Američka uprava za avio-saobraćaj izdala upozorenje za letove iznad Belorusije

CC BY 2.0 / Tony Webster / Flickr / Američka Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA)
Američka Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA)  - Sputnik Srbija, 1920, 28.05.2021
Pratite nas
Američka Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) izdala je upozorenje kojim poziva avio-prevoznike da budu oprezni prilikom preletanja Belorusije, navodi se u saopštenju za štampu.
U saopštenju se napominje da je vazduhoplovni regulator pozvao avio-kompanije „da nastave da budu krajnje oprezne sve dok uprava ne bude mogla da sprovede potpuniju procenu dejstava Belorusije“ u vezi sa promenom smera leta putničkog aviona 23. maja i „mogućnosti da Belorusija u budućnosti ponovi slične akcije“.
Regulator „blisko sarađuje sa drugim“ američkim agencijama kako bi se utvrdilo da li će biti potrebne neke dodatne mere.
FAA ističe da će proučiti izveštaj međunarodne istrage kako bi se „utvrdili rizici za američke putničke avio-kompanije“.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacija o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne dojave o bombi.
Avion kompanije Rajan er  - Sputnik Srbija, 1920, 28.05.2021
Ruski diplomata: Izjave o prisilnom sletanju aviona ─ lažne vesti
Beloruski borci za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora. Zajedno sa Protasevičem, u Minsku je privedena i državljanka Rusije Sofija Sapega.
Belorusija je, sa svoje strane, saopštila da je saopštenje o miniranju aviona stiglo na elektronsku poštu minskog aerodroma. Komandant posade sam je doneo odluku da sleti u Minsku. Nije se radilo ni o kakvoj prinudi, saopštio je komandant beloruskih vazdušnih snaga Igor Golub. Belorusija je spremna da preda snimke dispečera kako bi potvrdila da je u pravu. Međutim, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Belorusije, za sada nijedna evropska zemlja nije izrazila želju da se sa njima upozna.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala