Ukrajina poziva EU: Kaznite Lukašenka preko leđa Moskve
07:29 27.05.2021 (Osveženo: 13:54 29.09.2022)
© Press-služba prezidenta Ukrainы / Uđi u bazu fotografijaMinistar spoljnih poslova Ukrajine Pavel Klimkin
© Press-služba prezidenta Ukrainы
/ Pratite nas
Bivši ministar inostranih poslova Ukrajine Pavel Klimkin izjavio je da je razočaran reakcijom EU na incident sa avionom „Rajanera“ u Belorusiji. On predlaže Evropskoj uniji da kazni Minsk „preko leđa Moskve“.
Konkretno, nekadašnji ministar je apelovao na lidere zemalja EU da izvrše pritisak na beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka uvođenjem ograničenja Moskvi.
„Razočaran sam reakcijom EU na vazdušnu pirateriju Lukašenka. Trebalo je zabraniti čitav tranzit kroz Belorusiju, uključujući ruski, ili barem ruski vazdušni tranzit u Evropsku uniju“, smatra ukrajinski političar.
Prema njegovim rečima, upravo takav bi trebao da bude odgovor „beloruskom diktatoru“.
Rozčarovaniй reakcією ЄS na povіtrяne pіratstvo Lukašenka. Potrіbno bulo zaboroniti vesь tranzit čerez Bіlorusь, vklюčaюči rosійsьkiй, abo hoča b povіtrяniй rosійsьkiй tranzit na Єvrosoюz. Same takoю mala b buti vіdpovіdь bіlorusьkomu diktatoru.
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) May 25, 2021
Ranije je nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da je na samitu Evropske unije odlučeno da se prošire ekonomske sankcije protiv Belorusije i da se na crni listu uključe nova fizička lica i organizacije.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još: