Bajatović: Tranzit gasa kroz Bugarsku ne podleže „rubljizaciji“
13:21 24.03.2022 (Osveženo: 13:29 24.03.2022)
© Sputnik / Radoje PantovićDušan Bajatović
© Sputnik / Radoje Pantović
Pratite nas
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da neće biti „rubljizacije“ plaćanja tranzita ruskog gasa, kao i da Bugarska po ugovoru o Balkanskom toku, koji važi 20 godina, ne može da prekine transport gasa kroz njenu teritoriju.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Transport su (Rusi) već platili Bugarima do kraja 2023. godine u dolarima, kako je bilo dogovoreno. Mi u Srbiji to (tranzit gasa) naplaćujemo u evrima, a ukoliko ne bude moguće u evrima, neke količine gasa koji pripada Gaspromeksportu uzećemo i na taj način se naplatiti kao da smo ga dobili u evrima“, rekao je Bajatović Tanjugu.
Dodao je da je dobro što Gasprom i Gaspromeksport nisu na listi sankcija i napomenuo da Srbija nije označena kao neprijateljska zemlja Ruske Federacije.
„Mislim da se to nikad neće ni desiti. Dakle, trebalo bi da možemo da uspešno rešimo pre svega pitanje gasa, a čini mi se da ćemo imati razumevanja EU, s obzirom na poziciju u kojoj se nalazi Srbija, i za nabavku ruske nafte“, ocenio je Bjatović.
On je istakao da je Srbijagas počeo s punjenjem rezervoara u Banatskom Dvoru po trenutnim tržišnim cenama koje su, nakon odluke Moskve da uvede plaćanje u rubljama za „neprijateljske zemlje“, dostigle cenu od 1.400 do 1.500 dolara za 1.000 kubnih metara, uključujući i transport.
Bajatović je rekao da Srbija dobija ugovorenih šest miliona kubnih metara gasa dnevno, uz rezerve u Banatskom Dvoru od 50 miliona kubika našeg i 160 miliona kubnih metara gasa koji pripada Gaspromeksportu, a od čega Srbija može da računa na 40 miliona kubika po berzanskoj ceni.
Bajatović je pre nekoliko dana bio gost Sputnjika, gde je sa Ljubinkom Milinčić razgovarao o tome šta Srbiju očekuje kada je reč o uvozu nafte i gasa, koliko će Evropa moći da izdrži bez ruskog gasa i šta bi naša zemlja dobila a šta izgubila uvođenjem sankcija Rusiji: