London uvodi sankcije „Severnom toku 2“ i „Jamalu“ zbog incidenta sa „Rajanerom“?

© AP Photo / Thanassis StavrakisPogled na zgradu parlamenta u Londonu
Pogled na zgradu parlamenta u Londonu - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Pratite nas
Predsednik Odbora britanskog parlamenta za međunarodne odnose Tom Tugendhat založio se za uvođenje sankcija protiv gasovoda „Severni tok 2“ i „Jamal Evropa“, koji prolazi preko teritorije Belorusije, posle incidenta sa letom aviokompanije „Rajaner“. Šef Forin ofisa Dominik Rab rekao je da će Velika Britanija sa saveznicima razmotriti sankcije.
„Potrebno je zaustaviti ‘Severni tok 2’ i ‘Jamal’ koji ide preko Belorusije i koji obezbeđuje novac tiranskom režimu“, rekao je Tugendhat obraćajući se Rabu na sednici koja sazvana zbog incidenta.
Rab je odgovorio da će se London konsultovati s partnerima, posle čega će se odlučiti o daljim koracima.
„Tugendhat je ukazao da je još jedna mera ‘Severni tok 2’. Hitno ćemo razmotriti sve mogućnosti (uvođenja novih sankcija protiv Belorusije). Važno je da naši napori budu koordinisani“, rekao je Rab.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Lavrov o prinudnom sletanju aviona u Minsk: Razmatrati situaciju hladne glave
Velika Britanija je prethodno uvela zabranu letova za beloruskog avioprevoznika „Belavia“, objavio je AFP, a prenosi RIA. Ministar spoljnih poslova Dominik Rab najavio je diplomatske mere protiv Minska, ne isključujući sankcije.
Ambasador Belorusije pozvan je na razgovor u Forin ofis.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala