Srpsko-ruska drama u Beogradu – Zvezda ispustila veliku prednost

© Sputnik / Lola ĐorđevićDetalj sa utakmice Crvena zvezda – Bajern u Beogradu (Evroliga)
Detalj sa utakmice Crvena zvezda – Bajern u Beogradu (Evroliga) - Sputnik Srbija, 1920, 30.12.2021
Košarkaši Crvene zvezde izgubili su poslednji meč u 2021. godini. Zenit iz Sankt Peterburga se osvetio za poraz iz prvog dela sezone rezultatom 80:76 posle produžetka, u 18. kolu Evrolige.
Zvezda je porazom sada na skoru 7-11, dok je Zenit u seriji od četiri pobede i treuntno je na sjajnih 12-8.
Pobednik je odlučen posle velike drame i produžetka, nakon što srpski tim nije uspeo da pogodi dva šuta za pobedu i nakon što je ispustio +9 u poslednjoj četvrtini.
Ovo je ujedno bila poslednja utakmica u 2021. godini za obe ekipe. Zvezdu u narednom kolu Evrolige očekuje duel na domaćem parketu sa Fenerbahčeom 6. januara, dok Zenit dan kasnije gostuje u Milanu.
Najbolji kod pobednika bio je Bili Beron, bivši igrač Zvezde, sa 25 poena, četiri skoka i šest asistnecija.
Džordan Miki je ubacio 13 poena, Džordan Lojd je imao osam uz devet skokova, koliko je ubacio i Andrej Zubkov.
Najefikasniji u Zvezdi bio je Nejt Volters sa 21 poenom, pet skokova, šest asistencija i četiri ukradene lopte.
Ostin Holins je postigao 15 poena, sve u prvom poluvremenu. Nikola Kalinić je imao 13, a Luka Mitrović 11 poena.
Košarkaši Crvene zvezde - Sputnik Srbija, 1920, 30.12.2021
„Rusi i Srbi braća zauvek“ /video/
Prvo poluvreme bilo je izuzetno efikasno za dve možda i najbolje defanzivne ekipe ove sezone u Evroligi.
Bivši igrač Zenita Ostin Holins je dominirao i u prvih 20 minuta postigao 15 poena, a crveno-beli su igrali u talasima.
Crveno-beli su stigli do 18:10, nakon čega je Ćavi Paskval zatražio tajm-aut i potpuno promenio ritam utakmice.
Na kraju prve deonice bilo je 29:21 za goste.
U drugoj četvrtini stigao je odgovor izabranika Dejana Radonjića, koji su uspeli da naprave potpun preokret, ali je ulazak Bilija Berona promenio tok.
Pogodio je bivši as Zvezde dve trojke u dva napada i na poluvreme se otišlo sa prednošću gostiju 42:44.
Treća četvrtina bila je sušta suprotnost prve dve, pošto su briljirale odbrane na obe strane.
Ušlo se u dosta sporiji ritam, a to je više odgovaralo srpskom timu, poznatom po granitnoj odbrani.
Zenit je prve poene u trećem kvartalu postigao tek posle pet minuta, a na kraju je posle deset minuta igre bilo 15:6, odnosno 57:50.
Zvezda je na startu četvrtog kvartala imala velikih +9 i potpunu kontrolu utakmice, ali je na kraju viđena prava drama.
Na tri minuta do kraja Zenit se serijom od 9:2 u potpunosti vratio u igru, a Lojd je na 37 sekundi do kraja pogodio za izjednačenje.
U poslednjem napadu regularnog trojka crveno-beli su imali dva šuta za pobedu, preko Kalinića i Voltersa, ali oba nisu bila ni blizu, pa se otišlo u produžetak.
Kalinić je dodatnih pet minuta otvorio trojkom, ali je zatim promašio oba slobodna bacanja.
Zvezda je u produžetku u potpunosti ostala bez gasa i u napadu praktično ništa nije mogla da pogodi kada se lomio rezultat.
Zenit je sigurnim poenima i bacanjima došao do nedostižne prednosti i relativno mirne završnice.