Otkriveno gde je završila poslednja „relikvija“ velike Jugoslavije
© Foto : Skrinšot / Jutjub / ŽeljkoFudbaleri Jugoslavije
© Foto : Skrinšot / Jutjub / Željko
Pratite nas
Za Jugoslaviju 1992. godina nije ostala upamćena po dobrom, a zbog rata, sankcija i nemira ispaštali su i fudbaleri. Ipak, iako „plavi“ nisu učestovali na Evropskom prvenstvu u Švedskoj oprema koja im je bila namenjena nije izgubljena, niti je propala. Otkriveno je da je poslednja „relikvija“ velike Jugoslavije završila u irskom gradu Korku.
Jedna od najbolnijih datuma za jugoslovensku istoriju sporta bila je 1992. kada su Saveznoj Republici Jugoslaviji uvedene sankcije, zbog čega je patio i fudbal.
Fudbaleri Jugoslavije uspeli su da se kvalifikuju na Evropsko prvenstvo u Švedskoj, ali učešće na velikom takmičenju ostao je samo nedosanjani san.
Zbog političke situacije i sankcija u zemlji „plavi“ su diskvalifikovani sa šampionata iako su već bili u u Švedskoj i spremali se za prvu utakmicu.
S obzirom na to da su avionom poslati nazad u svoju zemlju, fudbaleri nisu obukli opremu spremnu za Evropsko prvenstvo, ali neko drugi jeste.
U fabrici Adidas u Korku ostale su replike opreme koju je trebalo da nosi Jugoslavija, a ti dresovi svideli su se lokalnom klubu Lidsu.
Mlađi timovi pomenutog kluba nosili su opremu namenjenu čuvenim fudbalerima bivše Jugoslavije.
With Yugoslavia not being allowed to take part in Euro 92 and disappearing from international football for a period, the adidas factory in Cork were left with a lot of replica shirts to dispense with - local club Leeds took some for their underage teams https://t.co/mFEbPu0Ind
— Museum of Jerseys (@museumofjerseys) November 2, 2021
Ekipu su činili čuveni: Jokanović, Mihajlović, Omerović, Leković, Radinović, Stanojković, Dubajić, Najdoski, Petrić, Vujačić, Novak, Brnović, Milanić, Stojković, Jugović, Savićević, Mijatović, Jakovljević, Krčamervić i Petković.
Nakon što su stigli u Švedsku i spremali se za utakmicu protiv Francuske, 11 dana pre toga zbog građanskog rata Jugoslavije fudbaleri koji su nosili dres te reprezentacije eliminisani su sa turnira.
Odlukom Ujedinjenih nacija, FIFA i UEFA reagovale su i diskvalifikovale selekciju koja je bila prvoplasirana u kvalifikacionoj grupi.
Sedam dana pre odluke, ostavku je podneo selektor Ivica Osim koji nije mogao da boravi u Beogradu dok su, kako je istakao, u njegovom Sarajevu buktili nemiri.
„Ovo je moj privatni gest. Možete ga protumačiti kako hoćete. To je moja lična odluka, neću da govorim do čega je i da objašnjavam, ali ono što je jedino mogu da uradim za taj grad da ga se i vi setite, znate šta se dešava u Sarajevu“, kroz suze je dao ostavku Osim.
Rat je buknuo prvog dana marta 1992. godine, a kasnije je Sarajevo bilo pod opsadom.
Umesto Jugoslavije na šampionat je otišla drugoplasirana Danska koja je kasnije postala i prvak Evrope 1992. godine.
Naredne godine i fudbalski klub „Seltik Kasl“ svojim prvotimcima obezbedio je nesuđene jugoslovenske dresove .
Adult shirts were recycled too - this is Castle Celtic from 1993 (pic from @corkbilly’s site, https://t.co/IUzf3RY9JM) pic.twitter.com/VjyPEOa1UU
— Museum of Jerseys (@museumofjerseys) November 3, 2021
Dragan Stojković Piksi, sadašnji selektor reprezentacije Srbije, bio je veoma emotivan neposredno pred poletanje iz Švedske.
„Ja i svi moji drugovi sigurno nismo očekivali ovako nešto, nismo očekivali tako drastičnu kaznu. Mi smo ipak sportisti i nimalo nismo krivi za sve to što se dešava. Mi smo kroz kvalifikacije igrali na zelenom tepihu i na njemu se kvalifikovali“, rekao je za medije proslavljeni Piksi pre povratka u domovinu.
Sankcije su u Jugoslaviji uvedene 30. maja 1992. godine od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koji je doneo odluku da zbog učešća Jugoslavije u ratu u Bosni i Hercegovini budu kažnjeni i sportisti.
Sankcije su previđale međunarodni ekonomski embargo prema Jugoslaviji.