- Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

Kenija prebrojava sve životinje: Najneobičniji popis 2022.

CC0 / Pixabay/herbert2512 / Slonovi u Keniji
Slonovi u Keniji - Sputnik Srbija, 1920, 10.01.2022
Pratite nas
Kenija namerava da sprovede prvi popis svih divljih životinja, a za to koristi avione, helikoptere, satelite, kamere...
Popis divljih životinja, koji pokriva 58 nacionalnih parkova i rezervata, kao i privatne i društvene zaštićene prostore, trebalo bi da bude završen do jula. Koštaće 250 miliona kenijskih šilinga, odnosno nešto manje od dva miliona evra i tokom njega biće popisane kopneni i morski sisari, ključne ptice i ugroženi primati, dok se rezultati očekuju u avgustu, piše „Gardijan“.
Cilj popisa je da se dobiju osnovni podaci o statusu životinja i njihovoj distribuciji, te da se primene moderne strategije za za zaštitu ugroženih vrsta, kaže Nadžib Balala, državni sekretar za turizam i živi svet.
Kenija je ranije sprovodila ciljano prebrojavanje ugroženih vrsta, kao što su slonovi ili nosorozi, ali je nadzor nad drugim ugroženim vrstama, čiji broj je značajno opao u poslednje tri decenije, bio slabiji, saopštila je kenijska vlada.
Među tim ugroženim vrstama su i pojedine vrste antilopa, kao što su planinski bongo i hirola, koje su na međunarodnim listama kritično ugroženih.
Prema navodima kenijske vlade, divlji svet u toj državi suočava se sa opasnostima kao što su smanjivanje prostora zbog povećanja obradivog zemljišta, suše, klimatska kriza, što sve negativno utiče na pojedine životinjske vrste.
„Zato je važno sprovesti ovo nacionalno istraživanje, kako bismo razumeli status populacije divljih životinja i njihove distribucije, kao i trendove i promene u njihovom broju i rasprostranjenosti. Takođe, želimo da saznamo i da li određena područja imaju posebne kapacitete za određene vrste i kako klimatske promene i porast stanovništva utiče na zaštitu divljih životinja“, rekao je Balala.
Veliki sisari se u otvorenim savanama, suvim i polusuvim područjima prebrojavaju sa zemlje ili iz vazduha, dok će kamere-zamke i indirektno prebrojavanje biti upotrebljeni u šumskim ekosistemima, rekao je dr Patrik Omondi, direktor novoosnovanog Instituta za istraživanje divljeg sveta.
CC0 / Pixabay/herbert2512 / Žirafa
Žirafa - Sputnik Srbija, 1920, 10.01.2022
Žirafa
Dodao je da će životinje prebrojavati timovi stručnjaka u avionima, helikopterima, koristiće se podaci sa satelitskih odašiljača na životinjama, analiziraće se snimci životinjskog oglašavanja u određenim područjima...
„U šumskim krajevima, kamere-zamke brojaće noćne životinje kao što su pangolini. Ovo će biti prvi put da afrička država izbroji pangoline, koji su trenutno svetska životinja broj jedan po ilegalnoj trgovini. Prebrojavanje iz vazduha koristiće se i za velike morske životinje, kao što su kitovi, ajkule, dugonge, morske kornjače...“, kaže Omondi.
Dr Pola Kahumbu, šefica odeljenja za zaštitu „Vajldlaf dajrekt“, kaže da će popis otkriti ekološke hitnosti i najugroženija područja, ne samo kada su životinje u pitanju, već i milioni Kenijaca.
Kahumbu kaže da je čak i broj pojedinih životinja, koje se ne smatraju ugroženim, kao što su gnuovi, u nekim područjima pao za 90 odsto, uglavnom zbog gubitka staništa.
Kenijski stručnjaci navode da se to događa i zbog prekidanja migracijskih koridora, koji su uništeni urbanim širenjem.
Besna žirafa u Keniji - Sputnik Srbija, 1920, 13.12.2020
Napad besne žirafe: Oterala turiste iz svog staništa /video/
Žirafe u zoo-parku - Sputnik Srbija, 1920, 01.07.2020
Broj žirafa se smanjio za 40 odsto
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala