Ruski diplomata: Izjave o prisilnom sletanju aviona ─ lažne vesti

© AP Photo / ONLINER.BY via APAvion kompanije "Rajan er"
Avion kompanije Rajan er  - Sputnik Srbija, 1920, 28.05.2021
Pratite nas
Izjave zapadnih zemalja da je sletanje aviona u Belorusiji bilo prinudno predstavljaju primer lažnih vesti, smatra zamenik predstavnika Rusije u UN Dmitrij Poljanski.
On je pomenuo zajedničku izjavu šest članica Saveta bezbednosti UN (Velika Britanija, Irska, Norveška, SAD, Francuska, Estonija), kao i Belgije i Nemačke, u kojoj se radi o „prisilnom sletanju“ aviona kompanije „Rajan er“. Tekst izjave objavljen je na Tviteru američke misije pri UN.
​„Navodim ovaj tvit, jer je objavljen odmah nakon naših bliskih konsultacija, gde smo razgovarali o ovom pitanju i na kojima sam ukazao kolegama da iznoseći tvrdnje o prinudnom sletanju (aviona) šire lažne vesti“, naglasio je Poljanski.  
Odgovarajući na pitanje da li treba pokretati neku dodatnu istragu, on je rekao da su preduzete mere za istragu incidenta više nego dovoljne.  
„Belorusija je od samog početka bila spremna da svima pruži sve potrebne informacije. To je bilo jasno iz izjave ministra spoljnih poslova zemlje (Vladimira) Makeja. Čuo sam da i IKAO sprovodi istragu ovog slučaja. Verujem da je to zasad više nego dovoljno“, konstatovao je Poljanski.
Sedište Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (IKAO) u Motrealu - Sputnik Srbija, 1920, 27.05.2021
Rusija se založila za poštenu istragu IKAO-a o prinudnom sletanju aviona u Minsk
On je primetio da svaka istraga gubi smisao ako su zapadne zemlje već odredile počinioce i uvele sankcije. Takođe je naveo da je uvođenje sankcija Minsku pre rezultata istrage neodgovorno.
„Do sada nije bilo istrage, ali već postoje sankcije. Zaključci su već doneti, počinioci su objavljeni. Ne znam kakav smisao ima istraga, ako su zapadne zemlje već sve rešile“.
Poljanski je dodao da će biti neka istraga. „Kao što znate, Međunarodna organizacija za civilno vazduhoplovstvo će pokrenuti istragu. Ali govoriti od samog početka da je ovo prinudno sletanje, osuditi ga, uvesti sankcije bez ikakve istrage je apsolutno neodgovorno. I mi ne razumemo argumente naših evropskih i američkih kolega kada rade takve stvari“, rekao je Poljanski.
Diplomata je dodao i da Rusija neće voditi istragu o prinudnom sletanju aviona kompanije „Rajan er“, jer je to unutrašnje pitanje Belorusije.
Poljanski je dodao da nisu tačne informacije o navodnom prisustvu ruskog agenta u avionu kompanije ‘Rajan er’.
„Nismo bili u toku i ne možemo pratiti svaki avion u vazduhu. Što se tiče izveštaja o ruskom agentu u avionu, to su lažne vesti“, istakao je on.
Ruski diplomata je objasnio da je privedeni Roman Protasevič bio vojnik neonacističkog ukrajinskog bataljona „Azov“, zbog čega se nalazio na međunarodnoj poternici.
„Gospodin Protasevič je zaista bloger, ali pre toga je ratovao u Ukrajini, borio se u bataljonu ‘Azov’, u neonacističkim i ekstremno desničarskim grupama“, rekao je on. „Mislim da je to bio razlog zbog kojeg su beloruske vlasti tražile izdavanje međunarodne poternice za njegovo hapšenje. On se nalazi na međunarodnoj poternici“.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacija o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne dojave o bombi.
Beloruski borci za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora. Zajedno sa Protasevičem, u Minsku je privedena i državljanka Rusije Sofija Sapega.
Belorusija je, sa svoje strane, saopštila da je saopštenje o miniranju aviona stiglo na elektronsku poštu minskog aerodroma. Komandant posade sam je doneo odluku da sleti u Minsku. Nije se radilo ni o kakvoj prinudi, saopštio je komandant beloruskih vazdušnih snaga Igor Golub. Belorusija je spremna da preda snimke dispečera kako bi potvrdila da je u pravu. Međutim, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Belorusije, za sada nijedna evropska zemlja nije izrazila želju da se sa njima upozna.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala