https://lat.sputnikportal.rs/20220226/loncar-srbije-je-apsolutno-posvecena-procesu-unapredjenja-univerzalne-vakcinacije-1134804457.html
Lončar: Srbija je apsolutno posvećena procesu unapređenja univerzalne vakcinacije
Lončar: Srbija je apsolutno posvećena procesu unapređenja univerzalne vakcinacije
Sputnik Srbija
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar istakao je apsolutnu posvećenost Srbije, na čelu sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem i Vladom Srbije... 26.02.2022, Sputnik Srbija
2022-02-26T12:30+0100
2022-02-26T12:30+0100
2022-02-26T14:27+0100
srbija
srbija – politika
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/images/sharing/article/serbian-latin/1134804457.jpg?1645882044
„Put do postizanja navedenog cilja je promovisanje solidarnosti kroz proces povećanja dostupnosti zdravstvenih usluga svim građanima, bez obzira na to u kojoj državi žive, kakvog su socijalnog statusa, na kom socijalnom stepenu razvoja je njihovo društvo“, rekao je Lončar.Na poziv predsednika Generalne skupštine UN Abdula Šahida, ministar zdravlja Srbije se kasno sinoć, putem video-linka obratio prisutnima na Specijalnom sastanku GS OUN posvećenom postizanju univerzalnog obuhvata celokupne svetske populacije vakcinacijom protiv kovida, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.Lončar je istakao da se ta solidarnost danas, pre svega odnosi na izazove u procesu vakcinacije, proizvodnji, distribuciji, dostupnosti vakcina kao i optimizaciji kvaliteta istih.On je podsetio da je državni Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ počeo u junu prošle godine sa proizvodnjom vakcina „Sputnjik Ve“, a pored toga, namera je jačanja kapaciteta i u smislu proizvodnje mRNK vakcina, koje bi se proizvodile u Srbiji.„Agencija za lekove i medicinska sredstva, koja je zadužena za registraciju i odobravanje vakcina, kao i Institut za javno zdravlje , sa mrežom zavoda za javno zdravlje, uz jaku državnu podršku, kontinuirano jačaju administrativne kapacitete kako bi se suočili sa izazovima koje nam je svima donela pandemija“, naglasio je ministar zdravlja.Lončar je naglasio i to da je Vlada Srbije uplatila više od dva miliona evra za razvoj vakcina kao doprinos sistemu KOVAKS čiji je član Srbija od septembra 2020. godine.„Među prvima smo nabavili vakcine više svetskih proizvođača. Naši građani imaju mogućnost da biraju između petvakcina: „Sinofarm“, „Sputnjik Ve“, „Fajzer“, „Moderna“ i „Astra zeneka“, podsetio je Lončar.On je ukazao i da je Srbija donirala i određenu količinu vakcina nerazvijenim zemljama Azije i Afrike, a sve sa ciljem da se pomogne svuda gde je obuhvat vakcinacijom nizak.„Naravno, nismo zaobišli ni region, pa smo susednim zemljama donirali vakcine ali i omogućili njihovim građanima da se vakcinišu u Srbiji“, rekao je Lončar.Lončar je iskazao čvrsto uverenje da će posvećenost i delovanje države Srbije unaprediti proces univerzalne vakcinacije, kao i da će procesi proizvodnje, distribucije i sama dostupnost vakcina u svim delovima sveta osnažiti borbu protiv pandemije i stati na kraj ovom opakom virusu.Sastanku je prisustvovalo preko 120 učesnika na najvišem nivou, iz celog sveta.Predsednik GS UN naglasio je kontinuiranu nejednakost u pristupu vakcinama u celom svetu, a posebno u najsiromašnijim, nerazvijenim državama. Apelovao je da se distribucija vakcina i neophodnih lekova vrši ravnomerno, zasnovano na principu solidarnosti, preneo je Tanjug.
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
srbija – politika
Lončar: Srbija je apsolutno posvećena procesu unapređenja univerzalne vakcinacije
12:30 26.02.2022 (Osveženo: 14:27 26.02.2022) Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar istakao je apsolutnu posvećenost Srbije, na čelu sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem i Vladom Srbije, naporima Ujedinjenih nacija i Svetske zdravstvene organizacije ka postizanju univerzalne zdravstvene zaštite.
„Put do postizanja navedenog cilja je promovisanje solidarnosti kroz proces povećanja dostupnosti zdravstvenih usluga svim građanima, bez obzira na to u kojoj državi žive, kakvog su socijalnog statusa, na kom socijalnom stepenu razvoja je njihovo društvo“, rekao je Lončar.
Na poziv predsednika Generalne skupštine UN Abdula Šahida, ministar zdravlja Srbije se kasno sinoć, putem video-linka obratio prisutnima na Specijalnom sastanku GS OUN posvećenom postizanju univerzalnog obuhvata celokupne svetske populacije vakcinacijom protiv kovida, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Lončar je istakao da se ta solidarnost danas, pre svega odnosi na izazove u procesu vakcinacije, proizvodnji, distribuciji, dostupnosti vakcina kao i optimizaciji kvaliteta istih.
„Od prvog dana početka pandemije izazvane virusom kovid 19 zdravstvena zaštita svih građana Srbije i podrška globalnim naporima za suzbijanje širenja infekcije, bili su naši glavni prioriteti. Predani cilju da se vakciniše što veći deo našeg stanovništva, brzo smo se uključili u procese nabavke, odobravanja i proizvodnje vakcina, sa veoma dobro organizovanim planom imunizacije", rekao je Lončar.
On je podsetio da je državni Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ počeo u junu prošle godine sa proizvodnjom vakcina „Sputnjik Ve“, a pored toga, namera je jačanja kapaciteta i u smislu proizvodnje mRNK vakcina, koje bi se proizvodile u Srbiji.
„Agencija za lekove i medicinska sredstva, koja je zadužena za registraciju i odobravanje vakcina, kao i Institut za javno zdravlje , sa mrežom zavoda za javno zdravlje, uz jaku državnu podršku, kontinuirano jačaju administrativne kapacitete kako bi se suočili sa izazovima koje nam je svima donela pandemija“, naglasio je ministar zdravlja.
Lončar je naglasio i to da je Vlada Srbije uplatila više od dva miliona evra za razvoj vakcina kao doprinos sistemu KOVAKS čiji je član Srbija od septembra 2020. godine.
„Među prvima smo nabavili vakcine više svetskih proizvođača. Naši građani imaju mogućnost da biraju između petvakcina: „Sinofarm“, „Sputnjik Ve“, „Fajzer“, „Moderna“ i „Astra zeneka“, podsetio je Lončar.
On je ukazao i da je Srbija donirala i određenu količinu vakcina nerazvijenim zemljama Azije i Afrike, a sve sa ciljem da se pomogne svuda gde je obuhvat vakcinacijom nizak.
„Naravno, nismo zaobišli ni region, pa smo susednim zemljama donirali vakcine ali i omogućili njihovim građanima da se vakcinišu u Srbiji“, rekao je Lončar.
Lončar je iskazao čvrsto uverenje da će posvećenost i delovanje države Srbije unaprediti proces univerzalne vakcinacije, kao i da će procesi proizvodnje, distribucije i sama dostupnost vakcina u svim delovima sveta osnažiti borbu protiv pandemije i stati na kraj ovom opakom virusu.
Sastanku je prisustvovalo preko 120 učesnika na najvišem nivou, iz celog sveta.
Predsednik GS UN naglasio je kontinuiranu nejednakost u pristupu vakcinama u celom svetu, a posebno u najsiromašnijim, nerazvijenim državama. Apelovao je da se distribucija vakcina i neophodnih lekova vrši ravnomerno, zasnovano na principu solidarnosti, preneo je Tanjug.