- Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

„Reke na nebu“ iznad Azije: Nova studija predviđa poplave na planinama

CC0 / Pixabay / Glečer na Alpima
Glečer na Alpima - Sputnik Srbija, 1920, 27.01.2022
Pratite nas
Klimatska kriza već ima veliki uticaj na globalne vremenske sisteme, menjajući temperature, padavine, obrasce duvanja vetrova. Nova studija predviđa očekivane poplave nad planinskim delovima istočne Azije u bliskoj budućnosti.
Kišu će doneti atmosferske reke, predviđaju naučnici. Velike količine usmerene koncentrisane vlage mogu brzo da izazovu poplave kada naiđu na barijeru kao što je planinski venac, oslobađajući ogromne količine vode u kratkom vremenskom periodu.
Prema modelima istraživača, padavine u istočnoj Aziji će biti češće i ozbiljnije u narednim decenijama kako se planeta zagreva. Više vode će se transportovati kroz vazduh, a više padavina će padati na tlo.
„Otkrili smo da se i transport vodene pare u atmosferi i padavine intenziviraju preko južnih i zapadnih padina planina iznad istočne Azije u toplijoj klimi", navode istraživači u svom objavljenom radu u „Džiografikal riserč leters".
Atmosferske reke će doneti neviđene ekstremne padavine u istočnoj Aziji u uslovima globalnog zagrevanja. Uopšteno govoreći, atmosferske reke sakupljaju vlagu iz toplijih oblasti i talože je preko hladnijih regiona.
Njihovo kretanje kontrolišu promene vetra i temperature - upravo onakve promene koje klimatske promene mogu doneti, prenosi RTS.
Kada je reč o regionima kao što su Japan, Tajvan, severoistočna Kina i Korejsko poluostrvo, padavine bi mogle dostići rekordne nivoe, navodi se u studiji. Najviše kiše pašće na jugozapadne padine japanskih Alpa.
Da bi došli do svojih zaključaka, naučnici su sproveli simulacije zasnovane na meteorološkim podacima prikupljenim od 1951. do 2010. godine, modelirajući te podatke do 2090. godine i pretpostavljajući povećanje temperature u skladu sa ekstremnijim scenarijima klimatskih promena.
„Koristili smo simulacije globalnog modela atmosferske cirkulacije visoke rezolucije, kao i simulacije smanjenja regionalnog klimatskog modela", kaže naučnik za životnu sredinu Ioki Kame sa Univerziteta Džukuba u Japanu.
Za neke regione, povećana količina padavina će biti od koristi, a za druge, ekstremni vremenski uslovi mogu izazvati opasne poplave koje mogu da izazovu ozbiljne katastrofe.
Ovo je samo najnovija veza između klimatskih promena i sve veće učestalosti ekstremnih vremenskih pojava.
Istraživači navode da bi se modeliranje moglo primeniti i na druga područja u kojima bi se mogle razviti atmosferske reke. Iako ostaje mnogo neizvesnosti, čini se verovatnim iz ove i drugih studija da će određeni delovi sveta imati mnogo više padavina u narednim decenijama.
„Naši nalazi su verovatno primenljivi i na druge regione srednjih geografskih širina, gde interakcije između atmosferskih reka i strmih planina igraju glavnu ulogu u padavinama, kao u Severnoj Americi i Evropi", rekao je Ioki Kame sa Univerziteta u Japanu.

Šta je sa ostatkom sveta

Iako su podaci u istraživanju bili ograničeni na istočnu Aziju, istraživači kažu da bi njihovi nalazi mogli da se primene i na druge delove sveta.
Povećanje globalnih temperatura znači više vlage u vazduhu sa atmosferskim rekama koje postaju veće, intenzivnije i nose veće količine vode. Smatralo se da je ovaj fenomen odgovoran za dramatične poplave viđene u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi krajem prošle godine.
Vremenski uslovi su značili da je tropska vlaga pogodila region, a neke oblasti su prijavile svoj najvlažniji dan u istoriji. Poznata kao „Ananas ekspres", ova reka na nebu nosi toplu vodenu paru od Havaja do zapadne obale SAD.
Poplave u Irkutskoj oblasti - Sputnik Srbija, 1920, 16.01.2022
RUSIJA
Ruski naučnik predviđa globalnu katastrofu u narednim godinama
Fabrika - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Hrvatska načelnica za klimatske aktivnosti: Povećan broj bolesti je posledica klimatskih promena
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala