Senegal - Sputnik Srbija

Mane od tragičara do heroja, Salah u suzama – Senegal je šampion Afrike!

Reprezentacija Senegala osvojila je Afrički kup nacija, pobedom u finalu nad Egiptom posle boljeg izvođenja penala – 4:2. U regularnih 90 minuta, kao i posle dva produžetka nije bilo golova, a heroj je bio as Liverpula koji je postigao odlučujući pogodak sa bele tačke. Senegal je posle tri učeščća u finalima KAN stigao do prvog trofeja.
Inače, Sadio Mane je u sedmom minutu promašio penal, ali je na kraju prešao put od tragičara do heroja, dok je njegov klupski kolega i prijatelj Mohamed Salah završio u suzama, baš kao i maestralni golman Gabal koji je dobio priznanje za igrača utakmice.
Ipak, slaba je to uteha jer je njegov Egipat ostao bez trofeja.
Veliko finale Afričkog kupa nacija na stadionu Olembe u Kamerunu počelo je neočekivano otvoreno, a Abdelmonem je skrivio jedanaesterac u četvrtom minutu zbog žestokog starta na Saliju Sisom.
Manu Gabal je pokazao klasu, odbranio je udarac zvezdi Liverpula i sačuvao je svoj tim od ranog vođstva.
Da je Mane kojim slučajem pogodio metu, finale KAN verovatno bi bilo uzbudljivije i otvoreno, ovako su se oba tima opredelila za strpljivu igru, bez previše rizika.
Pretili su na obe strane, Salah, Mane, Dijeng i ostali, ali su golmani Mendi i Gabal bili maestralni među stativama i mreže su uporno mirovale.
S obzirom na to da posle regularnih 90 minuta meča u Kamerunu nije bilo pobednika, pristupilo se produžetcima. Dva puta po 15 minuta fudbala, posle kojih takođe niko nije uspeo da postigne pogodak.
Usledili su penali, u kojima je je Egipat u dva navrata bio neprecizan, što je bilo dovoljno da Mane dobije priliku da se iskupi za onaj rano promašeni jedanaesterac iz sedmog minuta.
Uzeo je loptu i bez previše razmišljanja se dao u trk, raspalio je svom snagom po lopti i ona je zaršila iza leđa Gabala, što je Senegalu donelo titulu prvaka Afrike.
Nagradu za najboljeg igrača turnira dobio je Sadio Mane, Vinsen Abubakar iz Kameruna je dobio Zlatnu kopačku koja se dodeljuje najboljem strelcu, dok je za najboljeg golmana izabran Eduar Mendi iz Čelsija, koji je postao šampion sa njegovim Senegalom.
Utakmicu finala KAN mogli ste uživo da pratite uz Sputnjik sport.
Senegal je do velikog finala stigao preko Burkine Faso koju je pobedio rezultatom 3:1, dok su „Faraoni“ minimalnim rezultatom eliminisali Kamerun.
Dušan Vlahović - Sputnik Srbija, 1920, 06.02.2022
Debi iz snova – Vlahoviću dovoljno 13 minuta za gol u dresu Juventusa /video/
Triniti Rodman - Sputnik Srbija, 1920, 06.02.2022
Ceo svet zna njenog oca – sada je vreme da upozna i Triniti
Portugalija futsal - Sputnik Srbija, 1920, 06.02.2022
Portugalci kraljevi preokreta – gubili 2:0, pa nokautirali Ruse!
22:44 06.02.2022
4:2 – Maneeee! Gol za pobedu, Senegal je prvak Afrike!
Senegal počinje seriju!
Salah je pobedio u bacanju novčića i odlučio da Senegal šutira prvi!
22:33 06.02.2022
Uskoro će početi penal lutrija u Kamerunu
Fudbaleri dva tima uzeli su predah, a uskoro će pristupiti izvođenju penala.
22:29 06.02.2022
120' – Penali odlučuju pobednika KAN!
Završen je i drugi produžetak i čak 120 minuta fudbala bez golova. Penali će odlučiti ko će biti novi šampion Afrike.
22:27 06.02.2022
118' – Istakao se i Mendi
Neverovatni su golmani u finalu Afričkog kupa nacija. Posle Gabalija i Mendi je na drugoj strani maestralno intervenisao.
22:24 06.02.2022
115' – Bomba Dijenga
Nameračio se Dijeng da postigne gol, ali Gabali je večeras nesavladiv.
22:16 06.02.2022
106' – Počeo je drugi produžetak
Nastavljen je finalni susret KAN u kojem Senegal i Egipat ni posle 105 minuta nisu pronašli put do mreže.
22:11 06.02.2022
105' – Kraj prvog produžetka
Ni posle 105 minuta fudbala na stadionu Olembe nema golova.
22:07 06.02.2022
100' – Ponovo brani golman Egipta
Apsolutni heroj dosadašnjeg finala je golman Egipta Gabal koji brani povređen. Ima problema s butnim mišićem, ali i ne pomišlja da napusti igru.
22:01 06.02.2022
95' – Salah u ofsajdu
Jurio je Kalidu Kulibali Salaha koji je bio u opasnoj zoni, ali je sudija podigao zastavicu.
21:57 06.02.2022
91' – Počeo je prvi produžetak
Na samom startu produžetka, Abu Gabal uspeo je da zaustavi udarac Dijenga levom nogom.
21:54 06.02.2022
93' – Kraj regularnih 90, idemo u produžetke!
Ubili su fudbal Egipat i Senegal, nije bilo golova. Uslediće dva produžetka po 15 minuta.
21:49 06.02.2022
90' – Još tri minuta
Sudija je pokazao da će se igrati još 180 sekundi, u slučaju da ostane 0:0 igraće se dva puta po 15 minuta produžetka. Ako ni tada ne bude pobednika, pristupiće se izvođenju jedanaesteraca.
21:48 06.02.2022
90' – Nova šansa za Hamdija
Zizo i Hamdi se odlično razumeju na terenu i praktično mogu "vezanih očiju" da se pronađu. Ipak, Kulibali je u odsudnom trenutku uspeo da zasmeta Hamdiju da ne ugrozi gol Senegala.
21:43 06.02.2022
85' – Dijengov volej daleko preko gola
Pokušao je napadač Senegala, ali je njegov udarac otišao daleko iznad prečke Gabalovog gola.
21:39 06.02.2022
80' – Abu Gabal ima problema s mišićem
Golman Egipta koji je odbranio penal Maneu ponovo se požalio na povredu butnog mišića, koja ga je već mučila na ovom turniru. Trenutno mu se ukazuje lekarska pomoć. Rezervni golman Sobi već je spreman da uđe u igru.
21:38 06.02.2022
79' – Sudija pomilovao Fatija
Mane je sjajno promešao odbranu Egipta, usledio je start Fatija koji već ima žuti karton, a glavni sudija mu je progledao kroz prste.
21:34 06.02.2022
77' – Egipat propustio kolosalnu priliku
Trezege je centrirao sa leve strane, a Hamdi je sa pet metara loptu glavom poslao pored gola. Strašna prilika za Egipat.
21:28 06.02.2022
69' – Šansa za Egipat
Mohamed Abdelmonem je glavom šutirao visoko preko gola iz izgledne pozicije.