Lavrov: Posle pregovora u Istanbulu vidan realizam u stavovima Kijeva o Krimu i nenuklearnom statusu
© Sputnik / Sergeй Guneev
/ Pratite nas
Rusija je posle pregovora u Istanbulu videla više realizma u stavu Ukrajine o statusu Krima i Donbasa, kao i o nenuklearnom statusu, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Posle te runde pregovora održane u Istanbulu 29. marta videli smo pojavu realizma u stavu ukrajinske delegacije. Realizma u pogledu načina za osiguravanje bezbednosti Ukrajine. Već je i predstavnicima Kijeva postalo jasno da se bezbednosne garancije ne mogu dobiti u NATO-u i da na ulazak u NATO treba zaboraviti“, istakao je ministar.
Nastavljajući da govori o pregovorima, Lavrov je istakao da ima više realizma u pogledu potrebe da se ugovorom obezbedi neutralni status Ukrajine, naravno, njen nenuklearni status, s obzirom na poigravanje sa ovom temom o kojima su poslednjih nekoliko meseci govorili ukrajinski lideri.
Kako je naveo, u stavovima ukrajinske delegacije vidi se mnogo više realizma i u vezi sa statusom Krima i Donjecke i Luganske Narodne Republike.
On je napomenuo da „tek treba da shvatimo kako će ove nijanse realizma biti prevedene na ugovorni jezik, na papir“.
Komentarišući perpektive pregovora sa Ukrajinom, Lavrov je dodao da šanse uvek postoje i da je Moskva rešena da sve te šanse realizuje.
„Ciljeve naše operacije objavio je predsednik i mi radimo na tome da ti ciljevi budu zabeleženi u sporazumu o kome se sada razgovara i koji se priprema. Nadam se da će on na kraju biti stvoren i konačno formulisan u svim svojim odredbama“, ocenio je ministar.
Prema njegovim rečima, samit ruskog i ukrajinskog predsednika Vladimira Putina i Vladimira Zelenskog može se održati kada bude rezultata u pregovorima između delegacija Moskve i Kijeva.
Lavrov je istakao da se Rusija nada da će se Ukrajina u pregovorima rukovoditi sopstvenim, nacionalnim interesima, interesima svog naroda i da neće slušati daleke savetnike.
O odnosima sa Zapadom
Rusija je spremna na iskren razgovor sa Zapadom, ali oni Moskvi pokazuju samo „označene karte“ da bi potvrdili sopstvenu veličinu, istakao je Lavrov.
„Spremni smo za iskren razgovor, ali isključivo za iskren. A kada nam partneri pokazuju obeležene karte, navikli smo na to, to više nije ozbiljno, to je obična igra obeležavanja krivaca i potvrđivanja sopstvene veličine“, konstatovao je Lavrov.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
U Istanbulu je 29. marta održana još jedna runda pregovora, tokom koje je ruska strana dobila pisane predloge ukrajinske strane, uključujući odbijanje članstva u vojnim savezima, kao i ideju da se Krim vrati vojnim putem.