Kravčuk: U incident sa „Rajan erom“ umešane ruske obaveštajne službe

© AP Photo / Mindaugas KulbisAvion kompanije "Rajan er" na aerodromu u Viljnusu
Avion kompanije Rajan er na aerodromu u Viljnusu - Sputnik Srbija, 1920, 06.06.2021
Pratite nas
Šef kijevske delegacije u Trilateralnoj kontakt grupi za rešavanje sukoba u Donbasu Leonid Kravčuk izjavio je da su u prinudno sletanje aviona kompanije „Rajan er“ u Minsku mogle da budu uključene ruske obaveštajne službe.
„(Predsednik Belorusije Aleksandar) Lukašenko nema apsolutno nikakav uticaj na Grčku, odakle je poleteo avion. Prema tome, tamo su mogle da rade samo ruske službe. I kada je (zadržani na aerodromu Roman) Protasevič rekao da su ga već u avionu pratili, odmah sam pomislio: tamo nisu mogle biti beloruske obaveštajne službe. Tamo su mogle biti samo ruske obaveštajne službe. Tu je, mislim, bio uticaj Rusije“, rekao je Kravčuk za televiziju „Dom“.
Kravčuk je takođe prokomentarisao Lukašenkov predlog da pozove istražitelje samoproglašene Luganske Narodne Republike u Minsk.
„Mislim da sada nema potrebe da ozbiljno slušamo Lukašenka. Prekinuo je sve odnose sa Zapadom i ostala mu je samo Rusija. I zato su njegovi postupci, predlozi i ocene potpuno neadekvatni. O Ukrajini i uopšte. Iz nekog razloga meša se u ukrajinske poslove. Ne razumem na osnovu čega“, dodao je Kravčuk.
Avion kompanije Rajan er - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Poljski evroposlanik: U incident sa „Rajan erom“ umešani Rusi
Ranije je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla da su pokušaji optuživanja Rusije za umešanost u prinudno sletanje aviona kompanije „Rajan er“ u Minsku spekulacija.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala