Pentagon: Lansiranje rakete „Sarmat“ nije pretnja po Ameriku
19:33 20.04.2022 (Osveženo: 21:36 20.04.2022)
© Ministerstvo oboronы RF / Uđi u bazu fotografijaLansiranje teške interkontinentalne balističke raket "Sarmat" sa kosmodroma "Pleseck" u Arhangelskoj oblasti Rusije
© Ministerstvo oboronы RF
/ Pratite nas
Moskva je unapred obavestila Vašington o testiranju teške interkontinentalne balističke rakete „Sarmat“ i SAD ne doživljavaju lansiranje kao pretnju, izjavio je visoki zvaničnik Pentagona.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Rusija je uredno obavestila Sjedinjene Američke Države u okviru svojih obaveza prema Sporazumu o smanjenju strateško ofanzivnog naoružanja (START 3) o planovima da testira tu interkontinentalnu balističku raketu. Testiranje je bilo rutinsko, nije iznenadno i SAD ga nisu percipirale kao pretnju“, rekao je američki zvaničnik, prenosi portal „Politiko“.
S tim u vezi, portparolka Bele kuće Džen Psaki izjavila je da testiranje „Sarmata“ neće promeniti stav Vašingtona prema dešavanjima u Ukrajini.
„Vreme i obim ruskih raketnih testiranja ne utiču na na naš pristup suprotstavljanju ruskoj invaziji na Ukrajinu“, konstatovala je portparolka.
Ranije je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da je sa kosmodroma „Pleseck“ uspešno iz silosa lansirana interkontinentalna balistička raketa „Sarmat“. Predsednik Rusije Vladimir Putin čestitao je na uspešnom lansiranju i poručio da će ovaj raketni kompleks, koji nema pandana u svetu, osigurati bezbednost Rusije.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.