SAD: Odluka o odustajanju od sankcija operatoru „Severnog toka 2“ može biti opozvana

© Sputnik / Sergey Guneev / Uđi u bazu fotografijaSeverni tok 2
Severni tok 2 - Sputnik Srbija, 1920, 07.06.2021
Pratite nas
Amerika bi mogla da opozove odluku o odustajanju od sankcija operatoru „Severnog toka 2“, izjavio je državni sekretar SAD Entoni Blinken.
„Mi smo doneli odluku da zbog pitanja nacionalne bezbednosti izbacimo sa spiska ograničavajućih mera kompaniju `Nord strim 2 AG` i njenog direktora. Međutim, ta odluka može biti opozvana“, rekao je on.
Blinken je istovremeno konstatovao da je polaganje cevi za potrebe tog gasovoda već „gotova stvar“, ali i da bi uvođenje bilo kakvih dodatnih mera protiv nemačke kompanije moglo da pogorša odnose Vašingtona i Berlina.

Tražićemo kompenzaciju zbog Ukrajine

Blinken je konstatovao da se zbog ove odluke Bele kuće Nemačka vratila za pregovarački sto, te su se stekli uslovi da se pokrene razgovor o tome da se osiguraju kompenzacije Ukrajini zbog što će ta zemlja izgubiti novac od tranzita gasa.
„Nemačka se sada već vratila za pregovarački sto, vodimo aktivan dijalog sa tom zemljom kako bi se osigurala sva ona sredstva koja će Ukrajina izgubiti jer se tranzit gasa više neće vršiti preko njene teritorije“, naglasio je Blinken.
Takođe je rekao i da je plan Bele kuće da se sa Nemačkom unapred dogovore zajednički koraci ukoliko Rusija u nekom trenutku poželi da iskoristi ovaj gasovod kao pritisak na bilo koju stranu.

Izgradnja gasovoda

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
SAD su u decembru 2019. godine uvele gasovodu sankcije, zbog čega je švajcarski „Olsiz“ bio prinuđen da zaustavi radove na polaganju cevi. Radovi su nastavljeni i godinu dana kasnije – u decembru 2020. brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio je 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama. 
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala