Predstavnici tog resora se nadaju da će tako biti do kraja bušenja koje će, kako je najavljeno, trajati još pet meseci, prenosi RTCG.
“Bušenje se odvija prema planu i programu. Radi se kontrolno bušenje kako bi se omogućilo čišćenje kanala bušotine, kao i detaljno karotažno snimanje kako bi se dobili značajni podaci o formacijama. Trenutno se buši kanal za postavljanje druge kolone”, precizirali su u Ministarstvu.
Postrojenje "Topaz Driler", koje je u Crnu Goru stiglo sa Malte, počelo je bušenje podmorja 25. marta.
U Ministarstvu kapitalnih investicija su rekli da će Crna Gora za pet meseci, tačnije do kraja avgusta, znati da li u moru ima značajne rezerve ugljovodonika.
“Daljom analizom elektrokarotaže i analizom jezgara, znaćemo da li imamo komercijalne rezerve. Za to ćemo morati da izdvojimo neko vreme. Ukoliko se komercijalne rezerve pronađu, slede studije razrade ležišta i produkcije”, objasnili su u Ministarstvu.
Prvo istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju povereno je italijansko-ruskom koncesionaru "Eniju" i "Novateku", sa kojim je vlada Crne Gore pre pet godina potpisala ugovor.
Pročitajte još: