neposredno nakon što su političari u Prištini i zvanično ukinuli sva ljudska prava Srbima ili osnovno ljudsko pravo - pravo na glas, prijavljuju za članstvo u instituciji čiji je osnovni i vrhunski cilj upravo zaštita ljudskih prava.
"Savet Evrope je institucija zaštitnik ljudskih prava, demokratije", naglašava premijerka.
Ona je rekla da očekuje od zemalja Kvinte i G7 da ne podrže članstvo tzv Kosova u Savetu Evrope i dodala da ako bude drugačije, "onda je oštro saopštenje Kvinte na nedozvoljavanje glasanja Srbima mrtvo slovo na papiru i paradiranje papirima koji nemaju težinu i ne znače ništa".
"Očekujem od tih zemalja, kao i od zemalja G7 da ne podrže zahtev tzv. Kosova za članstvo u SE jer oni govore da Kosovo krši osnovna ljudska prava, osnovne postulate demokratije i utoliko ih više ne zanima vladavina prava", ukazala je premijerka.
Brnabić navodi da je zbog licemerstva i cinizma koje je prošireno i na istok i na zapad, pozicija Srbije teška i mučna i ukazuje na to da je Srbija jedina koja je uvek poštovala principe međunarodnog prava.
"Sve što vidimo drugo iz dana u dan i sa istoka i zapada jeste licemerje i svako tumači međunarpdno pravo kako mu odgovara i spočitava drugima, a najviše nama da nešto ne poštujemo, dok jedino mi poštujemo", ističe.
Komentarišući odlikovanje jedne od država SAD - Ajove premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, Brnabić kaže da je to odlikovanje jedne države u okviru SAD, a da je zanimljivije to što Kurti nije imao sastanke u Beloj kući ili sa nekim iz vrha Bajdenove administracije.
"To nije imao ni do sada i u tom smislu mislim da Amerika ima mnogo više fer odnos i iskreniji stav prema nepoštovanju Briselskog sporazuma od EU koja je garant tog sporazuma", kazala je Brnabić.
Dodala je da su samo zahvaljujući SAD i Trampovoj administraciji ukinute 100 odsto takse na robu iz centralne Srbije i podsetila da je EU to deklarativno osuđivala, ali ništa više od toga nije uradila.
"Nikakve konsekvence nije Priština trpela, SAD su uradile mnogo više i zahvaljujući njima su povučene takse i od tada igraju jasniju ulogu i mnogo jasnije se postavljaju prema kršenju sporazuma", kazala je premijerka, a preneo Tanjug.