Reč je, naime, o ozloglašenom engleskom piratu koji je harao Atlantskim i Indijskim okeanima krajem 17. veka.
Gusar, kapetan Henri Everi, postao je najtraženiji svetski begunac nakon što je u Meki opljačkao brod koji je prevozio muslimanske hodočasnike kući u Indiju, a zatim izbegao da ga zarobe, jer se predstavio kao trgovac robljem, piše AP.
On je komandovao gusarskim brodom „Fensi“ koji je 7. septembra 1695. godine zauzeo kraljevski brod u vlasništvu indijskog cara Aurangzeba. Na tom brodu su, sem hodočasnika, bile i ogromne količine zlata i srebra.
Misterija „Kralja gusara“
Pronađeni novčići, koji su iskovani u Jemenu 1693. godine, mogli bi da pruže odgovor na koji način je Everi pobegao.
Džim Bejli, istoričar amater, koji je uz pomoć detektora za metal pronašao prvi novčić na livadi u Midltaunu rekao je:
„To je moderna istorija skoro savršenog zločina“.
Bejli se nada da će eventualna nova otkrića pomoći da se rasvetli misterija koja više od tri veka okružuje ozloglašenog engleskog pirata, koji je nekada bio poznat kao „Kralj gusara“.
Prema istorijskim spisima, Everijeva banda je mučila i ubila muškarce na indijskom brodu, a potom pobegla na Bahame.
Vest o zločinima gusara se, međutim, brzo proširila, pa je engleski kralj Vilijam Treći objavio, uz veliku novčanu nagradu, poternicu ucenjujući njihove glave.
Istoričarima je do sada bilo poznato samo da je Everi 1696. godine isplovio za Irsku, gde mu se gubi svaki trag.
Bejli, pak, veruje da su novčići dokaz da se gusar Everi prvo obreo u američkim kolonijama, gde su on i njegova posada trošili ukraden novac.
Od otkrića prvog novčića 2014. pronađeno je još 16 iz istog perioda. Jedan od njih otkriven je u Severnoj Karolini gde su se, kako se veruje, prvo iskrcali Everijevi pirati.
„Čini se da je neko od njegove posade uspeo da se naseli u Novoj Engleskoj i integriše“, izjavila je Sara Sportman, državni arheolog iz Konektikata.
„To je bilo gotovo kao šema pranja novca“, konstatovala je ona.