Makron nakon sastanka sa Putinom: Bez Rusije nemoguće izgraditi mir u Evropi /video/
23:47 07.02.2022 (Osveženo: 00:25 08.02.2022)
© Press-služba Prezidenta RF / Uđi u bazu fotografijaFrancuski predsednik Emanuel Makron na pregovorima sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Kremlju
© Press-služba Prezidenta RF
/ Pratite nas
Francuski lider Emanuel Makron poručio je na zajedničkoj konferenciji za medije posle razgovora sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom da je dijalog sa Rusijom neophodan uslov za izgradnju mira.
Sada svi moramo da pronađemo miran put u Evropi i put stabilnosti, još uvek postoji mogućnost i vreme za to, rekao je Makron.
„Rusija je evropska zemlja i neophodno je sarađivati sa njom radi izgradnje budućnosti u Evropi“, objasnio je francuski lider, navodeći da je dijalog sa Moskvom potreban i zbog rešavanja drugih ozbiljnih međunarodnih problema.
On smatra da su potrebni novi mehanizmi da bi se obezbedila stabilnost u Evropi, ali da ih ne treba razvijati revidiranjem postojećih sporazuma.
„Neophodno je izgraditi nove mehanizme koji bi obezbedili stabilnost u regionu, ali se te nove tačke ne mogu graditi revidiranjem ugovora od poslednjih 30 godina i osnovnih principa ili ograničavanjem osnovnih evropskih prava“, dodao je on.
Možda bi nova bezbednosna rešenja u Evropi trebalo da budu inovativnija, naveo je predsednik.
„Ne verujem da smo primorani da biramo između novih pravila i igre bez pravila. To je, sa mog stanovišta, optimizam zasnovan na volji. Rusija je privržena suverenitetu i pravima. Ali sam siguran da možemo da izgradimo bezbednost i stabilnost u Evropi, potvrdivši ono što već postoji u okviru OEBS-a. Takođe možemo da pronađemo nova rešenja, ona bi možda trebalo da budu inovativnija“, ocenio je predsednik Francuske.
Pregovore sa ruskim kolegom nazvao je sadržajnim i saopštio da su Moskva i Pariz dogovorili zajednički rad na bezbednosnim garancijama.
„Imamo želju da radimo zajedno kako bismo garantovali novi poredak stabilnosti i bezbednosti u Evropi“, dodao je Makron.
Kako je rekao, razmotrio je sa ruskim liderom nekoliko opcija u vezi sa bezbednosnim predlozima Ruske Federacije. Rusija i Evropa moraju zajedno da rade na tim garancijama, ocenio je on.
„Pouzdana deeskalacija zahteva od nas da napredujemo u suštinskim pitanjima i o tim pitanjima smo razgovarali veoma dugo. Moramo zajednički da pokažemo volju da smo spremni da radimo na bezbednosnim garancijama, da gradimo novi bezbednosni poredak, kao i stabilnost u Evropi. To mora biti zasnovano na temljima koje smo zajedno izgradili kao suverene države", izjavio je predsednik, ističući da će „naredni dani biti odlučujući, a da će sadržajne diskusije koje smo vodili doprineti tome“.
Komentarišući ruske predloge o bezbednosti, istakao je da neće biti lako da se postigne rezultat, ali je izrazio uverenje da će biti ostvaren.
„Vodićemo ovaj dijalog sa svim učesnicima i siguran sam da ćemo postići rezultat. Neće biti lako, ali sam siguran da će uspeti“, ocenio je Makron.
Predsednik je izrazio uverenje da evropske zemlje i Rusija imaju zajedničke interese u pogledu kontrole naoružanja na kontinentu. Zahtevi Rusije u oblasti bezbednosnih garancija poklapaju se sa stavom evropskih zemalja, naglasio je.
On je tokom konferencije istakao da postoje dodirne tačke između stavova Francuske i Rusije. Nastavićemo pregovore sa svim partnerima kako bismo izgradili nove garancije mira i bezbednosti, kaže francuski lider.
Međutim, Moskva i Pariz načelno imaju različite stavove, to treba razumeti i prihvatiti, napomenuo je Makron.
O Ukrajini
Francuski predsednik je posvetio pažnju i temi Ukrajine. Kako je rekao, Putin i on su tokom današnjeg sastanka uspeli da približe stavove o Ukrajini.
„Ovaj sukob je u centru napetosti koju danas doživljavamo i, naravno, neophodno je da Rusija i Evropska unija reše konflikt kako bismo napredovali u našim odnosima“, rekao je Makron.
S tim u vezi, podsetio je i na značaj „normandijskog formata“.
„Nastavljamo da ulažemo napore u okviru 'normandijskog formata' kako bismo u potpunosti primenili Minske sporazume u cilju rešavanja sukoba u Donbasu“, objasnio je francuski predsednik.
Prema njegovim rečima, na ukrajinskim granicama „koncentrisano je 125.000 ruskih vojnika“.
„Ukrajinski lider Vladimir Zelenski je danas predsednik zemlje na čijim granicima se nalazi 125.000 ruskih vojnika. Tako da, da – on se nervira“, kaže Makron.
Rešenje ukrajinskog pitanja može da bude samo političko, a osnovu za regulisanje situacije u zemlji čine Minski sporazumi, napomenuo je predsednik.
„Minski sporazumi mogu da obezbede rešenje krize. Francuska će nastaviti da ulaže napore u okviru 'normandijskog formata' za dugoročno rešenje“, konstatovao je Makron.
O Belorusiji
Francuski predsednik je istovremeno naglasio da je Putin odagnao njegovu zabrinutost u vezi sa izjavama beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka o nuklearnom oružju, a konkretno da će Belorusija ponuditi Ruskoj Federaciji da razmesti nuklearno oružje na svojoj teritoriji ako NATO rasporedi rakete u Poljskoj.
„Rekao sam Putinu da sam zabrinut zbog nacrta Ustava Belorusije gde se predlaže da se uklone dve fundamentalne odredbe iz 1994. godine, kao i zbog Lukašenkovog apela u decembru vezi sa nuklearnim oružjem. Želim da kažem da me je predsednik Rusije umirio u tom pogledu“, objasnio je, dodajući da su ta pitanja zabrinjavajuća jer „pojačavaju destabilizaciju“.
Pregovori predsednika Rusije i Francuske, Vladimira Putina i Emanuela Makrona trajali su nešto duže od pet sati, odnosno skoro do ponoći po moskovskom vremenu (10 sati po srednjoevropskom). Lideri su započeli sastanak u četiri oka, a zatim nastavili razgovor za radnom večerom.
Do posete francuskog lidera dolazi u atmosferi optužbi Zapada na račun Rusije da namerava da izvrši invaziju na Ukrajinu zbog čega je, kako tvrde zapadni mediji i političari, na granici koncentrisala veliki broj vojnika. Zvanična Moskva je nebrojeno puta demantovala te optužbe, ističući da su potpuno neosnovane i da predstavljaju izgovor NATO-u da razmešta dodatnu vojnu tehniku i ljudstvo u blizini ruskih granica.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije objavilo je 17. decembra 2021. nacrte ugovora sa Sjedinjenim Američkim Državama o garancijama bezbednosti, kao i sporazuma o merama za obezbeđenje bezbednosti Rusije i država-članica Severnoatlantskog saveza. Dokument, između ostalog, uključuje odredbe o međusobnom nerazmeštanju raketa srednjeg i kratkog dometa u međusobnom dometu, odustajanje od daljeg širenja NATO-a na račun bivših sovjetskih republika i o smanjenju broja vojnih vežbi.