- Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

Žena koja je otkucala Šindlerovu listu, preminula u 108. godini

© AP Photo / Ariel SchalitMimi Rajnhard, žena koja je otkucala Šindlerovu listu
Mimi Rajnhard, žena koja je otkucala Šindlerovu listu - Sputnik Srbija, 1920, 12.04.2022
Pratite nas
Mimi Rajnhard, sekretarica u kancelariji Oskara Šindlera koja je otkucala na pisaćoj mašini listu Jevreja spasenih od istrebljenja u nacističkoj Nemačkoj, preminula je u Izraelu u 108. godini.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Rajnhard je umrla u petak i sahranjena u nedelju u Hercliji kraj Tel Aviva, potvrdio je njen sin Saša Vajtman. Ona je bila jedna od 1.200 Jevreja koje je spasao biznismen Šindler pošto je podmitio nacističke vlasti kako bi ih zadržao kao radnike u svojim fabrikama. Režiser Stiven Spilberg snimio je 1993. godine čuveni film o tome.
Rajnhard je rođena kao Karmen Kopel u Beču u Austriji 1915. godine, a pred početak Drugog svetskog rata se preselila u Krakov u Poljsku.
Posle invazije nacističke Nemačke na Poljsku 1939. godine ona je zatvorena u krakovski geto pre nego što je poslata u koncentracioni logor Plašov 1942. godine.
Zahvaljujući poznavanju stenografije dobila je posao u administrativnoj kancelariji logora, gde joj je dve godine kasnije naređeno da otkuca rukom napisanu listu Jevreja koji će biti premešteni u Šindlerovu fabriku oružja.
„Nisam znala da je to tako važna stvar, ta lista. Pre svega dobila sam listu onih koji su već bili sa Šindlerom u Krakovu, u njegovoj fabrici. Trebalo je da ih stavim na listu“, posvedočila je ona za Memorijalni centar holokausta Jad Vašem u Jerusalimu 2008. godine i objasnila da je kasnije na listu dodala svoje ime i imena dvoje svojih prijatelja.
U radnom logoru Brunlic, gde je bila fabrika Oskara Šindlera, zaposlila se u njegovoj kancelariji i tamo radila do kraja rata, ali nije imala puno ličnog kontakta s njim.
„Bio je vrlo šarmantan, vrlo otvoren. Nije se prema nama odnosio kao prema ološu“, rekla je ona decenijama posle rata.
Kada se rat završio, doputovala je u SAD gde je živela dok se nije uselila u Izrael 2007. Tada je imala 92 godine.
Njen sin Vajtman je rekao da je po dolasku u Izrael postala neka vrsta slavne ličnosti zbog popularnosti filma, prenosi Nedeljnik.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i premijer Izraela Benjamin Netanijahu tokom posete Jevrejskom muzeju - Sputnik Srbija, 1920, 29.01.2018
Putin poklonio Netanijahuu Šindlerovo pismo
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala