- Sputnik Srbija, 1920
NAUKA I TEHNOLOGIJA

Kako zvuče misteriozni odjeci koji izviru iz crne rupe /video/

© NASASonifikacija crne rupe
Sonifikacija crne rupe - Sputnik Srbija, 1920, 05.05.2022
Pratite nas
Od 2003. crna rupa A u srcu grupe galaksija Persej povezana je zvučnikom jer su astronomi otkrili da talasi koje šalje izazivaju talasanje u vrelom gasu klastera koji se može prevesti u ton – onaj koji ljudi ne mogu da čuju, nekih 57 oktava ispod srednjeg C. Sada nova sonifikacija donosi više nota u ovoj zvučnoj mašini crne rupe.
Ova nova sonifikacija, to jest prevod astronomskih podataka u zvuk, biće objavljena na Nasinu nedelju crne rupe ove godine.
Ova sonifikacija je drugačija od bilo čega drugog što je rađeno ranije jer ponovo obrađuje stvarne zvučne talase otkrivene u podacima Nasine opservatorije „Čandra Iks-rej“.
Uobičajena zabluda da u svemiru nema zvuka proizilazi iz činjenice da je većina prostora u suštini vakuum i da ne pruža sredstva za širenje zvučnih talasa kroz njega. S druge strane, jato galaksija sadrži velike količine gasa koji obavija stotine ili čak hiljade galaksija u sebi, obezbeđujući medij za kretanje zvučnih talasa, prenosi Nasa.
U ovoj novoj sonifikaciji Perseja, zvučni talasi koje su prethodno identifikovali astronomi ekstrahovani su i prvi put učinjeni čujnim. Zvučni talasi su izvučeni u radijalnim pravcima, odnosno od centra ka spolja. Signali u ljudskom slušnom opsegu su zatim rekombinovani podizanjem za 57 i 58 oktava iznad pravog tona.
Uran, ilustracija - Sputnik Srbija, 1920, 04.05.2022
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Šta skriva ledeni plavi džin: Zašto je Uran postao top tema, ima li života na njegovim satelitima?
Venera i Jupiter - Sputnik Srbija, 1920, 01.05.2022
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Venera i Jupiter će se umalo „sudariti“, fenomen vidljiv golim okom
Rotirajuća crna rupa - Sputnik Srbija, 1920, 30.04.2022
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Astronomi najavili revolucionarnu vest o Mlečnom putu
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala