Drama u Podgorici i poraz Zvezde!

© Foto : ABA liga/Dragana StjepanovićKošarkaši Crvene zvezde u Podgorici
Košarkaši Crvene zvezde u Podgorici - Sputnik Srbija, 1920, 22.05.2021
Košarkaši Budućnosti pobedili su Crvenu zvezdu rezultatom 75:71 i ostali u životu u finalu ABA lige.
Zvezda nije uspela da u prvom meču u Podgorici dođe do trofeja, pošto je Budućnost odbranila domaći teren i zakazala četvrti meč velikog finala, koji je na programu 24. maja.
Na tribinama dvorane „Morača“ u Podgorici bilo je oko 2.000 navijača, a utakmica je prošla bez incidenata.
Pitanje pobednika rešeno je u dramatičnoj završnici u kojoj se bolje snašla Budućnost posle sjajne role Amadea Dela Valea i nesrećnog faula Branka Lazića u poslednjim sekundama poslednjeg napada domaćina.
Podsetimo, najbolja ekipa na Jadranu će se naredne sezone takmičiti u elitnoj Evroligi, što je ekipama bitno koliko i titula šampiona.
​Početak prve četvrtine bio je veoma „tvrd“, uz mnogo promašaja na obe strane, ali i dobre odbrane.
Nekoliko loših poteza Hola domaćin je kaznio sa samo tri poena, koliko je postignuto u prva tri minuta prve četvrtine.
​Ni nastavak prve deonice nije mnogo toga lepog za oko doneo. Zvezda je uhvatila veliki broj ofanzivnih skokova koje nije iskoristila, dok je Budućnost promašila veliki broj zicera.
Sjajna rola Dejana Davidovca u završnici donela je gostima prednost posle prvih deset minuta (15:19).
​Druga četvrtina počela je boljom igrom Budućnosti i brzim tajm-autom Dejana Radonjića.
Seriju Budućnosti od 7:0 prekinuo je Džordan Lojd, koji je preuzeo odgovornost i svoj tim držao u igri tokom druge deonice.
Kraj prvog poluvremena došao je posle trojke Dela Valea, posle koje je crnogorski predstavnik otišao na pauzu sa 35:32.
​Bolji start treće deonice imala je Zvezda, koja je uspevala da ostane u igri uprkos tome što su Podgoričani u tom trenutku izveli dvocifreno više slobodnih bacanja.
Trojkom Voldena crveno-beli su poveli na pet minuta do kraja, ali je usledio odgovor Ivanovića, a zatim i četvrti faul Voldena.
Zvezdina prednost se naprasno istopila u završnici treće četvrtine, pa je pred poslednjih deset minuta Budućnost vodila sa 51:47.
​Izuzetno bitne stvari na terenu radio je Lazić, koji je u samo nekoliko minuta ukrao dve lopte i uhvatio ofanzivni skok za veoma bitne poene.
Ipak, Budućnost je nastavila da pogađa šuteve i na oko četiri minuta do kraja bilo je +7. Ali, drami tu nije bio kraj.
Na minut do kraja Ognjen Dobrić je pogodio trojku za 70:69, da bi istom merom u narednom napadu odgovorio Dela Vale.
Lojd je smanjio na minus dva na 36 sekundi do kraja, a u narednom napadu je Lazić faulirao Dela Valea u poslednjim sekundama napada, kojim je Italijan dobio dva slobodna bacanja.
Pogodio je oba, povisio prednost svoje ekipe na +4 i time rešio pitanje pobednika.
Najbolji kod pobednika bio je heroj Dela Vale, koji je postigao 19 poena.
Po 11 su ubacili Dnailo Nikolić i Nikola Ivanović, dok je devet imao Melvin Edžim, koji je utakmicu završio ranije zbog pet faulova.
Na drugoj strani se najviše istakao Džordan Lojd sa 19 poena i sedam asistencija.
Ognjen Dobrić je ponovo bio jedan od boljih sa 17 poena, dok su po deset ubacili Lendri Noko (11 skokova) i Dejan Davidovac (8 skokova).