- Sputnik Srbija, 1920
RUSIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Rusije i Zajednice nezavisnih država

Bugarski mornari nakon evakuacije iz Marijupolja: Ruska strana nam je pružila punu pomoć /video/

CC0 / Pixabay / Sofija
Sofija - Sputnik Srbija, 1920, 18.04.2022
Pratite nas
Većina bugarskih mornara, koji su dugo vremena bili blokirani u ukrajinskoj luci Marijupolj, vratila se u domovinu. Avion bugarske Vlade, u koji su se ukrcali u Sočiju, sleteo je danas u bugarsku Varnu. Mornare su dočekali bugarski premijer Kiril Petkov i bugarski ministar spoljnih poslova Teodora Genčovska.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

„Želim da objavim dobru vest za sve u Bugarskoj – naši mornari su se vratili svojim porodicama, živi i zdravi“, izjavio je Petkov i zahvalio svim institucijama koje su organizovale evakuaciju mornara.
Jedan od članova posade, mornar Ivan Todorov, izjavio je da su bugarski vojnici evakuisani zahvaljujući ruskoj pomoći.

„Želim da zahvalim gospodinu Antonu Markovu, šefu Situacionog centra pri Ministarstvu spoljnih poslova Bugarske, samom Situacionom centru, i uopšte, Bugarskoj, što je uspela da nas izvuče odande. Zahvaljujem i ruskoj strani, pružila nam je punu pomoć, istakao je drugi mornar.

Trenutno se na brodu „Carevna“ po sopstvenoj želji, nalazi još pet članova posade, uključujući kapetana. Troje od njih su državljani Bugarske, a dvoje Ukrajine.
Još jedan bugarski teretni brod „Rožen“ ostao je pod blokadom u mestu Černomorsko u Odeskoj oblasti.
Pokušaji evakuacije mornara sa teretnog broda „Carevna“ trajali su skoro od početka aprila, a bugarska strana je bila u stalnom kontaktu sa ruskim i ukrajinskim vojnicima. Trinaestog aprila uspešno su evakuisani. Prema rečima jednog od članova posade, vojnici su ih najpre evakuisali u Donjeck, zatim u Rostov na Donu, a nakon toga u Soči.
Ranije se Petkov našao na meti kritika bugarskih parlamentaraca, jer je na sednici Vlade objavio informaciju o sudbini bugarskih mornara, koji su ostali pod blokadom u Marijupolju.

Specijalna vojna operacija u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Ministarstvo odbrane Rusije redovno naglašava da ruska vojska ne nanosi nikakve udare po gradovima Ukrajine: vojna infrastruktura se onesposobljava visokopreciznim sredstvima.
Sofija - Sputnik Srbija, 1920, 05.04.2022
RUSIJA
Bugarski istoričar: Šta je sledeće, zabrana slova „R“ i „P“ da ne bismo izgovarali Rusija i Putin?
Ruski brodovi na Baltiku - Sputnik Srbija, 1920, 17.04.2022
RUSIJA
Bugarska zatvorila pristup svojim lukama za ruske brodove
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala