- Sputnik Srbija, 1920, 26.08.2021
DRUŠTVO
Društvene teme, zanimljive priče, reportaže, događaji, festivali i kulturna dešavanja iz Srbije, i ostatka sveta

Tajna gusarskog poveza za oči: Ispričane su mnoge fantastične priče, a odgovor se krije u anatomiji

CC0 / Pixabay / Gusarska zastava
Gusarska zastava - Sputnik Srbija, 1920, 25.01.2022
Pratite nas
Iako su postali globalni fenomen i zvezde popularne kulture, ispostavilo se da mnoga uobičajena verovanja o gusarima nisu tačna. Jedna stvar je, međutim, istinita - zaista su nosili povez preko oka. Zbog čega?
Između 1700. i 1725. godine Karipsko more je bilo manje-više mesto bezakonja kojim su plovili brojni trgovački brodovi. Ovaj period poznat je i kao zlatno doba gusarakoji su koristili činjenicu da su trgovački bordovi daleko od zaštite država iz kojih su krenuli ili ka kojima idu.
Iako su postali globalni fenomen i zvezde popularne kulture, ispostavilo se da mnoga uobičajena verovanja o njima nisu tačna. Nisu terali neprijatelja da hodaju po dasci, retko su zakopavali blago i nisu uvek bili kriminalci. Njihov život je takođe često bio bolji od života većine trgovačkih putnika i drugog brodskog osoblja u to vreme.
Jedna stvar koja je istinita o gusarima je, međutim, da su neki od njih nosili povez preko oka. Zbog čega su to radili?
Uobičajena teorija je da su pirati stavljali povez na očnu duplju nakon što bi izgubili oko u borbi. Ovo ima smisla, i verovatno je bilo mnogo osakaćenih gusara koji su iz tog razloga stavljali povez, ali neki veruju da to nije dovoljno objašnjenje s obzirom na to da su povez nosili i drugi mornari koji nisu bili gusari.

Tajna je u anatomiji

Nedavna hipoteza kaže da su gusari koristili povez za oči da zaštite svoj vid, piše Nacionalna geografija.
Ljudsko oko se brzo prilagođava dnevnoj svetlosti kada na nju izađe iz slabo osvetljenog okruženja. Međutim, oku je potrebno čak 25 minuta da se prilagodi slabom osvetljenju kada u njega pređe sa dnevne svetlosti.
Razlog leži u tome što u oku postoje dve vrste ćelija, čunjići i štapići. Ove ćelije su evoluirale tako da se brzo prilagođavaju promenljivim svetlosnim uslovima. I čunjići i štapići imaju ulogu u noćnom i dnevnom vidu, ali štapići su primarne ćelije za noćni vid. Štapići mogu detektovati izuzetno male količine svetlosti, čak i jedan foton, ali su manje efikasni kada je osvetljenje jače.
Kada se uslovi osvetljenja promene, čunjići će se brzo prilagoditi, dok će štapićima za prilagođavanje biti potrebno više vremena. Dakle, potrebno je neko vreme da se naš noćni vid u potpunosti aktivira. Jedan od mogućih evolucionih razloga za ovo je taj što su ljudi prvenstveno dnevna stvorenja.

Prednost gusarskog poveza za oči

Činjenica da je očima potrebno duže da se prilagode slabom osvetljenju uticala je na borbe, posebno one koje zahtevaju kretanje između osvetljenih i neosvetljenih mesta.
Gusari, kada bi se ukrcali na brodove, prvo bi zauzimali palubu, a onda bi morali da prođu ispod palube da završe borbu. Takođe, kada bi se na njihov brod ukrcali neprijatelji, oni bi ih čekali ispod palube. Nakon prelaska u potpalublje, borba bi postala teža jer bi im trebalo neko vreme da se oči prilagode tami.
Jedan problem je, međutim, što ne postoje istorijski izveštaji koji pominju poveze za oči koje na ovaj način koriste gusari ili drugi pomorski borci. Takođe ne postoje arheološki dokazi za tu ideju, a teško je videti kako bi se ova hipoteza uopšte mogla potvrditi kroz arheologiju. Stoga, iako je verovatna, teorija u ovom trenutku ne može da se proveri.
Egzotično ostrvo - Sputnik Srbija, 1920, 22.01.2022
SVET
Najopasnije ostrvo na svetu: Raj na zemlji, ali samo kada se posmatra iz aviona /video, foto/
Pronađeni novčići iskovani u Jemenu u 17. veku - Sputnik Srbija, 1920, 03.04.2021
Tajna jemenskih kovanica: Zašto je metalni novac pronađen u Severnoj Americi zapanjio istraživače
Prve žrtve kuge na Zemlji pronađene u predgrađu Samare - Sputnik Srbija, 1920, 30.12.2018
Šta je uništilo prve evropske civilizacije
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala