Košarkaši Crvene zvezde - Sputnik Srbija

Šok za grčkog giganta – istorijska pobeda Crvene zvezde u Evroligi!

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Olimpijakos rezultatom 76:72 i prvi put u istoriji Evrolige odneli trijumf iz Pireja, nakon četiri poraza u nizu.
Crveno-beli su pobedom u 23. kolu Evrolige Olimpijakosu ujedno naneli i prvi poraz na domaćem terenu ove sezone, pošto su Grci prethodno imali 9/9.
Ovo je Zvezdi bila osma pobeda u 20 mečeva, dok su crveno-beli iz Pireja upisali osmi neuspeh, a srpski tim je takođe zabeležio i drugu pobedu nad velikanom iz Grčke, kojeg su savladali i u Beogradu ranije ove sezone.
Izabranici Dejana Radonjića sjajno su ušli u duel, a pre svega im je dobra odbrana donela prednost od čak deset poena sredinom prve deonice.
Međutim, odgovor Pirejaca stigao je munjevito, pa ne samo da se favorizovani domaćin vratio u meč već do kraja deonice, već je i poveo, ali je na kraju bilo 21:22 posle poena Lazarevića.
Serija Zvezde dogodila se i u drugoj četvrtini, ali se Olimpijakos nije predavao.
Dobrom rezultatu crveno-belih iz Beograda najviše su doprinele ukradene lopte, kojih je bilo čak osam krajem druge četvrtine.
Na poluvremenu je posle nekoliko promašaja sa obe strane u poslednjem minutu bilo – 36:37.
Zvezda se u Pireju pretplatila na dobre početke četvrtina, pa je tako bilo i u trećoj, kada je posle uvodnih poena Larencakisa usledija nova serija srpskog tima.
Ipak, scenario je bio isti kao i u prvoj i drugoj deonici – Olimpijakos je uglavnom preko tranzicije, ali i dobre igre u reketu, uspeo da odgovori.
Zvezda u završnici treće četvrtine nije briljirala i mučila se da postigne poene, ali je muke prekinuo Kalinić trojkom koja je bila dovoljna za – 52:56.
Iako je šampion Srbije imao +8 popčetkom četvrte četvrtine, bilo je jasno da će Olimpijakos, kao i u svim prethodnim trenucima utakmice, uspeti da se vrati u duel.
Izabranici Jorgosa Barcokasa su ubrzo došli do samo tri poena zaostatka, najviše zahvaljujući Slukasu i Vezenkovu.
Međutim, amaterske greške domaćina su koštale prilike da meč uvede u dramu, pošto je Zvezda sa nekoliko lakih poena u kontri otišla na +7 na 46 sekundi do kraja, a onda mirno privela meč kraju.
Najbolji u pobedničkom sastavu bio je Ognjen Dobrić sa 14 poena, četiri asistencije i dve ukradene lopte.
Kalinić je imao 12 poena, pet skokova i četiri asistencije, Mitrović je dodao osam poena uz sedam skokova, dok je po osam poena i uhvaćenih lopti imao Vajt.
Na drugoj strani jedini dvocifreni su bili Saša Vezenkov sa 20 i Kostas Slukas sa 18 poena.
U narednom kolu, koje se igra 1. februara, Zvezda dočekuje Milano, dok Olimpijakos dan kasnije gostuje Realu u Madridu.
Plasman obezedio SofaScore LiveScore
Utakmicu ste mogli da pratite uživo uz Sputnjik:
21:46 27.01.2022
Kraj!
Pobeda Zvezde u Pireju, prva u istoriji!
21:40 27.01.2022
40' Poslednji minut!
Vezenkov ne pogađa trojku, a Fal greši i crta kontru Zvezdi! Dobrić zakucava, na je na +7 (67:74) na 46 sekundi do kraja!
Sudije posle tajm-auta domaćina nešto gledaju i većaju... Čeka se da se utakmica nastavi.
Dorsi ne pogađa trojku, hvata loptu Volters!
Vajt ne pogađa, Slukas poentira na drugoj strani (69:74) i faulira Mitrovića.
Mitrović pogađa oba slobodna bacanja na 6,2 sekunde do kraja – 69:76.
Slukas pogađa trojku u poslednjoj sekundi, 72:76.
21:39 27.01.2022
39' Zvezda ima +5!
Mitrović se sjajno snalazi pored gorostasnog Fala i pogađa za dva, a zatim Larencakis žuri i ne pogađa iz reketa. Nažalost ni Zvezda ne uspeva da iskoristi svoj napad, pa čak ni posle ofanzivnog skoka, jer je Vajt promašio zicer.
Na minut do kraja – 67:72.
21:38 27.01.2022
38' Napeto!
Vezenkov pogađa, Radonjić traži tajm-aut, a onda Kalinić uspeva da nadmudri kompletnu odbranu protivnika i pogodi za 65:68. Fal je u narednom napadu uništio Kuzmića pod obručem, a Vajt zatim pogađa za dva u poslednjim sekundama napada posle sjajne asistencije Kalinića.
Slukas je jedva dobacio šut za tri i na dva minuta do kraja je 67:70.
21:34 27.01.2022
36' Olimpijakos smanjio zaostatak
Posle tajm-auta pada trojka Larencakisa, Ivanović pogađa samo jedno slobodno bacanje, a onda Slukas pogađa koš-faul. Mitrović posle nezgodnog pasa uspeva da iznudi faul Vezenkova, ali Ivanović ne pogađa trojku – 63:66.
21:29 27.01.2022
35' Zvezda na +8!
Posle dugo vremena poeni Ivanovića i veoma bitna trojka koja odvodi Zvezdu na +7. Slukas smanjuje na -4, ali idu novi poeni Kalinića, ovog puta iz okreta, za 57:63. Vokap gubi loptu, Ivanović je krade i poentira u kontri! Tajm-aut Barcokasa – 57:65!
21:25 27.01.2022
32' Tvrd početak 4/4
Posle minut i po bez poena u poslednjoj deonici imamo poene Mitrovića, ali odmah i odgovor Larencakisa. Nema poena ni na jednoj, posle izgubljene lopte Voltersa, ni na drugoj strani, posle promašaja Larencakisa za tri poena... Ostaje 54:58.
21:19 27.01.2022
Kraj 3. četvrtine
Sličan scenario kao u prvoj deonici. Odlična igra Zvezde i prednost, ali munjevit odgovor Olimpijakosa.
Na sreću po crveno-bele iz Beograda u poslednjem napadu svog tima u četvrtini Kalinić pogađa trojku, a Olimpijakos se ne snalazi najbolje i Dorsi pravi korake.
Pred ulazak u poslednjih deset minuta – 52:56!
21:16 27.01.2022
29' Kalinić ima tri faula
Jako lošu napadačku igru Zvezde prekinuo je Lazić trojkom i svojim prvim poenima, ali gosti nisu uspeli da se odbrane od gorostasnog Mustafe Fola. Kalinić zatim pravi treću ličnu grešku (50:53).
21:14 27.01.2022
27' Serija Grka
Zvezda je neko vreme čuvala +8 dobrom odbranom, ali nije uspevala da postigne nove poene i dodatno se udalji. To je kaznio grčki tim serijom 4:0 preko Slukasa i Vezenkova, pa je Radonjić zatražio tajm-aut – 46:50.
21:08 27.01.2022
25' Tajm-aut Olimpijakos
Volters nastavlja seriju Zvezde koja iznosi 7:0, ali uskoro stiže odgovor sa druge strane, pošto je sa distance precizan Vezenkov. Kalinić je precizan sa poludistance, zatim Lazić krade loptu Laziću, a Kuzmić lako poentira u kontri. Tajm-aut Bracokas, rezultat je 42:48!
21:06 27.01.2022
22' Zvezda dobro otvorila drugo poluvreme
Prve poene u drugom poluvremenu postiže Larencakis, ali sledi serija Zveezde. Trojka Dobrića, a zatim dva poena Kuzmića sa linije penala – 39:42.
20:59 27.01.2022
Počelo je drugo poluvreme
20:44 27.01.2022
Kraj 2. četvrtine
Slukas pogađa uz faul, Dobrić ne uspeva da šutne na vreme i pogodak mu se ne priznaje, ali Dorsi ne uspeva da pogodi iz nemoguće pozicije. U poslednjem napadu prvog poluvremena Eron Vajt nije pogodio zicer na obruču, ali je onda otvorenu trojku promašio Vokap.
Olimpijakos – Crvena zvezda 36:37!
20:41 27.01.2022
18' Kradljivci iz Beograda
Zvezda krade lopte na nerealnom nivou. Ima ih već osam, što je više od proseka po utakmici ove sezone u Evroligi. Posle druge krađe Vajta isti igrač i poentira – 33:37.
20:38 27.01.2022
16' Velika borba u Pireju!
Zvezda posle tajm-auta domaćina dolazi do poena posle ukradene lopte Dobrića i poena Vajta na obruču, ali Vajt ne uspeva da pogodi trojku u narednom napadu. To kažnjava Kvinsi Ejsi trojkom za izjednačenje – 31:31.
20:31 27.01.2022
14' Serija Zvezde
Posle tačno dva minuta bez poena stiže koš Holinsa za izjednačenje. Olimpijakos nastavlja da se muči u napadu, Kalinić promašuje oba slobodna bacanja, ali posle ofanzivnog skoka pogađa trojku za 26:29!
20:30 27.01.2022
12' Olimpijakos nastavlja da dominira
Olimpijakos sjajnu igru iz prve deonice prenosi na drugu, pa nastavlja svoju seriju, koja je na 16:2 posle tri poena Vezenkova i dva Martina Odgovor stiže od strane Mitrovića – 26:24.
20:19 27.01.2022
Kraj 1. četvrtine
Slukas pogađa trojku u ranoj fazi napada i Olimpijakos pravi seriju od 6:0, a problemi za izabranike Dejana Radonjića su postali još veći, pošto je domaćin napravio dodatnih 5:0 i poveo (21:20).
Seriju protivnika prekinuo je Lazarević posle ofanzivnog skoka nakon svog promašaja, a u poslednjem napadu u četvrtini Slukas i Vezenkov su promašili šuteve.
Posle prvih deset minuta u Pireju – 21:22.
20:14 27.01.2022
8' Gosti čuvaju prednost
Zvezda čuva prednost dobrom odbranom, pre svega. Imali su priliku beogradski crveno-beli da odu i na dvocifrenu prednost ponovo nakon 10:20, ali Kalinić pravi faul u napadu u kontri. Ostaje 13:20.