Iako je u prirodi smrtnost mladih vrlo visoka, to nije doprinelo padu brojnosti. Populacija je u padu zbog uticaja čoveka. Lokalno stanovništvo ih koristi u ishrani, a tome doprinosi i bujanje safari-lova.
Žirafe se nalaze na crvenoj listi ugroženih vrsta
Poslednjih decenija broj žirafa se smanjio za 40 odsto. U svetu ih je 1999. godine bilo 140.000, a danas ih je samo 80.000. U čak sedam zemalja Afrike žirafe su izumrle. Dve podvrste žirafa službeno su dodate na popis ugroženih životinja, te se smatra da su pod pretnjom izumiranja.
Kao rezultat toga, sada su u kategoriji ranjivih na crvenoj listi ugroženih vrsta, piše „Pauerful majnd“, prenose Nezavisne.
Postoje četiri vrste žirafa i devet podvrsta. Nisu sve u opasnosti, ali svima preti opasnost od krivolova. Dve podvrste na popisu ugroženih vrsta su kordofanske i nubijske žirafe, iako se i druge vrste žirafe bore za očuvanje vrste, posebno zbog krivolova.
Krivolov je posebno gorući problem, a neka sela ubijaju žirafe radi mesa. Osim toga, mnoge žirafe su zaklane zbog njihovih repova, koji se smatraju statusnim simbolom, pa se u nekim kulturama koriste kao miraz.
Korona među žirafama
Beba žirafe rođena prošlog meseca na indonežanskom ostrvu Baliju dobila je ime Korona kako bi se označilo da je rođena u jeku pandemije.
Malena žirafa rođena 9. aprila, treće je mladunče ponosnih roditelja, majke Sofije i oca Matadija, stanovnika Safari parka na Baliju.
„Kako je rođena u doba pandemije, ministar zaštite okoline krstio ju je imenom Korona“, objasnio je portparol zoološkog vrta.
„Korona je odličnog zdravlja, kao i njena majka. Tri meseca biće na posebnom posmatranju“, dodao je.
Safari park na Baliju zatvoren je za posetioce od kraja marta u okviru mera suzbijanja širenja pandemije kovida 19.
Pročitajte i: